Zgoda właściciela na zameldowanie - wzór oświadczenia o wyrażeniu zgody [PDF, DOC] 2023
Weryfikacja: 16 lutego 2023
Jeżeli najemca chce się zameldować w najmowanym mieszkaniu, musi posiadać zgodę właściciela. Jak napisać zgodę na zameldowanie? Czy jest ona konieczna? Zapoznaj się z poniższym poradnikiem.
Oświadczenie, zgoda właściciela na zameldowanie - kiedy jest wymagana?
Zgoda na zameldowanie jest konieczna, jeżeli osoba meldująca się nie ma żadnego tytułu prawnego do mieszkania, w którym zamieszkuje. Dotyczy to na przykład osób, które podpisały umowę najmu mieszkania z jego właścicielem. Jeżeli będą chciały się zameldować, muszą poprosić wynajmującego o zgodę w sytuacji, gdy treść umowy jej nie zawiera.
Zgoda na zameldowanie - oświadczenie składane w urzędzie
Zgoda, której wynajmujący udziela najemcy, niekoniecznie musi zostać sporządzona na osobnym druku. Oświadczenie o wyrażeniu zgody na zameldowanie najemcy w lokalu znajduje się w formularzu meldunkowym, który należy złożyć w urzędzie.
Wynajmujący nie musi być obecny podczas składania formularza meldunkowego.
Zgoda na zameldowanie on-line
Jeżeli najemca zdecyduje się na meldunek przez Internet, wówczas do formularza wniosku musi dołączyć osobny dokument, będący oświadczeniem właściciela lokalu potwierdzającym pobyt osoby meldującej się pod wskazanym adresem.
Co w przypadku braku możliwości uzyskania zgody właściciela na zameldowanie?
W Polsce istnieje obowiązek meldunkowy, zatem osoby, które podpisały umowę najmu mieszkania mogą się zameldować bez zgody właściciela. Jeśli właściciel mieszkania nie potwierdzi faktu zamieszkiwania pod wskazanym adresem, to w takim przypadku wnioskuje się o dokonanie meldunku na wniosek o zameldowanie decyzją administracyjną.
Wzór zgody na zameldowanie
Poniżej znajduje się wzór oświadczenia w formacie PDF lub DOC.
Sprawdź także: