Mieszkanie #naStart zastąpi Bezpieczny Kredyt 2%

17 kwietnia 2024 | 4 min. czytania

Ministerstwo Rozwoju i Technologii przygotowało projekt nowego rządowego programu kredytowego Mieszkanie #naStart. Zastąpi on wcześniejszy Kredyt 2% i rodzinny kredyt mieszkaniowy. Jakie są kryteria nowego programu mieszkaniowego?

Mieszkanie #naStart zastąpi Bezpieczny Kredyt 2%
Mieszkanie #naStart zastąpi Bezpieczny Kredyt 2%

Mieszkanie #naStart 2024

Chcemy, by nowe przepisy, będące jednym z 3 elementów strategii rozwoju budownictwa i mieszkalnictwa w Polsce, weszły w życie jeszcze w drugiej połowie 2024 r. Kredyt mieszkaniowy #naStart, czyli z dopłatami do rat, będzie można zaciągnąć do końca 2027 r. w przypadku kupna pierwszej nieruchomości. Taką szansę uzyskają rodziny z co najmniej trójką dzieci również w przypadku, gdy kupowane mieszkanie lub dom jednorodzinny budowany w celu poprawy warunków mieszkaniowych, nie jest ich pierwszą nieruchomością. Zachowujemy jednocześnie możliwość udzielenia przez BGK gwarancji spłaty części kredytu, czyli tak zwaną gwarancję wkładu własnego – poinformował minister rozwoju i technologii Krzysztof Hetman. 

Mieszkanie #naStart dla kogo? 

Nowy program mieszkaniowy będzie obejmował wyłącznie osoby, które nie posiadają jeszcze żadnego mieszkania lub domu. Wyjątek stanowi połowa lokalu, która została zyskana w drodze dziedziczenia lub darowizny. Warunek wcześniejszego nieposiadania nieruchomości nie dotyczy rodzin z co najmniej trójką dzieci. 

Limit wieku w nowym programie rządowym obowiązuje wyłącznie singli. Starając się o kredyt w ramach programu Mieszkanie #naStart nie mogą przekraczać 35. roku życia. Jednakże limit wieku nie obowiązuje w przypadku, gdy w skład gospodarstwa domowego wchodzą co najmniej dwie osoby (np. dwóch współkredytobiorców lub kredytobiorca wraz z dzieckiem).

Co ważne, biorąc udział w programie, nie wolno być stroną umowy innego kredytu mieszkaniowego.

Limit dochodowy #naStart

Osoby zainteresowane rządowym programem muszą spełnić limit dochodowy. Oparto go o pierwszy próg podatkowy, czyli roczny dochód na poziomie 120 000 zł brutto. W programie kryterium będzie modyfikowane wraz ze wzrostem liczby członków gospodarstwa domowego. Wyniesie ono:

 • 7 tys. zł netto miesięcznie dla jednoosobowego gospodarstwa domowego,
 • 13 tys. zł netto miesięcznie dla  dwuosobowego gospodarstwa domowego,
 • 16 tys. zł netto miesięcznie dla trzyosobowego  gospodarstwa domowego,
 • 19,5 tys. zł netto miesięcznie dla czteroosobowego albo większego gospodarstwa domowego,
 • 23 tys. zł netto miesięcznie dla pięcioosobowego albo większego gospodarstwa domowego.

Przekroczenie limitów nie oznacza dyskwalifikacji z programu. Dla osób niemieszczących się w określonych widełkach przewidziana została możliwość pomniejszenia dopłat. W przypadku przekroczenia limitu przez gospodarstwo jednoosobowe, za każdą złotówkę przekroczenia dopłata będzie pomniejszana o 50 groszy, a w przypadku gospodarstwa dwuosobowego albo większego, o 25 groszy

Oprocentowanie kredytu #naStart

Dopłaty do rat kredytu w tym programie będzie można uzyskać tylko do kredytów udzielonych przed końcem 2027 roku. Wysokość dopłat będzie zróżnicowana ze względu na wielkość gospodarstwa domowego, a oprocentowanie będzie obniżone do: 

 • 1,5% w przypadku, gdy w skład gospodarstwa domowego nie wchodzi żadne dziecko.
 • 1% w przypadku gospodarstwa domowego, w którego skład wchodzi jedno dziecko.
 • 0,5% w przypadku gospodarstwa domowego, w którego skład wchodzi dwoje dzieci.
 • 0% w przypadku gospodarstwa domowego, w którego skład wchodzi troje albo więcej dzieci i większego gospodarstwa domowego oraz w przypadku kredytów udzielanych jako kredyt konsumencki na pokrycie kosztów partycypacji w SIM/TBS, albo wkładu mieszkaniowego w spółdzielni mieszkaniowej.

Ile pieniędzy można dostać? 

W ramach programu Mieszkanie #naStart przewidziano również limit przyznania kwoty kredytu, która ma zapobiec zaciągania wysokich kredytów przez osoby zainteresowane. Limity wynoszą: 

 • 200 tys. zł przy jednej osobie w gospodarstwie domowym,
 • 400 tys. zł przy dwóch osobach,
 • 450 tys. zł przy trzech osobach,
 • 500 tys. zł przy czterech osobach,
 • 600 tys. zł przy pięciu osobach.

Kiedy Mieszkanie #naStart wejdzie w życie? 

Z zapowiedzi Ministerstwa Rozwoju i Technologii wynika, że program powinien ruszyć w drugiej połowie 2024 roku i trwać również w 2025 roku.


Powiązana sprawa