Podatek od psa 2023 - informacje ile wynosi opłata za psa i do kiedy należy ją zapłacić
Weryfikacja: 3 kwietnia 2023
Każdy właściciel psa musi pamiętać o konieczności zapłacenia podatku za jego posiadanie. Kiedy opłata za psa musi zostać uiszczona i kto jest z niej zwolniony? Ile wynosi podatek za posiadanie czworonoga? Do kiedy należy go uiścić? Odpowiedzi znajdują się w poniższym poradniku.
Czy podatek od psa jest obowiązkowy?
Podatek musi uiścić każdy posiadacz psa mieszkający w gminie, która nakłada na swoich mieszkańców taki obowiązek – informacji na temat tego, czy gmina pobiera taki podatek, należy szukać na stronie urzędu gminy.
Jeżeli gmina pobiera podatek od posiadania psa, należy obowiązkowo zarejestrować swojego czworonoga w urzędzie gminy. Hodowla bądź posiadanie ras uznawanych za agresywne wymaga dodatkowego pozwolenia na psa rasy niebezpiecznej.
Kto jest zwolniony z podatku za posiadanie psa?
Istnieją podmioty, które nie muszą płacić za swojego czworonoga. Są to osoby:
- posiadające orzeczenie o dowolnym stopniu niepełnosprawności, a pies jest psem asystującym,
- posiadające orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności,
- mające więcej niż 70 lat i samodzielnie prowadzące gospodarstwo domowe - od jednego psa
- posiadające psy w celu pilnowania gospodarstw rolnych - po dwa na każde gospodarstwo, a utrzymywane w celu pilnowania stad na pastwiskach - bez względu na liczbę,
- pełniące stanowiska w przedstawicielstwach dyplomatycznych i urzędach konsularnych oraz inne osoby zrównane z nimi na podstawie ustaw, umów lub zwyczajów międzynarodowych, jeżeli nie są obywatelami polski i nie mają stałego pobytu na terytorium RP → brak opłaty za jakąkolwiek liczbę posiadanych psów.
Wyżej wymienione podmioty nie muszą uiszczać opłaty za jednego psa. Będą jednak zmuszone do zapłaty podatku za każdego kolejnego czworonoga.
Jeżeli posiadacz psa uiszcza podatek rolny od użytków rolnych o powierzchni większej niż 1 hektar lub 1 hektar przeliczeniowy, wówczas zostanie zwolniony z podatku na 1 lub 2 psy → za każdego kolejnego czworonoga będzie musiał zapłacić.
Niektóre gminy zwalniają z opłaty osoby, które adoptowały psa ze schroniska lub ich czworonogi są oznakowane chipem. Szczegółowych informacji należy szukać na stronie internetowej swojego urzędu.
Rejestracja psa w urzędzie
Jeżeli w gminie obowiązuje podatek za posiadanie psa, obowiązkowa jest rejestracja czworonoga w urzędzie. Usługa jest bezpłatna. Właściciel ma obowiązek zgłosić posiadanie psa do dwóch miesięcy od jego nabycia lub narodzin.
Zgłoszenia można dokonać:
- tradycyjnie – składając zgłoszenie w papierowej wersji w urzędzie → wyszukiwarka,
- przez Internet – jeżeli dany urząd to umożliwia → korzystając z tego rozwiązania, konieczne jest posiadanie Profilu Zaufanego lub podpisu kwalifikowanego.
Nie ma jednego wzoru formularza zgłoszenia psa w urzędzie gminy. Każda gmina posiada własny dokument, który znajduje się na stronie internetowej urzędu.
Opłata za posiadanie psa
Ile wynosi podatek za posiadanie psa?
Wysokość podatku od psa nie jest jednolita na terenie kraju – każda gmina ustala kwotę podatku indywidualnie lub zupełnie z niego rezygnuje. Polskie prawo wyznacza jednak górną granicę jego wysokości – w 2023 roku wynosi ona 150,93 złotych.
Do kiedy należy zapłacić podatek za posiadanie psa?
Opłatę należy uiścić co roku, do 30 kwietnia. Jeżeli właściciel nabył psa w drugiej połowie roku (po 30 czerwca), wówczas zapłaci tylko połowę wyznaczonej przez gminę stawki rocznej. Podatek za nowo adoptowanego lub kupionego czworonoga należy uiścić do dwóch miesięcy od nabycia lub narodzin psa.
Gdzie zapłacić podatek za posiadanie psa?
Opłatę można uiścić:
- w kasie urzędu gminy,
- przelewem na konto bankowe urzędu gminy,
- u osoby, którą wyznaczyła gmina, tzw. inkasenta.