Numer zastrzeżony - informacje jak zastrzec numer telefonu z poziomu urządzenia jednorazowo lub na stałe 2023

Weryfikacja: 13 kwietnia 2023

Numer zastrzeżony

Zastrzeżenie numeru telefonu to rozwiązanie dla osób ceniących sobie prywatność. Czym jest zastrzeżenie numeru? Jakie są jego rodzaje? Czy zastrzeżenie numeru jest płatne? Kiedy można zastrzec numer i czy można z tego zrezygnować? Odpowiedzi znajdują się w poniższym poradniku.

Na czym polega zastrzeżenie numeru telefonu poprzez CLIR?

Zastrzeżenie numeru telefonu, zwane CLIR (ang. Calling Line Identification Restriction - blokada prezentacji numeru) to usługa polegająca na niewyświetlaniu numeru telefonu dzwoniącego podczas wykonywanego połączenia. W zamian na ekranie telefonu pojawia się komunikat “numer zastrzeżony” lub “numer prywatny”.

Wady i zalety zastrzeżenia numeru 

Plusem tego rozwiązania jest ochrona prywatności - zablokowanie widoczności numeru zwiększa prawdopodobieństwo na to, że numer telefonu dzwoniącego nie trafi w niepowołane ręce.

Zastrzeżenie numeru może utrudniać komunikację, gdyż odbiorca nie będzie mógł oddzwonić na ukryty numer. Ponadto wiele osób korzysta z usługi blokowania połączeń od zastrzeżonych numerów bądź z własnej woli ich nie odbiera.

Kiedy można zastrzec numer telefonu?

Usługę ukrycia swojego numeru telefonu można włączyć w dowolnym momencie.

Rodzaje zastrzegania numeru

Użytkownik może skorzystać z 2 wariantów zastrzeżenia numeru telefonu:

  • na stałe - numer telefonu jest zastrzeżony przy każdym połączeniu,
  • jednorazowo - właściciel numeru decyduje, kiedy numer będzie zastrzeżony.

Niezależnie od wariantu, numer telefonu nie będzie ukrywany podczas wykonywania połączeń na numery alarmowe, a także podczas wysyłania wiadomości SMS i MMS.

Bądź na bieżąco

Zmiany w polskim prawie i nowe wnioski.
Zapisz się do newslettera.

Wprowadź prawidłowy adres e-mail.

Jak zastrzec numer telefonu?

Jak zastrzec numer jednorazowo i na stałe?

Sposób zastrzegania numeru telefonu zależy od wybranego wariantu.

Wersja jednorazowa

W przypadku zastrzeżenia jednorazowego, usługę ukrywania numeru można aktywować poprzedzając numer telefonu, na który chce się wykonać połączenie kodem #31# np. #31#123456789.

Jednorazowe ukrycie wyświetlania swojego telefonu działa tylko na jedno, konkretne połączenie. Po zakończeniu rozmowy usługa automatycznie się wyłącza. Kolejni rozmówcy, w tym osoba, do której poprzednio dzwoniono za pomocą ukrycia numeru poprzez wpisanie kodu 31, będą mogli sprawdzić numer telefonu dzwoniącego. W przypadku stosowania tej metody ukrycia własnego numeru należy za każdym razem pamiętać o ustawieniu właściwego kodu przed numerem odbiorcy.

Wersja stała

Numer można zastrzec na stałe na 2 sposoby:

  • kontaktując się z operatorem (osobiście w salonie / telefonicznie / przez stronę internetową / przez aplikację),
  • w ustawieniach telefonu.

W smartfonach z systemami Android i iOS możliwe jest włączenie ukrywania prezentacji własnego numeru z poziomu menu telefonu.
Jeżeli urządzenie nie posiada opcji ukrywania numeru, poniżej znajdują się linki do instrukcji zastrzegania numeru u konkretnych operatorów:

Jak ukryć wyświetlanie numeru telefonu w telefonach Samsung i Xiaomi z systemem Android?

W przypadku systemu Android należy udać się do kategorii „Ustawienia ogólne” (General Settings), a następnie wybrać opcję „Ustawienia połączeń” i „Ustawienia dodatkowe”. Z poziomu menu ustawień dodatkowych można ustawić numer prywatny, wybierając opcję „Nazwa rozmówcy”, a następnie, na kolejnym ekranie, wybierając pomiędzy wyświetlaniem a ukrywaniem numeru telefonu podczas dzwonienia.

Numer telefonu nie będzie ukrywany podczas wykonywania połączeń na numery alarmowe, a także podczas wysyłania wiadomości SMS i MMS.

Jak ukryć wyświetlanie numeru telefonu w telefonach iPhone z systemem iOS?

Aby włączyć ukrywanie prezentacji numeru w smartfonach z systemem iOS, należy wejść do ustawień i wybrać sekcję "Telefon". Następnie wyłączyć opcję "Pokaż moje ID".

Numer telefonu nie będzie ukrywany podczas wykonywania połączeń na numery alarmowe, a także podczas wysyłania wiadomości SMS i MMS.

Jak ukryć wyświetlanie numeru telefonu w telefonach Huawei?

Marka Huawei korzysta z autorskiego systemu operacyjnego - HarmonyOS. Można w nim zablokować wyświetlanie numeru z poziomu urządzenia. W telefonach Huawei opcje związane z połączeniami są zintegrowane z aplikacją do wybierania numerów i kontaktów. Aby zmienić ustawienia, należy kliknąć ikonę słuchawki na dolnym pasku. Gdy pojawi się ekran wybierania numeru, należy wybrać ikonę dodatkowego menu (trzy kreski). Znajduje się w nim opcja "Ustawienia", a w niej  na samym dole, opcja "Ustawienia dodatkowe". Po wybraniu, na samej górze, wyświetli się opcja „ID rozmówcy”. Należy dotknąć pola i wybrać opcję "Ukryj numer". W ten sposób numer w telefonie Huawei nie będzie wyświetlany rozmówcy.

Numer telefonu nie będzie ukrywany podczas wykonywania połączeń na numery alarmowe, a także podczas wysyłania wiadomości SMS i MMS.

Jak ustawić numer prywatny w poszczególnych sieciach komórkowych?

Ustawienie prywatnego numeru na stałe umożliwiane jest też przez operatorów komórkowych. Ta opcja dostępna jest zarówno dla użytkowników telefonów na kartę, jak i na abonament. Sama procedura różni się jednak u poszczególnych operatorów.

Jak ukryć numer w sieci Orange?

By zastrzec numer w Orange można skorzystać z aplikacji lub portalu Mój Orange, skontaktować się z obsługą klienta lub odwiedzić salon stacjonarny.

Jak ustawić numer prywatny w PLAY?

Zastrzeżenie numeru PLAY możliwe jest z poziomu aplikacji mobilnej operatora oraz telefonicznie, poprzez kontakt z obsługą klienta.

Jak ustawić numer zastrzeżony w Plusie?

Zastrzeżenie numeru Plus można wykonać na 3 sposoby - dzwoniąc na infolinię, przez aplikację iPlus lub wysyłając SMS pod nr 2601 o treści: dodaj PLUSKOD5 CLIR.

Jak zrobić numer prywatny w T-Mobile?

W przypadku zastrzeżenia numeru T-Mobile można wykonać je, dzwoniąc na infolinię, ustawiając je w aplikacji lub na stronie Mój T-Mobile bądź wybierając kod *100#, pozwalający przejść do menu sieciowego.

Ile kosztuje zastrzeżenie numeru?

Niezależnie od wariantu, usługa zastrzegania numeru jest bezpłatna.


Gdzie złożyć wniosek, druk (dokumenty) dot. sprawy - numer zastrzeżony w Twojej miejscowości?

Lista miejscowości