Jakie sprawy urzędowe najczęściej załatwiali Polacy w 2022 roku? Ranking portalu jakiwniosek.pl

Za nami bardzo burzliwe dwanaście miesięcy - m.in. ze względu na wojnę w Ukrainie, jak i kryzys energetyczny, który jest jej pokłosiem. W związku z tym Polacy składali szereg wniosków o wsparcie, dzięki którym mogli otrzymać, chociaż częściową rekompensatę stale rosnących cen. Z jakich świadczeń najczęściej korzystali Polacy w 2022 roku? Jakie wnioski składali? Zapoznaj się z rankingiem!

Jakie sprawy urzędowe najczęściej załatwiali Polacy w 2022 roku? Ranking portalu jakiwniosek.pl
Jakie sprawy urzędowe najczęściej załatwiali Polacy w 2022 roku? Ranking portalu jakiwniosek.pl

Najpopularniejsze kategorie spraw urzędowych

Najpopularniejsze kategorie sprawW serwisie jakiwniosek.pl znajduje się 12 kategorii spraw załatwianych przez Polaków. Jak co roku, dużą popularnością cieszą się sprawy z kategorii "Nieruchomości" - należą do nich pozwolenie na budowę i rozbiórkę, dodatek mieszkaniowy oraz wszystkie dodatki do ogrzewania.

Równie popularne są sprawy zebrane w kategorii "Komunikacja", czyli wszystkie związane z pojazdami i uprawnieniami do ich prowadzenia. Co roku bardzo często odwiedzanymi sprawami są rejestracja pojazdu oraz prawo jazdy.

Polacy chętnie odwiedzają także kategorie "Obywatel" i "Społeczeństwo", w których znajdują się sprawy związane z życiem codziennym - mowa o świadczeniach (500 plus i 300 plus) oraz dokumentach (dowód osobisty, paszport, Karta Dużej Rodziny).

Po wybuchu wojny, na stronie pojawiła się również kategoria "Cudzoziemcy", w której znajdują się treści dla przybyszów z zagranicy. Sprawy dotyczące wyrobienia numeru PESEL czy świadczeń pieniężnych dla cudzoziemców również cieszyły się w tym roku popularnością.

Najpopularniejsze sprawy w 2022 roku

Sprawy, dla których najczęściej pobierano dokumenty w 2022 roku.
Najpopularniejsze wnioski

Ciekawostki dotyczące najpopularniejszych spraw

Deklaracja źródeł ciepła

Deklaracja źródeł ciepła ranking 2022W lipcu 2021 roku w życie weszły przepisy, które zobowiązują każdego właściciela lub zarządcę budynku do złożenia deklaracji o sposobie ogrzewania obiektu do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Złożenie deklaracji gwarantowało nie tylko uniknięcie kary, ale także dawało możliwość starania się o wiele świadczeń, takich jak dodatek węglowy czy dodatek do innych źródeł ogrzewania. Największym zainteresowaniem deklaracja cieszyła się w czerwcu, gdyż pod koniec tego miesiąca kończył się termin na jej złożenie dla źródeł ciepła uruchomionych przed 30 czerwca 2022.

Wykres deklaracja źródeł ciepła

Dodatek węglowy

Dodatek węglowy ranking 2022Rosnące ceny opału zmusiły rząd do zdecydowanych działań, ponieważ wielu osób nie było stać na zakup węgla czy ekogroszku. Tak powstał dodatek węglowy, który miał pomóc Polakom opalającym węglem przetrwać zimę. Już od dnia ogłoszenia rozpoczęcia prac nad programem cieszył się on sporym zainteresowaniem. Kulminacja nastąpiła w sierpniu - to właśnie wtedy w mediach branżowych zaczęły pojawiać się szczegóły dotyczące dodatku. 

Wykres dodatek węglowy

Dodatek osłonowy

Dodatek osłonowy ranking 2022

Dodatek osłonowy to jeden z elementów tarczy antyinflacyjnej, która ma zrekompensować Polakom stale rosnące ceny prądu, gazu oraz żywności. Przez bardzo trudną sytuację finansową w wielu polskich domach, wsparcie w postaci dodatku osłonowego było niezwykle potrzebne. Największą popularnością wniosek cieszył się w październiku - pod koniec tego miesiąca mijał termin składania dokumentów, by otrzymać świadczenie. Wniosek był także bardzo popularny w styczniu - złożenie dokumentów do końca stycznia gwarantowało otrzymanie świadczenia w dwóch ratach.

Dodatek osłonowy wykres ranking 2022

Dopłaty do ogrzewania

Dodatki do ogrzewania ranking 2022Kryzys będący pokłosiem wojny w Ukrainie sprawił, że coraz więcej Polaków zaczęło interesować się dodatkami oferowanymi przez państwo. Jednym z nich jest dopłata do ogrzewania - Polacy mogli otrzymać fundusze na zakup pelletu, drewna oraz gazu. Ogromna popularność wniosku we wrześniu i październiku wynika z faktu, iż nabór dokumentów rozpoczął się 21 września. W listopadzie i grudniu notuje się spadek popularności, ponieważ przyjmowanie wniosków zakończono 30 listopada.

Wykres dodatki do ogrzewania

Dowód osobisty

Dowód osobisty ranking 2022

W lutym 2022 roku wybuchła wojna w Ukrainie. Wielu obywateli tego kraju zainteresowało się wyrobieniem polskiego dowodu osobistego, co znajduje odzwierciedlenie w danych wyszukiwania gromadzonych przez Google. W marcu wyszukiwanie frazy "dowód osobisty" w języku polskim oraz ukraińskim wzrosło o 600%.

Wykres dowód osobisty rankng 2022

Ogólnopolska Karta Seniora

Ogólnopolska Karta Seniora ranking 2022Niewielu seniorów zdawało sobie sprawę, iż jedno z ogólnopolskich stowarzyszeń stworzyło dla nich kartę, uprawniającą do korzystania z przeróżnych zniżek. Procedura dotycząca wyrobienia Ogólnopolskiej Karty Seniora cieszyła się w tym roku sporą popularnością - wszystko za sprawą coraz większej aktywizacji seniorów w życiu społecznym. Spoglądając na doniesienia medialne pochodzące z lokalnych portali, wzrost popularności karty we wrześniu może wynikać z faktu, iż wiele gmin postanowiło właśnie w tym miesiącu dołączyć do programu "Gmina Przyjazna Seniorom", który umożliwia mieszkańcom wyrobienie karty za darmo.

Wykres Ogólnopolska Karta Seniora ranking 2022

Ranking został stworzony w oparciu o grupę statystyczną 6,3 mln użytkowników, która wygenerowała 9,3 mln unikalnych odsłon.