Ubezpieczenie samochodu - kalkulator ubezpieczeń OC, AC pojazdu 2024

Autor: Patrycja Podsiedlik 7 min. czytania

Kolizja bądź wypadek może zdarzyć się każdemu - właśnie z tego powodu w Polsce nie można legalnie poruszać się po drogach pojazdem nieubezpieczonym. Mimo że ubezpieczenie często jest wydatkiem poważnie nadszarpującym domowy budżet, możliwe jest znalezienie oferty dostosowanej do potrzeb kierowcy, i to w korzystnej cenie. Jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie? Co to jest kalkulator ubezpieczeń? Odpowiedzi znajdują się w poniższym poradniku.

Kalkulator ubezpieczenia OC i AC samochodu lub innego pojazdu

 

Czym jest ubezpieczenie komunikacyjne?

Ubezpieczenie pojazdu takiego jak samochód, motocykl, czy skuter, zwane inaczej ubezpieczeniem komunikacyjnym, jest związane z ryzykiem używania pojazdu mechanicznego. Celem ubezpieczenia jest ochrona posiadacza pojazdu przed ewentualnymi kosztami związanymi ze zdarzeniami drogowymi, do których doprowadzi, lub których jest uczestnikiem. Z ubezpieczenia można skorzystać także podczas awarii pojazdu. Jeżeli właściciel pojazdu nie może osobiście zająć się procedurą wypłaty ubezpieczenia, może skorzystać z upoważnienia do likwidacji szkody i odbioru ubezpieczenia przez wyznaczonego pełnomocnika.

Ubezpieczenie jest przypisane do konkretnego pojazdu, nie do jego właściciela. Dlatego w przypadku nabycia pojazdu z wykupioną polisą OC, będzie ona obowiązywała do momentu wypowiedzenia lub wygaśnięcia umowy ubezpieczenia.

Rodzaje ubezpieczeń samochodu

Rodzaje ubezpieczeń samochodu

Wśród ubezpieczeń komunikacyjnych wyróżniamy:

 • OC - tzw. ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej,
 • AC -autocasco,
 • NNW - od następstw nieszczęśliwych wypadków,
 • assistance.

Czy ubezpieczenie OC jest obowiązkowe?

Każdy pojazd mechaniczny musi mieć ubezpieczenie OC, jeżeli jego właściciel chce się nim poruszać po drogach.

Zwolnienie z obowiązku opłacania składek możliwe jest tylko dla właścicieli samochodów, które zostały wyrejestrowane z ruchu drogowego z powodu kradzieży, złomowania lub zostały zarejestrowane jako zabytkowe.

Co grozi za brak ubezpieczenia OC?

Co grozi za brak ubezpieczenia OC?

Ze względu na to, że OC jest w Polsce obowiązkowe, za jego brak na kierowców nakładane są wysokie kary.

Kary za brak OC od samochodu osobowego od 1 stycznia do 30 czerwca 2024 r.:

 • 1700 zł - za brak OC do 3 dni,
 • 4240 zł - za brak OC od 3 do 14 dni,
 • 8480 zł - za brak OC powyżej 14 dni,

natomiast od 1 lipca do 31 grudnia 2024 r.:

 • 1720 zł - za brak OC do 3 dni,
 • 4300 zł - za brak OC od 3 do 14 dni,
 • 8600 zł - za brak OC powyżej 14 dni.

Co obejmuje ubezpieczenie OC?

Obowiązkowe ubezpieczenie OC zapewnia rekompensatę szkód powstałych w skutek spowodowania kolizji bądź wypadku ubezpieczonym pojazdem. Pokrywa koszty szkód materialnych oraz osobowych. 

Co obejmuje ubezpieczenie AC?

W przypadku ubezpieczenia Autocasco, pokrywane są koszty szkód powstałych wskutek kolizji, wypadku drogowego lub uszkodzenia pojazdu przez osoby trzecie. Koszty zwracane są także w przypadku uszkodzeń powstałych wskutek pożaru lub niesprzyjających warunków atmosferycznych. Właściciel otrzyma rekompensatę także w sytuacji kradzieży pojazdu.

Co obejmuje ubezpieczenie NNW?

Ubezpieczenie od Następstw Nieszczęśliwych Wypadków chroni kierowcę oraz pasażerów. Ten rodzaj ubezpieczenia pokrywa finansowe konsekwencje trwałego uszczerbku na zdrowiu, spowodowanego udziałem w kolizji bądź wypadku samochodowym.

Co obejmuje ubezpieczenie Assistance?

Assistance obejmuje podstawową pomoc serwisową np. naprawę pojazdu w miejscu awarii, wymianę koła, holowanie, wynajem samochodu zastępczego oraz transport dla kierowcy w sytuacji, gdy jego pojazd się zepsuje.

Ile kosztuje ubezpieczenie OC?

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu?

Ceny ubezpieczeń różnią się ze względu na różne pakiety oraz indywidualne kryteria wyznaczane przez ubezpieczycieli. Wysokość składki na ubezpieczenie oblicza się biorąc pod uwagę:

 • wiek kierowcy, 
 • staż za kierownicą,
 • historię szkodliwości, 
 • historię ubezpieczeniową,
 • stan cywilny, liczbę potomstwa
 • miejsce zamieszkania,
 • wiek pojazdu,
 • markę, 
 • pojemność silnika, 
 • przebieg pojazdu.

Sprawdź ceny ubezpieczeń, korzystając z kalkulatora.

Kiedy ubezpieczyć pojazd?

Ubezpieczenie OC należy wykupić najpóźniej w dniu rejestracji pojazdu, przed wizytą w wydziale komunikacji. Jeżeli samochód kupowany jest w salonie, można go ubezpieczyć na miejscu. Ubezpieczenia AC, Assistance i NNW, kierowca może wykupić w każdym momencie.

Gdzie ubezpieczyć pojazd?

Ubezpieczenie OC najlepiej wykupić przez Internet, porównując oferty pod kątem ceny lub oferowanych w jego ramach usług.

Bądź na bieżąco

Zmiany w polskim prawie i nowe wnioski.
Zapisz się do newslettera.

Wprowadź prawidłowy adres e-mail.

Jak ubezpieczyć samochód?

Jak ubezpieczyć pojazd krok po kroku?

W dzisiejszych czasach pojazd można ubezpieczyć bez wychodzenia z domu. Wiele ubezpieczalni umożliwia przejście całego procesu przez Internet. Wystarczy wpisać w formularz na stronie internetowej wybranego ubezpieczyciela wymagane dane, a system przedstawi kierowcy dostępne oferty ubezpieczenia. Można również osobiście wybrać się do biura ubezpieczeń i skonsultować swój wybór ze sprzedawcą.

Jeżeli właściciel pojazdu nie może osobiście odebrać potwierdzenia zawarcia umowy, ma możliwość sporządzenia upoważnienia do odbioru dokumentów - dzięki temu osoba upoważniona będzie mogła odebrać ten dokument.

Po wykupieniu polisy należy zachować dowód posiadania ubezpieczenia.

Jakie dokumenty przygotować do ubezpieczenia?

Aby wykupić ubezpieczenie, kierowca musi przedstawić w ubezpieczalni:

 

Jak długo ważne jest ubezpieczenie auta?

Jak długo ważne jest ubezpieczenie samochodu?

Standardowo polisę zawiera się na okres 12 miesięcy. Po roku należy wykupić nowe ubezpieczenie lub przedłużyć posiadaną polisę. 

Jeżeli właściciel chce sprzedać lub zezłomować samochód, ma prawo wypowiedzieć umowę OC przed jej końcem. 

Jak sprawdzić ubezpieczenie OC auta po numerze rejestracyjnym?

Jeżeli kierowca chce sprawdzić, czy posiadany przez niego pojazd posiada ubezpieczenie, może to zrobić bez wychodzenia z domu, przez Internet. 

 1. Należy wejść na stronę internetową UFG - Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.
 2. Następnie przewinąć stronę do wysokości pola „Sprawdź OC dla pojazdu”.
 3. Wpisać w puste pole numer rejestracyjny lub VIN i kliknąć „Sprawdź”.
 4. Po przeładowaniu strony należy wybrać datę, która ma zostać sprawdzona.
Sprawdzenie ubezpieczenia OC po numerze rejestracyjnym
Istnieje również kilka innych sposobów na sprawdzenie OC pojazdu m.in. przez druk ubezpieczenia oraz poprzez stronę Historia Pojazdu.
 
Jeżeli po zaistnieniu szkody ubezpieczony nie zgadza się z decyzją ubezpieczalni dot. przyznania lub wysokości odszkodowania, może odwołać się od decyzji ubezpieczyciela.
 

Wypowiedzenie OC pojazdu

W wyjątkowych sytuacjach kierowca może zrezygnować z polisy OC. W każdym z towarzystw ubezpieczeniowych procedura wygląda nieco inaczej. Poniżej znajdują się poradniki, jak wypowiedzieć OC u najpopularniejszych ubezpieczycieli:

Podstawa prawna


Gdzie złożyć wniosek, druk (dokumenty) dot. sprawy - ubezpieczenie pojazdu w Twojej miejscowości?

Lista miejscowości

Doskonale rozumie, jak wyglądają obie strony medalu w załatwianiu spraw urzędowych. Codziennie stawia czoła skomplikowanym wyzwaniom administracyjnym, opierając swoją wiedzę na doświadczeniu zdobytym w urzędzie specjalizującym się w funduszach unijnych. Z własnego doświadczenia wie również, jak trudne i czasochłonne potrafią być przyziemne sprawy urzędowe, takie jak uzyskanie dowodu osobistego, paszportu czy karty EKUZ, gdyż sama wielokrotnie spędzała godziny w kolejkach. Dzięki temu, w procesach komunikacyjnych, doskonale rozumie potrzeby i problemy obu stron – zarówno petentów, jak i urzędników.

Czytaj więcej o autorze


O redakcji jakiwniosek.pl

Redakcja portalu jakiwniosek.pl to zespół specjalistów z wieloletnim doświadczeniem w zakresie administracji i urzędowych formalności. Dzięki naszej głębokiej wiedzy i zrozumieniu procesów urzędowych oferujemy użytkownikom rzetelne i przyjazne językowo instrukcje, które ułatwiają poruszanie się po skomplikowanym świecie wniosków i urzędów. Nasz zespół regularnie aktualizuje treści, dostosowując je do stale zmieniających się przepisów i potrzeb społeczeństwa. Na co dzień pomagamy wielu użytkownikom, czego potwierdzeniem są tysiące pozytywnych opinii. Z nami, biurokracja staje się prostsza i mniej stresująca!

Czytaj więcej o redakcji