Wzór pozwu o rozwód
Aktualizacja: 16 października 2020
Pozew o rozwód
Jeśli z jakichś powodów decydujesz się na rozwiązanie małżeństwa, dowiedz się, jak i gdzie złożyć właściwie napisany pozew o rozwód. Ten artykuł pomoże Ci w skompletowaniu obligatoryjnej dokumentacji i przedstawi właściwy wzór postępowania w przypadku rozwodu. Złóż pozew o rozwód bez pomocy pełnomocnika.
Kto wnosi pozew o rozwód?
W przypadku jednostronnej lub obustronnej niechęci do kontynuowania związku małżeńskiego, małżonek lub małżonka mogą złożyć pozew o rozwód. Uzyskanie rozwodu jest możliwe, gdy dojdzie do całkowitego i trwałego rozpadu związku małżeńskiego - małżonków nie łączą już związki ekonomiczne, psychologiczne i/lub fizyczne.
Niemożliwym jest uzyskanie rozwodu, jeśli pozew wnosi jeden z małżonków odpowiedzialny za całkowity rozpad związku. Odstępstwem od reguły są sytuacja, w których małżonkowie wyrażają zgodę na rozwód lub gdy odmowa jest niezgodna z regułami współżycia społecznego.
Rodzaje pozwów o rozwód
Wniosek może być złożony zarówno przez osobę prywatną - małżonka lub małżonkę lub za pośrednictwem adwokata lub radcę prawnego posiadającego nasze pełnomocnictwo. Każdy z pozwów o rozwód uwzględnia powód rozpadu małżeństwa. Należą do nich rozwody:
- z winy jednego z małżonków,
- z winy pozwanego/pozwanej,
- z winy obojga małżonków,
- bez orzekania o winie.
Orzeczenie o winie
Przy każdej sprawie rozwodowej sąd orzeka o istnieniu lub nieistnieniu winy jednego z małżonków. Orzeczenie sądu może objąć zarówno winę powoda/powódki, pozwanego/pozwanej lub obojga małżonków. Brak orzekania o winie występuje tylko w przypadku obopólnej zgody popartej wnioskiem każdej ze stron.
Decyzja o tym, czy rozwód będzie zawierał orzekanie o winie lub jego brak znacząco wpływa na długość sprawy rozwodowej i roszczenia alimentacyjne. Poza oczywistym warunkiem przyznania alimentów w postaci braku lub niedostatecznej ilości środków do życia, niewinny rozpadowi małżeństwa może ubiegać się o alimenty od winnego małżonka, gdy proces wydłuża się i obciąża finansową uboższą stronę. Rozwód bez orzekania o winie będzie trwał krócej - zwykle od momentu złożeniu wniosku proces trwa trzy miesiące.
Bez względu na to, jak długo trwało dane małżeństwo - sprawy rozwodowe nie należą do najprzyjemniejszych chwil życia. Warto zadbać o swój maksymalny komfort - udać się po poradę do adwokata/radcy prawnego czy specjalisty psychologa. W opanowaniu stresu pomocne może się okazać samodzielne skompletowanie dokumentów. Dowiedz się, czego potrzebujesz.
Co powinien zawierać pozew o rozwód?
W skład wniosku o pozew o rozwód wchodzą następujące informacje: przyczyny wystąpienia o rozwód, wnioskowanie o podział majątku, roszczenia alimentacyjne na dzieci lub któregoś z małżonków, przyznanie opieki rodzicielskiej i wiele innych.
Wzór pozwu o rozwód
Początkowe informacje zawarte w pozwie o rozwód powinny obejmować:
- Datę złożenia wniosku i dane sądu okręgowego odpowiedzialnego za proces rozwodowy.
- Dane osobowe powoda i powódki - imię i nazwisko, adres, numer PESEL.
Kolejnym etapem jest ustosunkowanie się do następujących aspektów:
- Podanie informacji dotyczących miejsca zawarcia małżeństwa - danych kierownika Urzędu Stanu Cywilnego, daty zawarcia związku i numeru aktu małżeństwa.
- W przypadku posiadania dzieci - powierzenie prawa wykonywania władzy rodzicielskiej obu stronom małżeństwa, ustalenie miejsca ich pobytu oraz (w razie potrzeby) uregulowania kwestii roszczeń alimentacyjnych (informacje o kwocie i dacie wypłaty). Dodatkowo w pozwie należy potwierdzić nieograniczone kontakty pozwanego lub pozwanej z dziećmi i zobowiązanie do współdzielenia kosztów za utrzymanie małoletnich.
- Orzeczenie o kosztach postępowania zgodnych z zapisem prawnym.
Następnie powinno zostać sporządzone odpowiednie uzasadnienie pozwu - to miejsce na podanie powodu rozpadu małżeństwa, uwzględnienie wszelkich okoliczności mających wpływ na relację. W uzasadnieniu powinno się również poinformować o składanych dowodach, w tym przesłuchaniu świadków (należy podać dane osobowe świadka), który poświadczy o powodach rozpadu związku i wypowie się na temat relacji rodziców z małoletnimi.
Jakie dokumenty należy dołączyć do pozwu o rozwód?
- dowód opłaty sądowej w wysokości 600 złotych,
- odpis skrócony aktu małżeństwa,
- odpis skrócony aktu urodzenia dzieci,
- kopie pozwu wraz z załącznikami - dwie sztuki.
Gdzie złożyć pozew o rozwód?
Pozew o rozwód powinien być własnoręcznie podpisany, a następnie złożony w dwóch egzemplarzach w wyznaczonym przez siebie sądzie okręgowym zgodnym z miejscem zamieszkania lub pobytu stałego.
Gdzie można złożyć wniosek pozew o rozwód w Twojej miejscowości?
Sprawdź listę miejscowości gdzie można złożyć wniosek Pozew o rozwód
Administrator serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje zawarte na stronach serwisu były aktualne, poprawne i kompletne. Administrator nie ponosi jednak odpowiedzialności za stosowanie udostępnianych wzorów dokumentów, a użytkownik na własną odpowiedzialność posługuje się zamieszczonymi w serwisie informacjami i dokumentami.