PINB - Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego
Weryfikacja: 11 maja 2022
Zobacz jakie sprawy załatwisz w powiatowych inspektoratach nadzoru budowlanego (pinb)
Organy nadzoru budowlanego czuwają przede wszystkim nad przestrzeganiem przepisów zawartych w prawie budowlanym. Z jakimi sprawami budowlanymi należy zwrócić się do Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego, z jakimi zaś do placówek wojewódzkich? Dowiedz się, czym różni się PINB od WINB oraz jakie są ich kompetencje!
Czym zajmuje się nadzór budowlany?
W zakresie kompetencji organów nadzoru budowlanego znajdują się te sprawy, które wynikają z wykonywania robót budowlanych lub tuż po ich zakończeniu. Do zadań nadzoru budowlanego należą m.in.:
-
kontrola przestrzegania i stosowania przepisów prawa budowlanego;
-
przeprowadzanie kontroli trwających i zakończonych inwestycji budowlanych;
-
kontrola działania organów administracji architektoniczno-budowlanej;
-
badanie przyczyn powstawania katastrof budowlanych;
-
wykrywanie i rozpatrzanie spraw samowoli budowlanej (polegającej na wybudowaniu inwestycji bez wymaganego pozwolenia na budowę lub zgłoszenia albo sprzecznie z pozwoleniem lub zgłoszeniem).
Struktura nadzorów budowlanych w Polsce
Organy nadzoru budowlanego dzielimy na:
-
Powiatowe Inspektoraty Nadzoru Budowlanego,
-
Wojewódzkie Inspektoraty Nadzoru Budowlanego.
Władzę nad tymi organami sprawuje Główny Inspektorat Nadzoru Budowlanego, na czele z Głównym Inspektorem Nadzoru Budowlanego.
Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego (PINB)
To instytucja, do której petenci zgłaszają się w pierwszej kolejności, chcąc załatwić sprawy budowlane. PINB [miasto] jest organem pierwszej instancji, więc zajmuje się administracją w zakresie budownictwa i nadzoru budowlanego w powiecie. Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego [w miasto] rozpatruje sprawy, dla których pozwolenie na budowę wydał starosta powiatowy.
Sprawy, w których organem decyzyjnym jest Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego:
-
pozwolenie na wznowienie robót budowlanych,
-
zawiadomienie o zmianie kierownika budowy lub robót, inspektora nadzoru inwestorskiego, projektanta sprawującego nadzór autorski,
-
zgłoszenie samowoli budowlanej (przez inwestora lub osobę postronną, np. sąsiada).
Każdy powiat i miasto na prawach powiatu posiada własny PINB.
Wojewódzki Inspektorat Nadzoru Budowlanego (WINB)
Na czele każdego WINB stoją wojewoda i wojewódzki inspektor nadzoru budowlanego. To organ wyższej instancji w stosunku do PINB. Do zadań Wojewódzkich Inspektoratów Nadzoru Budowlanego należą te “wyższej rangi” np. jeżeli pozwolenie na budowę inwestycji musiał wydać urząd wojewódzki, wówczas wszystkie inne sprawy związane z procesem budowlanym tej inwestycji i jego zakończeniem należy załatwiać w WINB.
Sprawy, w których organem decyzyjnym jest Wojewódzki Inspektorat Nadzoru Budowlanego:
-
wszystkie podlegające PINB, lecz dotyczące inwestycji i robót budowlanych:
-
usytuowanych na terenie pasa technicznego, portów i przystani morskich, morskich wód wewnętrznych, morza terytorialnego i wyłącznej strefy ekonomicznej, a także na innych terenach przeznaczonych do utrzymania ruchu i transportu morskiego,
-
hydrotechnicznych piętrzących, upustowych, regulacyjnych, melioracji podstawowych oraz kanałów i innych obiektów służących kształtowaniu zasobów wodnych i korzystaniu z nich, wraz z obiektami towarzyszącymi;
-
dróg publicznych krajowych i wojewódzkich wraz z obiektami i urządzeniami służącymi do utrzymania tych dróg i transportu drogowego oraz sytuowanymi w granicach pasa drogowego sieciami uzbrojenia terenu - niezwiązanymi z użytkowaniem drogi, a w odniesieniu do dróg ekspresowych i autostrad – wraz z obiektami i urządzeniami obsługi podróżnych, pojazdów i przesyłek,
-
usytuowanych na obszarze kolejowym;
-
lotnisk cywilnych wraz z obiektami i urządzeniami towarzyszącymi;
-
usytuowanych na terenach zamkniętych.
-
W Polsce znajduje się 16 WINB, po jednym w każdym mieście wojewódzkim.
E-Budownictwo
Wiele spraw załatwianych w organach nadzoru budowlanego można załatwić przez Internet, za pomocą platformy e-Budownictwo. Obecnie na portalu dostępne jest 25 wniosków, w tym wniosek o pozwolenie na użytkowanie i zawiadomienie o zakończeniu budowy.