Wniosek - pozew o podwyższenie alimentów - wzór [DOC, PDF] 2024

Autor: redakcja jakiwniosek.pl Weryfikacja: 17 lutego 2024 7 min. czytania

Pozew o podwyższenie alimentów

Celem alimentów jest dostarczanie środków utrzymania i wychowania dla dziecka, więc ich wysokość musi być odpowiednia. Alimenty powinny pokrywać nie tylko takie podstawowe potrzeby, jak odzież, żywność i opał, ale również koszty wykształcenia oraz zapewnienia odpowiedniego rozwoju fizycznego, i intelektualnego dziecka. Jeżeli kwota świadczenia nie pokrywa kosztów utrzymania, istnieje możliwość złożenia pozwu o podwyższenie alimentów. Jak wygląda taki proces? Kto i gdzie powinien złożyć pozew? Odpowiedzi znajdują się w poniższym poradniku.

Czym są alimenty?

Alimenty to regularne, obowiązkowe świadczenie na rzecz członków rodziny, których celem jest zapewnienie środków utrzymania, a w miarę potrzeby także środków wychowania.

W przypadku, gdy środki nie są dostarczane w formie rzeczowej, sąd określa ich wartość pieniężną. W praktyce, kiedy mowa o alimentach, odnosi się to do konkretnej kwoty pieniężnej.

Kto może się starać o podwyższenie alimentów?

Pozew w tej sprawie może złożyć osoba sprawująca opiekę nad członkiem rodziny, na którego wypłacane są alimenty lub osoba, która je otrzymuje.

Kiedy starać się o zwiększenie alimentów?

Kiedy można się starać o podwyższenie alimentów?

Przede wszystkim, chcąc walczyć w sądzie o podwyższenie alimentów, trzeba mieć za sobą proces o ustalenie wysokości alimentów na dzieckoalimentów na rodzica lub sprawy rozwodowej obejmującej również alimenty. 

Jeżeli rodzice dziecka dobrowolnie ustalili między sobą wysokość alimentów, żadne z nich nie może zwrócić się do sądu z prośbą o podniesienie ich kwoty.

Orzeczenie sądu w sprawie wysokości alimentów daje możliwość wniesienia powództwa o podwyższenie kwoty świadczenia. Samo podwyższenie alimentów staje się możliwe jedynie w sytuacji, gdy warunki, na podstawie których sąd poprzednio ustalił wysokość alimentów, uległy zmianie.

Bądź na bieżąco

Zmiany w polskim prawie i nowe wnioski.
Zapisz się do newslettera.

Wprowadź prawidłowy adres e-mail.

Pozew o podwyższenie alimentów

Wniosek o podwyższenie alimentówWypełniony wzór wniosku o podwyższenie alimentów
 

Gdzie złożyć pozew o zwiększenie alimentów?

Gdzie złożyć pozew o podwyższenie alimentów?

Pozew należy złożyć do sądu rejonowego, właściwego dla miejsca zamieszkania pozwanego bądź dziecka.

Jeżeli osoba pozwana przebywa za granicą, pozew może zostać rozpatrzony przez sąd w Polsce.

Ile kosztuje złożenie wniosku o podwyższenie alimentów?

Rozpoczęcie postępowania w sprawie podwyższenia alimentów jest bezpłatne.

Jakie dokumenty należy przygotować?

To, jakie dokumenty należy załączyć do pozwu o podwyższenie alimentów, zależy przede wszystkim od argumentów, na które wnioskująca osoba chce się powołać w sprawie. Mogą być to m.in.:

Do pozwu trzeba jednak dołączyć:

  • wniosek o załączenie akt postępowań, podczas których ustalono wcześniejsze alimenty,
  • kopia pozwu i załączników dla pozwanego,
  • pełnomocnictwo, jeśli powoda reprezentuje pełnomocnik.

Pozew o podwyższenie alimentów – z czego się składa?

W pozwie o zwiększenie kwoty alimentów nie wolno zapominać o kilku ważnych elementach. Taki dokument powinien zawierać:

  • informacje o sądzie i wydziale, do którego trafi wnoszony pozew,
  • wskazanie stron wraz z podaniem ich adresów: 
    • powód - dziecko, na które płacone są alimenty,
    • pozwany – rodzic zobowiązany do ich wypłacania,
  • tytuł – „Pozew o podwyższenie alimentów”,
  • kwotę dotychczas wypłacanych alimentów,
  • żądanie – powód musi wskazać konkretną, podwyższoną wartość alimentów, na którą liczy. Nie ustalono ani górnej, ani dolnej granicy dla wnioskowanych kwot,
  • uzasadnienie – argumenty, na podstawie których podwyższenie alimentów staje się możliwe i zasadne,
  • załączniki – dowody w sprawie,
  • własnoręczny podpis.

W przygotowaniu pozwu niezbędne może okazać się skorzystanie z porady prawnej - między innymi w sprawach alimentacyjnych powód może złożyć wniosek o adwokata z urzędu. Sporządzając pozew o podwyższenie alimentów można również wnioskować o zabezpieczenie alimentacyjne na czas trwania sprawy sądowej poprzez zobowiązanie pozwanego do płacenia zwiększonych alimentów niż dotychczas zasądzonych.
 Na co się powołać przy zwiększeniu alimentów?

Argumenty – na co się powołać?

W sprawie o podwyższenie alimentów bardzo ważne jest podanie odpowiednich argumentów, aby sąd przychylił się do żądania powoda. Przede wszystkim, należy wykazać, co zmieniło się od ostatniego wyroku sądu w sprawie alimentów. Jakich argumentów warto użyć?

  • zwiększone koszty utrzymania, związane z dorastaniem dziecka np. większe koszty edukacji (pobieranie korepetycji, wyjazd na studia), odzieży, wydatki związane z hobby i pasjami etc.;
  • zwiększenie dochodów osoby płacącej alimenty – np. przez awans w pracy, zmianę posady, wygraną na loterii;
  • powrót do pełnej sprawności osoby płacącej alimenty – zakończenie rehabilitacji, która umożliwia powrót pozwanego do pracy;
  • obniżenie kosztów utrzymania przez osobę płacącą alimenty – np. spłacenie kredytu, przeprowadzka do tańszego mieszkania;
  • problemy zdrowotne dziecka – uległo wypadkowi lub zachorowało, przez co wzrosły koszty jego utrzymania. Można również oprzeć się na potrzebie rehabilitacji dziecka;
  • problemy zdrowotne opiekuna dziecka;
  • problemy ekonomiczne – związane na przykład ze stratą pracy przez opiekuna dziecka, przez co trudniej jest utrzymywać dziecko samodzielnie;
  • inne okoliczności, np. wzrost opłat za czynsz, wodę, gaz, media, konieczność dokonania remontu.

Jak długo czeka się na rozpatrzenie żądania o podwyższenie alimentów?

Przepisy nie określają żadnego maksymalnego czasu oczekiwania na zakończenie sprawy. Pozew z dużą ilością argumentów i popierających ich dowodów sprzyja szybszemu rozpatrzeniu sprawy. Warto zatem zadbać o dokładną dokumentację decydując się na złożenie pozwu w tej sprawie.

Mediacje w sprawie podwyższenia alimentów

Sprawa dotycząca zwiększenia świadczenia alimentacyjnego może być rozstrzygnięta drogą polubowną za pośrednictwem mediatora. Mediacja może być przeprowadzona przed wszczęciem postępowania sądowego, co może być bezpłatne przy udziale mediatora w punkcie nieodpłatnej pomocy prawnej lub nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego, lub odpłatnie na podstawie umowy o mediację zawartej z wybranym mediatorem z listy mediatorów dostępnej na stronie internetowej sądu okręgowego. Jeśli sprawa jest już w toku sądowym, każda ze stron może złożyć wniosek o mediację na dowolnym etapie procesu. Jeśli obie strony wyrażą zgodę na udział w mediacji, sąd skieruje sprawę do mediatora z listy mediatorów stałych, którą prowadzi prezes sądu okręgowego. Postępowanie mediacyjne na wniosek sądu jest płatne według stawek ustalonych przez Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 20 czerwca 2016 r.

Podstawa prawna


Gdzie złożyć wniosek, druk (dokumenty) dot. sprawy - podwyższenie alimentów w Twojej miejscowości?

Lista miejscowości

Dokumenty do pobrania - wzory [DOC, PDF] 2024

W ciągu 7 dni pobrano już 15,2 tys. dokumentów!
Wzór pozwu o podwyższenie alimentów [DOC]
Pobierz dokument
Wzór pozwu o podwyższenie alimentów [PDF]
Pobierz dokument
Wzór wypełnionego pozwu o podwyższenie alimentów [PDF]
Pobierz dokument

O redakcji jakiwniosek.pl

Redakcja portalu jakiwniosek.pl to zespół specjalistów z wieloletnim doświadczeniem w zakresie administracji i urzędowych formalności. Dzięki naszej głębokiej wiedzy i zrozumieniu procesów urzędowych oferujemy użytkownikom rzetelne i przyjazne językowo instrukcje, które ułatwiają poruszanie się po skomplikowanym świecie wniosków i urzędów. Nasz zespół regularnie aktualizuje treści, dostosowując je do stale zmieniających się przepisów i potrzeb społeczeństwa. Na co dzień pomagamy wielu użytkownikom, czego potwierdzeniem są tysiące pozytywnych opinii. Z nami, biurokracja staje się prostsza i mniej stresująca!

Czytaj więcej o portalu