Dodatek do gazu ziemnego - wniosek o dodatek gazowy 2024

Autor: redakcja jakiwniosek.pl Weryfikacja: 28 lutego 2024

Dodatek gazowy

Dodatek gazowy to kolejna forma wsparcia rządu, mająca na celu pomoc Polakom w walce z rosnącymi cenami mediów. Kto może skorzystać z dodatku do gazu ziemnego i na czym on polega? Ile wynosi dodatek gazowy? Odpowiedzi znajdują się w poniższym poradniku.

Kto może starać się o dodatek do gazu ziemnego?

Wsparcie mogą otrzymać gospodarstwa domowe, podmioty wrażliwe (np.: szkoły, przedszkola), placówki medyczne, kościoły i organizacje pozarządowe, które korzystają z gazu ziemnego do ogrzewania nieruchomości.

Jeśli mieszkanie lub dom nie są podłączone do sieci gazowej, ich mieszkańcy mogą starać się o inne dofinansowania - m.in. dodatek na inne źródła ciepła, dodatek energetyczny.

Ile wynosi dodatek gazowy?

Kryterium dochodowe  

W przypadku dodatku gazowego obowiązuje kryterium dochodowe. Limity miesięcznego dochodu na osobę wynoszą:

  • 2 100 zł - dla jednoosobowego gospodarstwa domowego,
  • 1 500 zł - dla wieloosobowego gospodarstwa domowego.

Ile wynosi dodatek do gazu?

Wysokość dodatku gazowego to równowartość podatku VAT - oznacza to, że wypłata świadczenia występuje w formie zwrotu równowartości podatku VAT za gaz wynikającego z faktury od dostawcy.

Warto wiedzieć:

Pod koniec 2022 roku zakończył się okres obowiązywania rządowej tarczy inflacyjnej, która znosiła opodatkowanie VAT-em dla gazu ziemnego i jego dostaw. Od roku 2023 stawka VAT-u dla gazu wynosi 23%, podczas gdy rok wcześniej wynosiła 0%. W rezultacie ceny gazu dla gospodarstw domowych mogą wzrosnąć, pomimo wprowadzenia zamrożenia cen.

Bądź na bieżąco

Zmiany w polskim prawie i nowe wnioski.
Zapisz się do newslettera.

Wprowadź prawidłowy adres e-mail.

Wniosek o dodatek gazowy

Wymagane dokumenty

Wniosek o dodatek do gazu ziemnego

Aby otrzymać dodatek gazowy, należy złożyć wniosek i dołączyć umowę zawartą przez odbiorcę paliw gazowych z przedsiębiorstwem energetycznym, fakturę zapłaty za gaz, a także dowód jej opłacenia.

Gdzie starać się o dodatek gazowy?

O zwrot VAT-u za gaz tj. dodatek gazowy należy starać się w wyznaczonym przez wójta, burmistrza czy prezydenta miasta organie - może to być ośrodek pomocy społecznej lub urząd miasta

Kiedy starać się o dodatek gazowy?

Wniosek wraz z fakturą należy dostarczyć do urzędu w ciągu 30 dni od dnia otrzymania faktury za zużycie gazu.

Podstawa prawna


Gdzie złożyć wniosek, druk (dokumenty) dot. sprawy - dodatek do gazu ziemnego w Twojej miejscowości?

Lista miejscowości

Dokumenty do pobrania - wzory [DOCX, PDF] 2024

W ciągu 7 dni pobrano już 27,1 tys. dokumentów!
Wniosek o wypłatę refundacji podatku VAT za dostarczone paliwa gazowe w 2023 r. [DOC]
Pobierz dokument
Wniosek o wypłatę refundacji podatku VAT za dostarczone paliwa gazowe w 2023 r. [PDF]
Pobierz dokument

O redakcji jakiwniosek.pl

Redakcja portalu jakiwniosek.pl to zespół specjalistów z wieloletnim doświadczeniem w zakresie administracji i urzędowych formalności. Dzięki naszej głębokiej wiedzy i zrozumieniu procesów urzędowych oferujemy użytkownikom rzetelne i przyjazne językowo instrukcje, które ułatwiają poruszanie się po skomplikowanym świecie wniosków i urzędów. Nasz zespół regularnie aktualizuje treści, dostosowując je do stale zmieniających się przepisów i potrzeb społeczeństwa. Na co dzień pomagamy wielu użytkownikom, czego potwierdzeniem są tysiące pozytywnych opinii. Z nami, biurokracja staje się prostsza i mniej stresująca!

Czytaj więcej o portalu