MPZP - Zaświadczenie o przeznaczeniu nieruchomości w planie 2021

Aktualizacja: 22 listopada 2021

MPZP

Przy sprzedaży nieruchomości wymagane jest okazanie zaświadczenia o przeznaczeniu nieruchomości w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego (MPZP). Aby otrzymać dokument, należy złożyć odpowiedni wniosek i uiścić opłatę. Jaki to wniosek i gdzie go złożyć? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz na niniejszej stronie. 

Co to jest miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego - MPZP?

Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego, w skrócie MPZP, to akt prawny, w którym ustala się przeznaczenie terenu, rozmieszczenie inwestycji celu publicznego, a także określa sposób zagospodarowania i warunki zabudowy. Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego tworzony jest przez radę miasta lub gminy, a wszystkie jego ustalenia są wiążące. 

Co zawiera miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego?

Każdy miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego składa się z dwóch części - opisowej i graficznej. Część opisowa zawiera informacje na temat warunków zagospodarowania terenu, jak m.in. minimalna powierzchnia nowo wydzielonych działek budowlanych, zasady usytuowania obiektów na działce, czy planowany przebieg dróg. Część graficzna zawiera natomiast mapy obszarów zdefiniowane w planie.

Do czego jest potrzebne zaświadczenie o przeznaczeniu nieruchomości w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego?

Zaświadczenie o przeznaczeniu nieruchomości w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego może się przydać:

 • podczas kupna lub sprzedaży nieruchomości w kancelarii notarialnej,
 • w banku, przy okazji starania się o kredyt,
 • w przypadku starania się o pozwolenie na budowę.

Wniosek o zaświadczenie o przeznaczeniu nieruchomości w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego w PDF i DOC

Pobierz wniosek o zaświadczenie o przeznaczeniu nieruchomości planie. Jeżeli nie wiesz jak go wypełnić, skorzystaj z wypełnionego wzoru.

Jak sprawdzić przeznaczenie nieruchomości w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego?

 1. Na stronie Urzędu Miasta / Gminy  można szukać informacji dotyczących przeznaczenia nieruchomości w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego.
   
 2. Na portalu Geoportal.gov.pl
 • wyszukaj działkę wpisując jej adres lub numer 

  Instrukcja geo portal MPZP Krok drugi
 • kliknij w interesujący obszar na mapie miejscowości, a gdy pojawi się nowe okno wybierz “WMS, Plany Zagospodarowanie przestrzennego” i sprawdź oznaczenie nieruchomości w planie

  Instrukcja geo portal MPZP Krok trzeci

Gdzie złożyć wniosek o zaświadczenie o przeznaczeniu nieruchomości w MPZP?

Jednostką przyjmującą i rozpatrującą wnioski o wydanie zaświadczenia o przeznaczeniu nieruchomości w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego jest Wydział Urbanistyki i Architektury lub Planowania Przestrzennego, znajdujący się w Urzędzie Miasta lub Gminy. 

Ile kosztuje wydanie zaświadczenia o przeznaczeniu nieruchomości w MPZP?

Opłata skarbowa za wydanie zaświadczenia o przeznaczeniu nieruchomości w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego wynosi 17 zł. Można ją uiścić w kasie urzędu lub przelewem, na konto bankowe instytucji. 

Ile czeka się na zaświadczenie o przeznaczeniu nieruchomości w MPZP?

Na wydanie zaświadczenia o przeznaczeniu nieruchomości w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego czeka się do 7 dni od złożenia kompletnego i poprawnie wypełnionego wniosku.


Kto przyjmuje dokumenty dot. sprawy - mPZP - Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego w Twojej miejscowości?

Nie widzisz swojej miejscowości? Sprawdź pełną listę i wybierz miejscowość odpowiednią dla siebie