Aktualności


 1. Zmiany w emeryturach. Od 1 grudnia nowe limity
  1 grudnia 2020

  Już od 1 grudnia wzrosną limity dla emerytów i rencistów. Oznacza to, że osoby, którzy mają inne dochody niż te wypłacane w ramach świadczeń przez ZUS, nie będą musiały się martwić o zawieszenie czy zmniejszenie emerytury lub renty. W konsekwencji, będą mogli zarobić więcej.

 2. Od nowego roku ZUS będzie mógł podważyć umowę od dzieło
  30 listopada 2020

  Wielkie zmiany dla pracodawców. Już od 1 stycznia 2021 roku pojawi się konieczność zarejestrowania zawartej umowy o dzieło. Zakład Ubezpieczeń Społecznych oceni – na podstawie dostarczonych danych – czy zawarta umowa będzie podlegała oskładkowaniu. Jak będzie wyglądała cała procedura zgłaszania umowy? Czy od decyzji ZUS-u będzie można się odwołać?

 3. Urząd Skarbowy uruchomił usługę „Umów wizytę w urzędzie skarbowym”
  24 listopada 2020

  Już od 16 listopada w całym kraju jest dostępna usługa, polegająca na wcześniejszym umówieniu się na konkretną godzinę na wizytę w urzędzie skarbowym. Takie rozwiązanie ma zwiększyć bezpieczeństwo podatników i komfort w trakcie załatwiania urzędowych spraw.

 4. Dostałeś e-maila o zwrocie podatku? Nie podawaj swoich danych!
  23 listopada 2020

  Ministerstwo Finansów ostrzega – oszuści rozsyłają maile informujące o możliwości wypłacenia zwrotu podatku z PIT. Nie dajcie się nabrać, gdyż mail ma na celu wykraść dane do waszej karty kredytowej, co może się skończyć wyczyszczeniem konta.

 5. Rząd przygotował fundusz na pomoc kulturze. Kto otrzyma wsparcie?
  17 listopada 2020

  Ponad 2 tysiące podmiotów – wokalistów i instytucji kultury, takich jak teatry czy filharmonie – otrzyma wsparcie finansowe w ramach utworzonego przez rząd Funduszu Wsparcia Kultury. O pomocy dla polskiej kultury poinformowało ministerstwo kultury.

 6. Powstaje Tarcza 6.0 – na jaką pomoc mogą liczyć przedsiębiorcy?
  16 listopada 2020

  W Sejmie trwają prace nad kolejną wersją Tarczy antykryzysowej. Na jaką pomoc tym razem mogą liczyć przedsiębiorcy? Kto będzie uprawniony do otrzymania wsparcia? Jakie warunki należy spełnić? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w tym artykule!

 7. Masz objawy COVID-19? Możesz zgłosić się do sanepidu online!
  10 listopada 2020

  Rząd pomaga usprawniać kontakt z inspekcją sanitarną. Na stronie gov.pl pojawił się elektroniczny formularz, dzięki któremu szybko i skutecznie można zgłosić sanepidowi informacje związane z COVID-19.

 8. ZUS sam będzie pozyskiwał dane o kwarantannie i izolacji domowej!
  9 listopada 2020

  Pobierasz zasiłki z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i trafiłeś na kwarantannę? Teraz nie musisz się martwić dostarczeniem decyzji Sanepidu do ZUS-u lub pracodawcy! Dane o kwarantannie i izolacji będą pozyskiwane automatycznie, co jest sporym ułatwieniem zarówno dla petentów, jak i Sanepidu.

 9. ZUS uruchamia e-wizyty!
  3 listopada 2020

  W obecnej rzeczywistości, każde wyjście z domu może stanowić ryzyko zarażenia koronawirusem. Dlatego Zakład Ubezpieczeń społecznych wychodzi obywatelom naprzeciw i uruchamia możliwość odbycia tzw. e-wizyty.

 10. Przedsiębiorcy pokrzywdzeni przez zamknięcie cmentarzy otrzymają wsparcie!
  2 listopada 2020

  Ogłoszona na ostatni moment decyzja rządu dotycząca zamknięcia cmentarzy szczególnie odbiła się na małych przedsiębiorcach, którzy z niecierpliwością czekali na dzień Wszystkich Świętych, aby sprzedać swój długo przygotowywany towar.

 11. Opóźnienia wypłaty 500 plus w żółtych i czerwonych strefach. Jak tego uniknąć?
  27 października 2020

  Od ponad roku nowe 500 plus jest świadczeniem wypłacanym na każde dziecko bez kryterium dochodowego. Okazuje się jednak, że w czerwonych strefach wypłacanie świadczeń może być utrudnione.

 12. Wystartowała Tarcza 5.0, zwana również branżową lub turystyczną!
  20 października 2020

  Od 15 października przedsiębiorcy z branży estradowej, turystycznej oraz wystawienniczej mogą ubiegać się o wsparcie ze strony Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w ramach tzw. Tarczy 5.0. Gdzie i do kiedy należy złożyć wniosek, aby skorzystać z zapomogi?

 13. Prezes ZUS o wypłacie emerytur w żółtych strefach. Czekają nas zmiany?
  12 października 2020

  Od 10 października cała Polska, poza 32 powiatami i 6 miastami, została objęta obostrzeniami charakterystycznymi dla strefy żółtej. Mając na względzie dobro najbardziej narażonej grupy społecznej – seniorów – instytucje starają się jak najbardziej ułatwić obywatelom załatwianie spraw urzędowych.

 14. Startuje nowy program 1500 plus. Kto będzie mógł ubiegać się o dofinansowanie?
  6 października 2020

  Sejm pracuje nad nowym rządowym programem, który można nazwać 1500 plus

 15. Więcej firm będzie mogło skorzystać ze zwolnienia z opłacania składek
  29 września 2020

  Kolejne 17 tysięcy firm może skorzystać ze zwolnienia z opłacania składek. Sprawa dotyczy tych przedsiębiorców, którzy pierwotnie nie spełnili kryteriów pozwalających na udzielenie takiej pomocy.

 16. STOP COVID - ProteGO Safe w nowych wersjach
  24 września 2020

  Ponad 800 tysięcy osób korzysta z aplikacji STOP COVID – ProteGO Safe, która wysyła powiadomienia o kontakcie z koronawirusem. Dostępne są już jej nowe wersje – angielsko i ukraińskojęzyczna.

 17. Ponad 100 tysięcy osób przed końcem tego roku skończy 18 lat! Wniosek o swój pierwszy dowód osobisty złóż przez internet
  16 września 2020

  Ponad 100 tysięcy osób jeszcze przed końcem tego roku skończy 18 lat! Dorosłość zobowiązuje – wniosek o swój pierwszy dowód osobisty koniecznie złóżcie przez internet. 

 18. E-usługowe podsumowanie wakacji
  14 września 2020

  600 tysięcy nowych profili zaufanych, grubo ponad ćwierć miliona elektronicznych pism ogólnych i niemal 26 tysięcy zgłoszonych online narodzin dzieci – to najkrótsze e-usługowe podsumowanie tegorocznych wakacji.

 19. Co jest potrzebne, by zgłosić narodziny dziecka? Imię i...internet!
  3 września 2020

  ​​​​​​​Jaś, Bożydar, Grześ, Kociemir – wybór imienia dla dziecka nie zawszy jest łatwy. Bardzo proste jest za to zgłoszenie narodzin nowego członka rodziny. Najłatwiej i najszybciej można to zrobić przez internet – na GOV.pl.

 20. ZUS: Dodatkowy zasiłek opiekuńczy od 1 września
  31 sierpnia 2020

  Od 1 do 20 września 2020 r. ponownie przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy

 21. #ePolaknawakacjach, czyli urząd na plaży
  18 sierpnia 2020

  Wreszcie wybraliście się na zasłużony urlop, ale leżąc na plaży myślicie głównie o tym, co będziecie musieli załatwić po powrocie?

 22. Dowód został na wakacjach? Zgłoś to online!
  6 sierpnia 2020

  Co się może stać, jeśli ktoś o złych zamiarach zdobędzie Wasz dowód? Może np. na Wasze nazwisko wziąć kredyt. To właśnie dlatego nie warto zwlekać ze zgłoszeniem jego utraty.

 23. Tarcza Antykryzysowa: Jak rozliczyć dofinansowanie z WUP? 
  5 sierpnia 2020

  Jak się rozliczyć? Jakie dokumenty przesłać do WUP?

 24. Nowe funkcjonalności mObywatela
  22 lipca 2020

  Możliwość potwierdzania, uwierzytelniania i przekazywania danych – oto nowość w naszej aplikacji mObywatel. Jako pierwsi z tego rozwiązania mogą korzystać użytkownicy platformy mojePZU.

 25. Jesteś uczniem lub studentem i dorabiasz do renty rodzinnej? Sprawdź o czym co warto wiedzieć?
  16 lipca 2020

  Uczniowie i studenci, którzy pobierają rentę rodzinną z ZUS bez przeszkód mogą podjąć pracę na wakacje.

 26. Polski Bon Turystyczny. Komu przysługuje? Jak otrzymać bon?
  14 lipca 2020

  Polski Bon Turystyczny jest narzędziem, który ma na celu wsparcie finansowe polskich rodzin, osłabionej przez skutki pandemii COVID-19. Dopłata do wypoczynku  pośrednio pomoże osłabionej branży turystycznej.

 27. ZUS: Informacja o stanie konta ubezpieczonego tylko na PUE
  9 lipca 2020

  W związku z pandemią koronawirusa, informację o stanie konta ubezpieczonego będzie można sprawdzić w tym roku wyłącznie na swoim profilu na Platformie Usług Elektronicznych.

 28. Ruszył nabór w programie "Moja Woda"
  6 lipca 2020

  Do 5 tys. zł dotacji na przydomowe instalacje, zatrzymujące wody opadowe lub roztopowe w zasięgu ręki. 1 lipca 2020 r. ruszył nabór wniosków o dofinansowanie w ramach programu „Moja Woda”.

 29. "Dobry Start" - wnioski o 300 plus już od 1 lipca. Kto może starać się o wyprawkę?
  23 czerwca 2020

  Program „Dobry Start” to inwestycja w edukację polskich dzieci. To 300 zł jednorazowego wsparcia dla wszystkich uczniów rozpoczynających rok szkolny.

 30. Chcesz głosować korespondencyjnie? To ostatni moment, by to zgłosić
  15 czerwca 2020

  Niemal 24 tysiące osób do tej pory zgłosiło online chęć głosowania korespondencyjnego.

 31. Jak obniżyć rachunki za prąd i zaoszczędzić swoją energię? Złóż online wniosek w programie "Mój prąd"
  12 czerwca 2020

  Chcecie poznać sposób na obniżenie rachunków za prąd przy jednoczesnym zaoszczędzeniu swojej energii?

 32. Poprawka do projektu ustawy o Tarczy 4.0. Umorzenie mikropożyczki bez składania wniosku
  5 czerwca 2020

  Mmikropożyczka udzielona przedsiębiorcy z Powiatowego Urzędu Pracy może zostać umorzona po 3 miesiącach nieprzerwanego prowadzenia działalności gospodarczej pod warunkiem, że złożony zostanie wniosek o umorzenie tej pożyczki.

 33. Wybory prezydenckie 2020 - możesz dopisać się do spisu lub wpisać do rejestru wyborców
  4 czerwca 2020

  Już dziś - przez internet - możesz dopisać się do spisu lub wpisać do rejestru wyborców.

 34. Nowe funkcje na PUE ZUS. Przedsiębiorcy mogą sprawdzić status ważnych wniosków
  3 czerwca 2020

  Przedsiębiorcy, którzy złożyli wnioski o zwolnienie z obowiązku opłacania składek, od kilku dni mogą sprawdzić jego status.

 35. Zdalna szkoła+ Rząd przyznaje dodatkowe 180 mln zł na laptopy i tablety dla uczniów
  12 maja 2020

  15 maja rusza nabór wniosków do programu Zdalna Szkoła+, czyli drugiej transzy dofinansowania do laptopów i tabletów. Środki trafią do gmin, które w pierwszej kolejności przekażą je rodzinom wielodzietnym, gdzie problem z ilością sprzętu jest najbardziej odczuwalny.

 36. Tymczasowy Profil Zaufany na czas koronakryzysu
  27 kwietnia 2020

  Tymczasowy Profil Zaufany będzie można założyć bez konta bankowego i potwierdzenia tożsamości w punkcie. Profil będzie ważny przez 3 miesiące, ale może znacznie ułatwić życie wszystkim petentom. Zobacz szczegóły.

 37. Trzynastka dla emerytów - dodatkowe emerytury już od kwietnia?
  30 marca 2020

  Już od kwietnia rozpocznie się wypłata 13-tek. 9,8 mln emerytów, rencistów i osób pobierających inne świadczenia z ZUS bądź KRUS otrzyma tzw. trzynastą emeryturę. Ile wyniesie? Kto dokładnie może ją otrzymać? Dowiedz się więcej!

 38. Zmiana matrycy VAT od 1 lipca 2020. Co stanieje? Co podrożeje?
  24 marca 2020

  Zmienia się matryca VAT. Co te zmiany oznaczają dla przedsiębiorców i konsumentów? Dla jakich produktów stawki VAT zostały obniżone, a dla jakich wzrosły? Sprawdź!