Aktualności


 1. Zmiany w zwolnieniach lekarskich od 2022 roku
  25 października 2021

  Wraz z początkiem nowego roku w życie wejdą zmiany związane z L4. Co się zmieni? Między innymi czas pobierania zasiłku po utracie pracy.

 2. To już pewne! Duże zmiany w programie 500 plus!
  18 października 2021

  Jakiś czas temu pisaliśmy o możliwych zmianach w programie 500 plus. W czwartek, podczas obrad Sejmu, stały się one faktem. Posłowie odrzucili sprzeciw senatorów wobec nowelizacji.

 3. Rzecznik ZUS: Przedstawiciele ZUS nie będą odwiedzali sąsiadów naszych klientów i prosili ich o informacje na ich temat
  11 października 2021

  ZUS uspokaja zaniepokojonych klientów; nie będzie odwiedzał sąsiadów osób przebywających na zwolnieniu lekarskim i prosił o informacje na ich temat. Danych klientów nie będzie mógł pozyskiwać także od operatorów sieci komórkowej ani banków.

 4. Ulga podatkowa również dla przedsiębiorców? Zmiany w projekcie Polskiego Ładu
  4 października 2021

  Partia rządząca wprowadziła poprawki do projektu Polskiego Ładu. Dotyczą one tzw. ulgi dla klasy średniej – dotychczas mogły z niej skorzystać osoby pracujące na etacie i zarabiające do 13 tysięcy złotych miesięcznie. Po zmianach dostęp do ulg będą mieli także przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą.

 1. E-faktury już od 1 października! Kiedy staną się obowiązkowe?
  27 września 2021

  Już 1 października wystartuje testowa wersja Krajowego Systemu e-Faktur. Na ten moment korzystanie z e-faktur będzie dobrowolne. Wkrótce jednak ten obowiązek obejmie wszystkich przedsiębiorców.

 2. Podwyżki składek ZUS dla nowych firm od 2022 roku. Jak duży będzie wzrost?
  20 września 2021

  Nowy rok przyniesie podwyżkę składek ZUS dla nowych firm. Wynika ona z podwyższenia minimalnego wynagrodzenia za pracę od stycznia 2022 roku. Jak bardzo wzrosną składki dla nowych przedsiębiorców?

 3. Ministerstwo Zdrowia ostrzega przed oszustwem na „certyfikat szczepień”
  13 września 2021

  Pandemia sprzyja nowym metodom oszustw. Cyberprzestępcy wykorzystują konieczność posiadania negatywnego wyniku testu lub certyfikatu szczepień m.in. podczas podróży, do wzbogacenia się. Na różnych stronach z aukcjami internetowymi można znaleźć wiele ofert fałszywych wyników testów na COVID-19 oraz unijnych certyfikatów szczepionkowych

 4. Istotne zmiany w programie 500+ coraz bliżej? Za nami kolejne posiedzenie rządu
  6 września 2021

  Już od dłuższego czasu chodzą pogłoski o zmianach, które mają zostać wprowadzone w rządowym programie 500 Plus. Czego będą dotyczyły? Przede wszystkim formy składania wniosku, formy wypłaty świadczenia oraz tego, kto będzie opiekował się programem.

 5. Numer rejestracyjny na stałe? Nowe przepisy od stycznia
  30 sierpnia 2021

  Dobra wiadomość dla kierowców! Od 31 stycznia 2022 roku będzie można zachować dotychczasowy numer rejestracyjny pojazdu oraz czasowo wycofać z ruchu samochód osobowy.

 6. Powstała podróbka aplikacji mObywatel. Telefony z Androidem zagrożone!
  23 sierpnia 2021

  CERT Polska ostrzega przed nowym zagrożeniem czyhającym na właścicieli telefonów z systemem Android. Oszuści stworzyli fałszywy sklep Google, na którym umieszczono podróbkę aplikacji mObywatel. Aplikacja może ukraść dane oraz pieniądze użytkownika!

 7. 500 plus dla seniorów. Kto może je otrzymać?
  16 sierpnia 2021

  Świadczenie 500 Plus nie jest przyznawane wyłącznie na dziecko do 18. roku życia. Na wsparcie finansowe mogą także liczyć niektórzy seniorzy, którzy spełniają pewne warunki. Jednym z nich jest nieprzekroczenie kryterium dochodowego. Jak starać się o przyznanie świadczenia?

 8. Kolejna wielka zmiana w ZUS-ie. Podpis pracownika będzie zbędny!
  9 sierpnia 2021

  Wcześniej, aby zaświadczenie o wysokości otrzymywanej emerytury lub zasiłku zyskało ważność, konieczne było podpisanie go przez urzędnika. Teraz nie jest to już wymagane. Każda osoba potrzebująca takiego zaświadczenia może samodzielnie stworzyć je na platformie PUE ZUS.

 9. Zmiany w programie 300+. Staraj się o środki na wyprawkę szkolną dla dziecka!
  2 sierpnia 2021

  Kolejny rok szkolny zbliża się wielkimi krokami, co jest równoznaczne z rozpoczęciem naboru wniosków w ramach programu „Dobry Start”. Jednakże, od zeszłego roku, w programie zaszło kilka istotnych zmian, o których powinien wiedzieć każdy opiekun.

 10. ZUS stworzył symulator przyszłej emerytury!
  26 lipca 2021

  Zastanawiasz się, jak wysokie świadczenie będziesz otrzymywał po przejściu na emeryturę? Zakład Ubezpieczeń Społecznych daje Polakom możliwość sprawdzenia wysokości emerytury, dzięki symulatorowi przyszłej emerytury. Wystarczy wejść na stronę PUE ZUS.

 11. Rodzinny Kapitał Opiekuńczy czyli nowy program wsparcia rodzin
  19 lipca 2021

  Rząd postanowił nadal uprawiać politykę prorodzinną – rodziny z dziećmi będą mogły liczyć na kolejne wsparcie finansowe, wynoszące aż 12 tysięcy złotych. Nowy program, który zamierza powołać Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej nosi nazwę Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego.

 12. Oszustwo na „bon turystyczny” – nie daj się nabrać!
  12 lipca 2021

  Pojawia się coraz więcej głosów, iż niektóre nieuczciwe firmy wykorzystują Bon Turystyczny do naciągania klientów na dodatkowo płatne usługi. Właściciele rzeczonych przedsiębiorstw twierdzą, że z bonu można skorzystać jedynie poprzez wykupienie dodatkowego pakietu usług, co znacznie mija się z prawdą.

 13. Podróże bez dokumentów covidowych dla najmłodszych. Które kraje na to pozwalają?
  5 lipca 2021

  Rozpoczął się sezon wakacyjny. Polacy bardzo tęsknili za zagranicznymi wyjazdami, więc wielu z nich w tym roku planuje wyjazd do innego kraju. Aby przekroczyć granicę, dorośli muszą posiadać zaświadczenie o przyjęciu szczepienia lub negatywny wynik testu na obecność koronawirusa.

 14. Trwa Narodowy Spis Ludności. Rachmistrzowie zaczynają przeprowadzać wywiady w domach
  28 czerwca 2021

  Od środy, 23 czerwca, wywiady w ramach spisu powszechnego mogą być przeprowadzane w formie bezpośredniej. Rachmistrzowie zaczynają odwiedzać obywateli w domach.

 15. Koniec tymczasowych profili zaufanych!
  21 czerwca 2021

  17 czerwca wszystkie tymczasowe profile zaufane przestały obowiązywać. Ich właściciele nie muszą się jednak obawiać – automatycznie zostały one zamienione na zwykłe profile zaufane, ważne przez kolejne 3 lata.

 16. Certyfikat COVID – niezbędny dla każdego podróżnika. Jak go zdobyć?
  14 czerwca 2021

  Pandemia znacznie utrudniła zagraniczne podróżowanie. Wiele zarówno europejskich, jak i pozaeuropejskich państw zupełnie zamknęło się na turystów przez zagrożenie epidemiologiczne. Teraz, gdy w większość krajów odbywają się szczepienia przeciw COVID-19, podróżowanie znów staje się możliwe.

 17. Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii zaprasza do udziału w Tygodniu Przedsiębiorcy!
  7 czerwca 2021

  W dniach od 21 do 25 czerwca odbędzie się Tydzień Przedsiębiorcy – w ramach obchodów Dnia Przedsiębiorcy, przygotowano szereg atrakcji, które mogą zainteresować zarówno obecnych, jak i przyszłych przedsiębiorców.

 18. Emerytura tuż po 50-ce? Andrzej Duda zapowiada zmiany w emeryturach
  31 maja 2021

  Prezydent Andrzej Duda ogłosił, iż trwają prace nad ustawą dotyczącą emerytur stażowych. Jej założeniem byłaby możliwość wcześniejszego przejścia na emeryturę, nawet w wieku zaledwie 53 lat.

 19. Dorabiasz do świadczenia przedemerytalnego? Powiadom ZUS o swoich przychodach!
  25 maja 2021

  Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina o konieczności powiadamiania o swoich przychodach, jeżeli dorabiamy do zasiłku bądź świadczenia przedemerytalnego. Termin, aby tego dokonać, upływa wraz z końcem maja.

 20. Kolejne zmiany w programie 500 plus!
  24 maja 2021

  Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej zapowiedziało wprowadzenie zmian w programie 500 plus. Założeniem jest ujednolicenie sposobu wypłaty świadczenia oraz sposób składania wniosku. Dokumenty będzie można składać wyłącznie przez Internet.

 21. Polski Ład – na jakie zmiany mogą liczyć polskie firmy?
  18 maja 2021

  Rząd ogłosił swój nowy program działania – Polski Ład – który składa się z 10 rozdziałów. Jeden z nich, o tytule „Dobry klimat dla firm”, traktuje o ułatwieniach czekających na polskich przedsiębiorców. Jakich zmian możemy się spodziewać?

 22. Bon mieszkaniowy – nowa inicjatywa rządu
  17 maja 2021

  W Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii trwają prace nad bonem mieszkaniowym i programem mającym ułatwiać Polakom zaciągnięcie kredytu hipotecznego. Obie inicjatywy zostały ogłoszone przez premiera Mateusza Morawieckiego podczas przedstawiania nowego Polskiego Ładu.

 23. Zbliża się rekrutacja do szkół średnich!
  11 maja 2021

  Wielkimi krokami zbliża się rozpoczęcie rekrutacji do szkół ponadpodstawowych – liceów i techników. Uczniowie w niepewności czekają na wyniki egzaminu ósmoklasisty, które w dużej mierze zdecydują o dostaniu się do wymarzone szkoły średniej. Poznaliśmy już terminy, w których przyszli uczniowie szkół średnich muszą złożyć dokumenty do swoich wymarzonych szkół.

 24. Ważność bonu turystycznego może zostać wydłużona do dwóch lat!
  10 maja 2021

  Do Sejmu trafił rządowy projekt dotyczący bonu turystycznego. Zakłada, że czas na wykorzystanie bonu, przyznanego po odwołaniu imprezy turystycznej z powodu COVID-19, zostałby wydłużony na okres dwóch lat zamiast roku.

 25. Od 1 stycznia 2022 roku TAX Free będzie działał na nowych zasadach!
  4 maja 2021

  Resort finansów poinformował, że od 1 stycznia 2022 roku zacznie działać nowy TAX Free. Nowe zasady mają stanowić spore ułatwienie zarówno dla przedsiębiorców, jak i dla podróżnych.

 26. Zapisz się na bezpłatne szkolenie z e-usług Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i Urzędu Skarbowego!
  3 maja 2021

  Rybnicki Zakład Ubezpieczeń Społecznych wraz z urzędem skarbowym organizują specjalny webinar, podczas którego uczestnicy będą mogli zadawać pytania związane z Platformą Usług Elektronicznych PUE ZUS oraz ePUAP. Wydarzenie odbędzie się już 7 maja.

 27. Pamiętaj! 30 kwietnia mija termin rozliczenia PIT!
  27 kwietnia 2021

  Rzeczniczka prasowa szefa Krajowej Administracji Skarbowej Anita Wielanek przypomina o upływającym 30 kwietnia terminie rozliczania się z fiskusem.

 28. Chcesz zachować ciągłość wypłaty świadczenia 500 plus? Złóż wniosek do końca kwietnia!
  26 kwietnia 2021

  Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przypomina rodzicom i opiekunom o konieczności złożenia wniosku na nowy okres świadczeniowy. Aby zachować ciągłość w wypłatach 500 plus, należy to zrobić do końca kwietna tego roku.

 29. Nie płacisz alimentów? Możesz trafić do rejestru zadłużonych! Nowy projekt ustawy trafił do Sejmu
  20 kwietnia 2021

  Już od 1 lipca tego roku mogą zajść znaczne zmiany w przepisach dotyczących spłaty alimentów. Do Sejmu trafił projekt, którego założeniem jest wpisywanie do Krajowego Rejestru Zadłużonych osób, które uchylały się od płacenia alimentów przez 3 miesiące. Dłużnik będzie widniał w rejestrze do momentu spłaty całego długu.

 30. Wzrosły kwoty jednorazowego odszkodowania z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych
  19 kwietnia 2021

  Od 1 kwietnia obowiązują nowe, wyższe kwoty jednorazowego odszkodowania, które przysługuje ubezpieczonemu pracownikowi, który wskutek wypadku przy pracy lub choroby zawodowej doznał stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu. Kwota ta wzrosła o 49 złotych brutto.

 31. Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje: firmy mogą złożyć wniosek o odroczenie płatności składek
  13 kwietnia 2021

  Zakład Ubezpieczeń Społecznych wydał oświadczenie, w którym poinformował o możliwości złożenia przez przedsiębiorców wniosku o odroczenie płatności składek. Jest to szansa dla tych, którzy czekają na wejście w życie przepisów o zwolnieniu z ich opłacania na kolejne miesiące.

 32. Bezterminowe prawo jazdy podlega wymianie! Kto i kiedy musi je wymienić?
  12 kwietnia 2021

  W styczniu 2013 roku w całej Unii Europejskiej wprowadzono nowy wzór prawa jazdy. Z tego powodu osoby, które przed 2013 rokiem otrzymały bezterminowe prawo jazdy, będą zmuszone wymienić dokument. Kiedy należy zgłosić się do urzędu, aby wyrobić prawo jazdy według nowego wzoru? Na szczęście nie trzeba się spieszyć, jednak warto pamiętać o takiej konieczności w przyszłości!

 33. Pomoc dla przedsiębiorców przedłużona na drugi kwartał
  6 kwietnia 2021

  Podczas konferencji prasowej, premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że w celu ratowania polskich przedsiębiorstw rząd przeznaczy 30 miliardów złotych na finansowanie pomocy w drugim kwartale tego roku. Dodatkowo, pomoc zostanie rozszerzona o kolejne 16 kodów PKD.

 34. Ruszył Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021!
  5 kwietnia 2021

  1 kwietnia uruchomiono Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Udział w spisie jest obowiązkowy – niespisanie się grozi karą finansową! Gdzie wypełnić formularz? Z uwagi na pandemię koronawirusa, najbardziej rekomendowanym sposobem jest spisanie się przez Internet. Jak tego dokonać? Wyjaśniamy.

 35. Premier umorzył długi przedsiębiorców
  30 marca 2021

  Premier Mateusz Morawiecki postanowił, że pieniądze przyznawane w zeszłym roku na ratowanie firm oraz miejsc pracy nie będą musiały zostać zwrócone do skarbu państwa. Kwota, która miałaby z powrotem trafić do skarbu państwa to około 7 miliardów złotych.

 36. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy wydłużony do 11 kwietnia! Kto może się o niego starać?
  29 marca 2021

  Przez ogromny wzrost zachorowań związany z 3 falą pandemii COVID-19, rząd postanowił wprowadzić nowe obostrzenia, które mają zmniejszyć współczynnik zarażeń. Wśród nich znalazło się zamknięcie żłobków i przedszkoli, co wiąże się z ogromnym problemem dla rodziców maleństw. Muszą oni w jakiś sposób zapewnić swoim pociechom opiekę – z tego powodu rząd zdecydował o przedłużeniu dodatkowego zasiłku opiekuńczego.

 37. Wsparcie dla gastronomii – kolejny bon w drodze?
  23 marca 2021

  Przez pandemię koronawirusa, wiele gałęzi gospodarki nie może normalnie funkcjonować. Jedną z najbardziej pokrzywdzonych branż jest gastronomia, która nie może normalnie działać od października. Rządzący zastanawiają się nad formami wsparcia dla restauratorów. Jedną z nich może być tzw. bon gastronomiczny.

 38. Startuje nowa edycja programu „Moja Woda”!
  22 marca 2021

  Już 22 marca, w Światowy Dzień Wody, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchomi kolejną, drugą już odsłonę programu „Moja Woda”. Wnioskodawcy mogą liczyć na wsparcie finansowe w wysokości do 5 tysięcy złotych, które należy przeznaczyć na przydomowe instalacje zatrzymujące wody opadowe i roztopowe.

 39. ZUS rozpoczął cykl spotkań konsultacyjnych z przedsiębiorcami
  16 marca 2021

  11 marca Zakład Ubezpieczeń Społecznych zorganizował spotkanie z przedsiębiorcami w sprawie konsultacji dotyczących programów transformacji cyfrowej ZUS-u, które mają ułatwić prowadzenie firm. Celem spotkania było poznanie opinii przedsiębiorców na temat planowanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych zmian. Spotkanie zainicjowała profesor Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

 40. Premia za wiek od ZUS-u – specjalna oferta dla stulatków!
  15 marca 2021

  Każdy stulatek w Polsce może liczyć na dodatkowe świadczenie za osiągnięty wiek. Od 1 marca wymiar przyznawanego świadczenia wynosi około 4,5 tysiąca złotych. Jest ono przyznawane z urzędu, więc seniorzy nie muszą składać żadnych wniosków, aby otrzymać pieniądze.

 41. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wznawia wyjazdy na rehabilitację
  9 marca 2021

  Już od 15 marca wznowione zostaną wyjazdy do ośrodków rehabilitacyjnych w systemie stacjonarnym. Aby jednak z nich skorzystać, konieczne jest spełnienie kilku dodatkowych warunków związanych z utrzymującą się pandemią koronawirusa.

 42. Program Ciąża Plus – rządowe wsparcie dla kobiet w ciąży
  8 marca 2021

  Kolejna grupa społeczna otrzymała dedykowany dla siebie program – tym razem są to kobiety ciężarne. Czym jest program Ciąża Plus i na czym polega? Na jakie wsparcie mogą liczyć kobiety w stanie błogosławionym?

 43. Nowe dowody osobiste już od sierpnia – sprawdź, czy musisz wymienić swój dokument!
  2 marca 2021

  Już od sierpnia tego roku do obiegu wejdą nowe dowody osobiste. Jakie zmiany zajdą w wyglądzie dokumentu? Nowe dowody tożsamości będą posiadały odciski palców i podpis posiadacza. Czy każdy obywatel będzie musiał w tym roku wymienić dowód na nowy? Odpowiadamy!

 44. Pomoc w ramach tarczy branżowej przedłużona na kolejny miesiąc
  1 marca 2021

  Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie, które przedłuża i poszerza instrumenty wsparcia tarczy branżowej o kolejny miesiąc. Na jakie wsparcie mogą liczyć pokrzywdzeni przez pandemię przedsiębiorcy? Jakie warunki należy spełniać?

 45. Konto Przedsiębiorcy zastąpi system CEIDG!
  23 lutego 2021

  System CEIDG wkrótce zupełnie zniknie – zostanie zastąpiony przez stronę biznes.gov.pl. Taką decyzję umotywowano faktem, że dzięki takiemu rozwiązaniu, wszystkie sprawy urzędowe będzie można załatwić w jednym miejscu, bez konieczności logowania się na kilka różnych platform.

 46. Nabór wniosków w ramach programu „Mój prąd” możliwy w pierwszej połowie tego roku!
  22 lutego 2021

  Wiceminister klimatu i środowiska, Ireneusz Zyska, zapewnił o kontynuacji programu „Mój Prąd”. Kiedy zatem możemy się spodziewać kolejnego naboru wniosków? Wiceminister ocenił, że system zbierania wniosków może ponownie zostać otwarty jeszcze w pierwszej połowie tego roku!

 47. Innowacja w działaniu firm – przyszedł czas na e-faktury!
  16 lutego 2021

  Ministerstwo Finansów rozpoczęło pierwsze działania na drodze do wprowadzenia powszechności e-faktur. Na początku ich używanie będzie dobrowolne, jednak w ostatniej fazie wprowadzania zmian e-faktury będą musiały być używane przez wszystkich przedsiębiorców. Pierwszy etap wprowadzania e-faktur ma się rozpocząć 1 października 2021 roku!

 48. Rozlicz się przy pomocy usługi Twój e-PIT!
  15 lutego 2021

  Już 15 lutego rusza okres rozliczeń PIT za rok 2020. Aby ułatwić podatnikom zadanie, Krajowa Administracja Skarbowa umożliwia rozliczenie roczne za pośrednictwem usługi Twój e-PIT. Z pomocą przychodzi system e-Deklaracje, który umożliwia wysłanie PIT-u do Urzędu Skarbowego. Do kiedy należy się rozliczyć?

 49. Podwyższona emerytura – w jakich sytuacjach można się o nią starać?
  9 lutego 2021

  Emerytura przyznawana przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych może być wyższa nawet o 300 złotych! Co zrobić, aby podwyższyć wartość świadczenia? Zgłosić się do ZUS-u o ponowne przeliczenie emerytury. Jednak nie każdy będzie miał prawo do złożenia wniosku w tej sprawie.

 50. Już można składać wnioski w ramach programu 500 plus!
  8 lutego 2021

  Od początku lutego można składać wniosek o przyznanie lub przedłużenie prawa do otrzymywania świadczenia Rodzina 500 plus. Kto jest uprawniony do otrzymania wsparcia finansowego? Gdzie złożyć wniosek i do kiedy należy to zrobić?

 51. Listy z ZUS-u już w drodze. Emeryci mogą liczyć na dodatkowe pieniądze
  2 lutego 2021

  Każdy emeryt i rencista powinien teraz częściej zaglądać do skrzynki pocztowej. Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozesłał do 8,3 miliona osób PIT-y, z których można rozliczyć się do końca kwietnia. Duża część tej grupy może liczyć na zwrot kosztów!

 52. Tarcza antykryzysowa 7.0 – na jaką pomoc mogą liczyć przedsiębiorcy ze strony ZUS?
  1 lutego 2021

  Już od 1 lutego 2021 roku przedstawiciele określonych branż będą mogli starać się o otrzymanie kolejnego świadczenia postojowego oraz zwolnienia z obowiązku opłacania składek za grudzień 2020 oraz styczeń tego roku. Komu przysługują świadczenia w ramach kolejnej tarczy?

 53. Nowy program rządowy – dowiedz się, czym jest „Pstryk”!
  26 stycznia 2021

  Aby nauka mogła stale się rozwijać, konieczne jest posiadanie odpowiedniego sprzętu i wiedzy, do których dostęp często jest znacznie ograniczony. W takich sytuacjach z pomocą przychodzi program „Pstryk!”. Na czym polega program i jak z niego skorzystać? Wszystko opisujemy w tym artykule!

 54. Składki dla przedsiębiorców pójdą w górę. Na jakie kwoty trzeba się przygotować?
  25 stycznia 2021

  Nowy rok oznacza zmiany w wartościach składek ZUS. Na podwyżkę muszą przygotować się przedsiębiorcy – za pełne składki zapłacą o 26 złotych więcej niż w roku poprzednim. O ile wzrosły konkretne składowe pełnej składki? Od czwartku znamy już wysokości wszystkich składek ZUS.

 55. Wnioski o jednorazowe dodatkowe świadczenie postojowe już dostępne!
  19 stycznia 2021

  Osoby pracujące na umowach agencyjnych, umowach zlecenie czy umowy o dzieło mogą skorzystać z jednorazowego świadczenia postojowego. Wnioski można składać od 15 stycznia przez platformę PUE ZUS.

 56. Ruszyły zapisy na szczepienia przeciw COVID-19!
  17 stycznia 2021

  Od 15 stycznia osoby powyżej 18. roku życia mogą zgłosić chęć zaszczepienia się przeciwko COVID-19. Można tego dokonać poprzez wypełnienie specjalnie przygotowanego formularza online. Zapisane osoby otrzymają maila w momencie, gdy szczepienie będzie dostępne dla grupy, do której należą.

 57. Termin składania wniosków na rozwój usług rolniczych wydłużony!
  12 stycznia 2021

  Rolnicy mogą odetchnąć z ulgą. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wydłużyła termin na składanie wniosków na rozwój usług rolniczych. Do kiedy rolnicy mogą składać stosowne dokumenty? Aż do 15 lutego!

 58. Czy przedsiębiorcy otrzymają odszkodowanie za lockdown? Projekt ustawy trafił do Senatu
  11 stycznia 2021

  Z pomocą opozycji przedsiębiorcy złożyli w Senacie projekt ustawy, zakładający przyznanie im stuprocentowego odszkodowania za straty poniesione przez wprowadzony lockdown. Senatorowie mają przyjrzeć się temu pomysłowi już w tym tygodniu. Czy przedsiębiorcy mogą zatem liczyć na odszkodowania?

 59. Ulga mieszkaniowa przedłużona do końca 2021 roku!
  5 stycznia 2021

  Zaraz przed świętami minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński podpisał rozporządzenie, na podstawie którego przedłużono termin wykorzystania podatkowej ulgi mieszkaniowej PIT do 31 grudnia 2021 roku. Co to oznacza? Pośpiech już nie jest konieczny!

 60. Emerycie! To ostatnia szansa na naliczenie wyższej emerytury!
  4 stycznia 2021

  Jeżeli jesteś na wcześniejszej emeryturze, możesz złożyć wniosek o naliczenie nowej emerytury na korzystnych zasadach. Do kiedy należy złożyć dokumenty? Jakie warunki należy spełniać? Co można zyskać składając wniosek? Na te pytania odpowiadamy w poniższym artykule!

 61. Zmiany w programie 500 plus. Na co muszą przygotować się rodzice?
  29 grudnia 2020

  Nowy rok przyniesie kilka zmian w programie 500 plus. Dotychczas pomoc finansowa przysługiwała rodzicom dzieci do 18. roku życia, po złożeniu odpowiedniego wniosku. Jak procedura będzie wyglądała w 2021? Do kiedy będzie trzeba złożyć dokumenty?

 62. Składki ZUS w 2021 – kiedy złożyć wnioski?
  28 grudnia 2020

  Od 2020 roku przedsiębiorcy – osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą – mogą płacić obowiązkowe składki ZUS, których wysokość nie jest ustalana z góry, lecz wyliczana na podstawie osiąganych dochodów. W 2021 również pojawiła się taka możliwość, jednak koniecznym jest dopełnienie kilku ważnych formalności.

 63. Na pomoc dla poszkodowanych przedsiębiorców rząd przeznaczy 40 miliardów złotych
  22 grudnia 2020

  Wicepremier i minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin poinformował o kolejnej rządowej pomocy dla przedsiębiorców, którzy przez pandemię nie mogą prowadzić działalności lub jest ona znacznie ograniczona. Rząd na pomoc przeznaczy 40 miliardów złotych.

 64. Staraj się o dofinansowanie 1500 złotych na zakup komputera dla dzieci!
  21 grudnia 2020

  Ministerstwo Rolnictwa po raz kolejny wyciąga pomocną dłoń w stronę rolników. Każda rodzina z dziećmi, spełniająca kilka warunków, będzie mogła się starać o dofinansowanie w wysokości 1500 złotych na zakup komputera i potrzebnych akcesoriów. Rolnicy mogą składać wnioski tylko do 30 grudnia, więc należy się spieszyć!

 65. Sprawy podatkowe w czasach pandemii – jak bezpiecznie załatwić formalności?
  15 grudnia 2020

  Epidemia koronawirusa zupełnie zmieniła styl życia ludzi na całym świecie. Wiele spraw obecnie można załatwić przez Internet – zamówić jedzenie na wynos, porozmawiać z urzędnikiem ZUS a także… Odprowadzić podatki. Jak uporać się ze sprawami podatkowymi w pandemicznej rzeczywistości?

 66. Środki w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych zostały rozdane
  14 grudnia 2020

  Zakończono przyznawanie wsparcia finansowego w ramach projektu Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Do władz samorządowych trafią środki, które mają pomóc im w dalszym rozwoju gmin, miast i powiatów. Które województwa otrzymały największe dotacje?

 67. Kolejni oszuści atakują. Tym razem podszywają się pod ZUS
  8 grudnia 2020

  Zakład Ubezpieczeń ostrzega przed oszustami – do placówek instytucji zaczęły napływać wiadomości o podejrzanych mailach, które trafiają do skrzynek odbiorczych klientów ZUS. Celem oszustów jest wyłudzenie danych osobowych.

 68. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przedłużony – do kiedy można się o niego starać?
  7 grudnia 2020

  Podjęto decyzję o przedłużeniu dodatkowego zasiłku opiekuńczego do 24 grudnia. Jest on przyznawany w sytuacji zamknięcia lub ograniczonego działania żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola, szkoły bądź innej placówki wychowawczej z powodu pandemii koronawirusa.

 69. Zmiany w emeryturach. Od 1 grudnia nowe limity
  1 grudnia 2020

  Już od 1 grudnia wzrosną limity dla emerytów i rencistów. Oznacza to, że osoby, którzy mają inne dochody niż te wypłacane w ramach świadczeń przez ZUS, nie będą musiały się martwić o zawieszenie czy zmniejszenie emerytury lub renty. W konsekwencji, będą mogli zarobić więcej.

 70. Od nowego roku ZUS będzie mógł podważyć umowę o dzieło
  30 listopada 2020

  Wielkie zmiany dla pracodawców. Już od 1 stycznia 2021 roku pojawi się konieczność zarejestrowania zawartej umowy o dzieło. Zakład Ubezpieczeń Społecznych oceni – na podstawie dostarczonych danych – czy zawarta umowa będzie podlegała oskładkowaniu. Jak będzie wyglądała cała procedura zgłaszania umowy? Czy od decyzji ZUS-u będzie można się odwołać?

 71. Urząd Skarbowy uruchomił usługę „Umów wizytę w urzędzie skarbowym”
  24 listopada 2020

  Już od 16 listopada w całym kraju jest dostępna usługa, polegająca na wcześniejszym umówieniu się na konkretną godzinę na wizytę w urzędzie skarbowym. Takie rozwiązanie ma zwiększyć bezpieczeństwo podatników i komfort w trakcie załatwiania urzędowych spraw.

 72. Dostałeś e-maila o zwrocie podatku? Nie podawaj swoich danych!
  23 listopada 2020

  Ministerstwo Finansów ostrzega – oszuści rozsyłają maile informujące o możliwości wypłacenia zwrotu podatku z PIT. Nie dajcie się nabrać, gdyż mail ma na celu wykraść dane do waszej karty kredytowej, co może się skończyć wyczyszczeniem konta.

 73. Rząd przygotował fundusz na pomoc kulturze. Kto otrzyma wsparcie?
  17 listopada 2020

  Ponad 2 tysiące podmiotów – wokalistów i instytucji kultury, takich jak teatry czy filharmonie – otrzyma wsparcie finansowe w ramach utworzonego przez rząd Funduszu Wsparcia Kultury. O pomocy dla polskiej kultury poinformowało ministerstwo kultury.

 74. Powstaje Tarcza 6.0 – na jaką pomoc mogą liczyć przedsiębiorcy?
  16 listopada 2020

  W Sejmie trwają prace nad kolejną wersją Tarczy antykryzysowej. Na jaką pomoc tym razem mogą liczyć przedsiębiorcy? Kto będzie uprawniony do otrzymania wsparcia? Jakie warunki należy spełnić? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w tym artykule!

 75. Masz objawy COVID-19? Możesz zgłosić się do sanepidu online!
  10 listopada 2020

  Rząd pomaga usprawniać kontakt z inspekcją sanitarną. Na stronie gov.pl pojawił się elektroniczny formularz, dzięki któremu szybko i skutecznie można zgłosić sanepidowi informacje związane z COVID-19.

 76. ZUS sam będzie pozyskiwał dane o kwarantannie i izolacji domowej!
  9 listopada 2020

  Pobierasz zasiłki z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i trafiłeś na kwarantannę? Teraz nie musisz się martwić dostarczeniem decyzji Sanepidu do ZUS-u lub pracodawcy! Dane o kwarantannie i izolacji będą pozyskiwane automatycznie, co jest sporym ułatwieniem zarówno dla petentów, jak i Sanepidu.

 77. ZUS uruchamia e-wizyty!
  3 listopada 2020

  W obecnej rzeczywistości, każde wyjście z domu może stanowić ryzyko zarażenia koronawirusem. Dlatego Zakład Ubezpieczeń społecznych wychodzi obywatelom naprzeciw i uruchamia możliwość odbycia tzw. e-wizyty.

 78. Przedsiębiorcy pokrzywdzeni przez zamknięcie cmentarzy otrzymają wsparcie!
  2 listopada 2020

  Ogłoszona na ostatni moment decyzja rządu dotycząca zamknięcia cmentarzy szczególnie odbiła się na małych przedsiębiorcach, którzy z niecierpliwością czekali na dzień Wszystkich Świętych, aby sprzedać swój długo przygotowywany towar.

 79. Opóźnienia wypłaty 500 plus w żółtych i czerwonych strefach. Jak tego uniknąć?
  27 października 2020

  Od ponad roku nowe 500 plus jest świadczeniem wypłacanym na każde dziecko bez kryterium dochodowego. Okazuje się jednak, że w czerwonych strefach wypłacanie świadczeń może być utrudnione.

 80. Wystartowała Tarcza 5.0, zwana również branżową lub turystyczną!
  20 października 2020

  Od 15 października przedsiębiorcy z branży estradowej, turystycznej oraz wystawienniczej mogą ubiegać się o wsparcie ze strony Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w ramach tzw. Tarczy 5.0. Gdzie i do kiedy należy złożyć wniosek, aby skorzystać z zapomogi?

 81. Prezes ZUS o wypłacie emerytur w żółtych strefach. Czekają nas zmiany?
  12 października 2020

  Od 10 października cała Polska, poza 32 powiatami i 6 miastami, została objęta obostrzeniami charakterystycznymi dla strefy żółtej. Mając na względzie dobro najbardziej narażonej grupy społecznej – seniorów – instytucje starają się jak najbardziej ułatwić obywatelom załatwianie spraw urzędowych.

 82. Startuje nowy program 1500 plus. Kto będzie mógł ubiegać się o dofinansowanie?
  6 października 2020

  Sejm pracuje nad nowym rządowym programem, który można nazwać 1500 plus

 83. Więcej firm będzie mogło skorzystać ze zwolnienia z opłacania składek
  29 września 2020

  Kolejne 17 tysięcy firm może skorzystać ze zwolnienia z opłacania składek. Sprawa dotyczy tych przedsiębiorców, którzy pierwotnie nie spełnili kryteriów pozwalających na udzielenie takiej pomocy.

 84. STOP COVID - ProteGO Safe w nowych wersjach
  24 września 2020

  Ponad 800 tysięcy osób korzysta z aplikacji STOP COVID – ProteGO Safe, która wysyła powiadomienia o kontakcie z koronawirusem. Dostępne są już jej nowe wersje – angielsko i ukraińskojęzyczna.

 85. Ponad 100 tysięcy osób przed końcem tego roku skończy 18 lat! Wniosek o swój pierwszy dowód osobisty złóż przez internet
  16 września 2020

  Ponad 100 tysięcy osób jeszcze przed końcem tego roku skończy 18 lat! Dorosłość zobowiązuje – wniosek o swój pierwszy dowód osobisty koniecznie złóżcie przez internet. 

 86. E-usługowe podsumowanie wakacji
  14 września 2020

  600 tysięcy nowych profili zaufanych, grubo ponad ćwierć miliona elektronicznych pism ogólnych i niemal 26 tysięcy zgłoszonych online narodzin dzieci – to najkrótsze e-usługowe podsumowanie tegorocznych wakacji.

 87. Co jest potrzebne, by zgłosić narodziny dziecka? Imię i...internet!
  3 września 2020

  ​​​​​​​Jaś, Bożydar, Grześ, Kociemir – wybór imienia dla dziecka nie zawszy jest łatwy. Bardzo proste jest za to zgłoszenie narodzin nowego członka rodziny. Najłatwiej i najszybciej można to zrobić przez internet – na GOV.pl.

 88. ZUS: Dodatkowy zasiłek opiekuńczy od 1 września
  31 sierpnia 2020

  Od 1 do 20 września 2020 r. ponownie przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy

 89. #ePolaknawakacjach, czyli urząd na plaży
  18 sierpnia 2020

  Wreszcie wybraliście się na zasłużony urlop, ale leżąc na plaży myślicie głównie o tym, co będziecie musieli załatwić po powrocie?

 90. Dowód został na wakacjach? Zgłoś to online!
  6 sierpnia 2020

  Co się może stać, jeśli ktoś o złych zamiarach zdobędzie Wasz dowód? Może np. na Wasze nazwisko wziąć kredyt. To właśnie dlatego nie warto zwlekać ze zgłoszeniem jego utraty.

 91. Tarcza Antykryzysowa: Jak rozliczyć dofinansowanie z WUP? 
  5 sierpnia 2020

  Jak się rozliczyć? Jakie dokumenty przesłać do WUP?

 92. Nowe funkcjonalności mObywatela
  22 lipca 2020

  Możliwość potwierdzania, uwierzytelniania i przekazywania danych – oto nowość w naszej aplikacji mObywatel. Jako pierwsi z tego rozwiązania mogą korzystać użytkownicy platformy mojePZU.

 93. Jesteś uczniem lub studentem i dorabiasz do renty rodzinnej? Sprawdź o czym co warto wiedzieć?
  16 lipca 2020

  Uczniowie i studenci, którzy pobierają rentę rodzinną z ZUS bez przeszkód mogą podjąć pracę na wakacje.

 94. Polski Bon Turystyczny. Komu przysługuje? Jak otrzymać bon?
  14 lipca 2020

  Polski Bon Turystyczny jest narzędziem, który ma na celu wsparcie finansowe polskich rodzin, osłabionej przez skutki pandemii COVID-19. Dopłata do wypoczynku  pośrednio pomoże osłabionej branży turystycznej.

 95. ZUS: Informacja o stanie konta ubezpieczonego tylko na PUE
  9 lipca 2020

  W związku z pandemią koronawirusa, informację o stanie konta ubezpieczonego będzie można sprawdzić w tym roku wyłącznie na swoim profilu na Platformie Usług Elektronicznych.

 96. Ruszył nabór w programie "Moja Woda"
  6 lipca 2020

  Do 5 tys. zł dotacji na przydomowe instalacje, zatrzymujące wody opadowe lub roztopowe w zasięgu ręki. 1 lipca 2020 r. ruszył nabór wniosków o dofinansowanie w ramach programu „Moja Woda”.

 97. "Dobry Start" - wnioski o 300 plus już od 1 lipca. Kto może starać się o wyprawkę?
  23 czerwca 2020

  Program „Dobry Start” to inwestycja w edukację polskich dzieci. To 300 zł jednorazowego wsparcia dla wszystkich uczniów rozpoczynających rok szkolny.

 98. Chcesz głosować korespondencyjnie? To ostatni moment, by to zgłosić
  15 czerwca 2020

  Niemal 24 tysiące osób do tej pory zgłosiło online chęć głosowania korespondencyjnego.

 99. Jak obniżyć rachunki za prąd i zaoszczędzić swoją energię? Złóż online wniosek w programie "Mój prąd"
  12 czerwca 2020

  Chcecie poznać sposób na obniżenie rachunków za prąd przy jednoczesnym zaoszczędzeniu swojej energii?

 100. Poprawka do projektu ustawy o Tarczy 4.0. Umorzenie mikropożyczki bez składania wniosku
  5 czerwca 2020

  Mmikropożyczka udzielona przedsiębiorcy z Powiatowego Urzędu Pracy może zostać umorzona po 3 miesiącach nieprzerwanego prowadzenia działalności gospodarczej pod warunkiem, że złożony zostanie wniosek o umorzenie tej pożyczki.

 101. Wybory prezydenckie 2020 - możesz dopisać się do spisu lub wpisać do rejestru wyborców
  4 czerwca 2020

  Już dziś - przez internet - możesz dopisać się do spisu lub wpisać do rejestru wyborców.

 102. Nowe funkcje na PUE ZUS. Przedsiębiorcy mogą sprawdzić status ważnych wniosków
  3 czerwca 2020

  Przedsiębiorcy, którzy złożyli wnioski o zwolnienie z obowiązku opłacania składek, od kilku dni mogą sprawdzić jego status.

 103. Zdalna szkoła+ Rząd przyznaje dodatkowe 180 mln zł na laptopy i tablety dla uczniów
  12 maja 2020

  15 maja rusza nabór wniosków do programu Zdalna Szkoła+, czyli drugiej transzy dofinansowania do laptopów i tabletów. Środki trafią do gmin, które w pierwszej kolejności przekażą je rodzinom wielodzietnym, gdzie problem z ilością sprzętu jest najbardziej odczuwalny.

 104. Tymczasowy Profil Zaufany na czas koronakryzysu
  27 kwietnia 2020

  Tymczasowy Profil Zaufany będzie można założyć bez konta bankowego i potwierdzenia tożsamości w punkcie. Profil będzie ważny przez 3 miesiące, ale może znacznie ułatwić życie wszystkim petentom. Zobacz szczegóły.

 105. Trzynastka dla emerytów - dodatkowe emerytury już od kwietnia?
  30 marca 2020

  Już od kwietnia rozpocznie się wypłata 13-tek. 9,8 mln emerytów, rencistów i osób pobierających inne świadczenia z ZUS bądź KRUS otrzyma tzw. trzynastą emeryturę. Ile wyniesie? Kto dokładnie może ją otrzymać? Dowiedz się więcej!

 106. Zmiana matrycy VAT od 1 lipca 2020. Co stanieje? Co podrożeje?
  24 marca 2020

  Zmienia się matryca VAT. Co te zmiany oznaczają dla przedsiębiorców i konsumentów? Dla jakich produktów stawki VAT zostały obniżone, a dla jakich wzrosły? Sprawdź!