Protokół zdawczo-odbiorczy PGE online lub druk PDF wzór 2024

Autor: redakcja jakiwniosek.pl Weryfikacja: 30 stycznia 2024

Protokół zdawczo-odbiorczy PGE

W przypadku sprzedaży lub wynajmu nieruchomości należy sporządzić protokół zdawczo-odbiorczy. Protokół jest szczególnie przydatny w sytuacji, gdy właściciel mieszkania, domu, firmy lub innej nieruchomości chce przepisać licznik prądu na nowego użytkownika. Jak przepisać licznik zużycia prądu w PGE? Odpowiedź na to pytanie znajduje się w poniższym poradniku.

Protokół zdawczo-odbiorczy PGE - oświadczenie przekazania / przejęcia lokalu

Protokół zdawczo-odbiorczy dostawcy prądu wypełnia się w sytuacji, gdy dotychczasowy użytkownik chce przepisać licznik na osobę lub firmę, która będzie płaciła za energię elektryczną.  Konieczność przepisania licznika prądu pojawia się w momencie: zakupu, sprzedaży lub wynajmu nieruchomości. Jeżeli dotychczasowy użytkownik nie przepisze licznika zużycia prądu, wówczas będzie w dalszym ciągu zobowiązany do uiszczania opłat za energię elektryczną.  

Podpisanie protokołu zdawczo-odbiorczego PGE podejmuje się, w przypadku gdy dotychczasowy użytkownik nieruchomości chce przepisać licznik na osobę lub firmę, która jako nowy poborca będzie płaciła za energię. Podjęcie takiego działania ma na celu ochronę interesu finansowego obu stron.

Licznik należy przepisać także w sytuacji dziedziczności nieruchomości tzn. śmierci właściciela. Przepisanie licznika prądu po śmierci właściciela jest niezwykle ważne z uwagi na możliwość odcięcia dostawy prądu.

Bądź na bieżąco

Zmiany w polskim prawie i nowe wnioski.
Zapisz się do newslettera.

Wprowadź prawidłowy adres e-mail.

Jak przepisać licznik PGE?

Jak przepisać licznik zużycia energii elektrycznej w PGE dla domu/firmy?

Protokół zdawczo-odbiorczy licznika można dostarczyć do PGE na 4 sposoby

Jak wypełnić protokół zdawczo-odbiorczy PGE dla domu/firmy online?

Przez eBOK:

  1. Należy zalogować się w serwisie PGE eBOK.
  2. Kolejnym krokiem jest wypełnienie formularza protokołu zdawczo-odbiorczego. Na formularzu muszą znaleźć się zarówno odręczny podpis zdającego, jak i przejmującego licznik. Dokument można podpisać elektronicznie - wystarczy numer telefonu oraz adres mailowy.  
  3. Ostatnim krokiem jest przesłanie skanu wypełnionego formularza do PGE.

Przez formularz elektroniczny:

  1. Należy wejść na stronę z formularzem elektronicznym i wypełnić jego pierwszą część. 
  2. Następnie należy przejść do pobrania właściwego oświadczenia na okoliczność przekazania / przejęcia lokalu - wzór będzie się różnił w zależności od tego, czy na terenie lokalu znajdują się panele fotowoltaiczne.
  3. Dokument należy wydrukować, wypełnić, a następnie zeskanować i dodać do formularza w formie załącznika.
  4. Ostatnim krokiem jest przesłanie formularza.

Ile kosztuje przepisanie licznika w PGE?

Przepisanie licznika prądu na nowego właściciela jest bezpłatne

Protokół zdawczo-odbiorczy PGE wzór [PDF]

Protokół zdawczo-odbiorczy PGE - wzór PDF

Gdzie złożyć wniosek, druk (dokumenty) dot. sprawy - protokół zdawczo-odbiorczy PGE w Twojej miejscowości?

Lista miejscowości

Dokument do pobrania - wzór PDF 2024

W ciągu 7 dni pobrano już 33,3 tys. dokumentów!
Protokół zdawczo-odbiorczy PGE [PDF]
Pobierz dokument

O redakcji jakiwniosek.pl

Redakcja portalu jakiwniosek.pl to zespół specjalistów z wieloletnim doświadczeniem w zakresie administracji i urzędowych formalności. Dzięki naszej głębokiej wiedzy i zrozumieniu procesów urzędowych oferujemy użytkownikom rzetelne i przyjazne językowo instrukcje, które ułatwiają poruszanie się po skomplikowanym świecie wniosków i urzędów. Nasz zespół regularnie aktualizuje treści, dostosowując je do stale zmieniających się przepisów i potrzeb społeczeństwa. Na co dzień pomagamy wielu użytkownikom, czego potwierdzeniem są tysiące pozytywnych opinii. Z nami, biurokracja staje się prostsza i mniej stresująca!

Czytaj więcej o portalu