Rusza nabór wniosków o świadczenie z funduszu alimentacyjnego

3 czerwca 2026 | 2 min. czytania

Osoby korzystające ze świadczenia z funduszu alimentacyjnego już niebawem będą musiały złożyć kolejny wniosek, aby otrzymywać środki w kolejnym okresie rozliczeniowym. Oto najważniejsze terminy, których nie wolno przegapić!

Rusza nabór wniosków o świadczenie z funduszu alimentacyjnego
Rusza nabór wniosków o świadczenie z funduszu alimentacyjnego

Czym jest świadczenie z funduszu alimentacyjnego?

Świadczenie z funduszu alimentacyjnego to wsparcie dla osób, które nie otrzymują zasądzonych alimentów przez ich bezskuteczną egzekucję. Wedle przepisów bezskuteczna egzekucja to taka, w wyniku której w ciągu ostatnich dwóch miesięcy nie udało się uzyskać pełnych należności z tytułu alimentów. Przyznanie świadczenia alimentacyjnego uzależnione jest od kryterium dochodowego, które wynosi obecnie 1209 złotych na jednego członka rodziny. 

Aby uzyskać świadczenie z funduszu alimentacyjnego, osoba do nich uprawniona lub jej ustawowy przedstawiciel musi złożyć wniosek – może to zrobić osobiście w urzędzie miasta lub gminy bądź OPS, pocztą tradycyjną lub przez Internet. Aby złożyć wniosek online, wystarczy skorzystać z portalu Emp@tia, bankowości internetowej lub platformy ZUS. 

Kiedy złożyć wniosek?

Aby otrzymywać świadczenie z funduszu alimentacyjnego z zachowaniem jego ciągłości, należy złożyć wniosek przed rozpoczęciem nowego okresu świadczeniowego, który trwa od 1 października do 30 września następnego roku. Kiedy rusza nabór? W przypadku wniosków internetowych, możliwość ich złożenia zostanie uruchomiona już 1 lipca. Papierowe wnioski w urzędach będą przyjmowane od 1 sierpnia.

Warto się spieszyć! Jeżeli wniosek zostanie złożony przed 31 sierpnia, wówczas świadczenie z wyrównaniem zostanie wypłacone od 1 października!


Powiązana sprawa