Czym jest Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego i co powinieneś o nim wiedzieć?

15 września 2021 | 3 min. czytania

Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego to niezwykle istotny akt prawny, składający się z części graficznej i opisowej. Wypis i wyrys z tego dokumentu jest wymagany podczas załatwiania wielu spraw związanych z nieruchomościami. Jakich? W poniższej instrukcji wyjaśniamy, co zawiera MPZP oraz gdzie można się z nim zapoznać.

Czym jest Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego i co powinieneś o nim wiedzieć?
Czym jest Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego i co powinieneś o nim wiedzieć?

Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego – podstawowe informacje

Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego, w skrócie MPZP, jest aktem prawnym tworzonym i powoływanym przez radę miasta bądź gminy. Zawarte są w nim informacje na temat przeznaczenia danych terenów, rozmieszczenia inwestycji celu publicznego oraz wszystkie ustalenia na temat sposobu zagospodarowania i warunków zabudowy na terenie miasta lub gminy. Każdy Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego składa się z dwóch części – opisowej oraz graficznej. W pierwszej z nich znajdują się zapisy m.in. na temat planowanego przebiegu dróg czy zasad usytuowania obiektów na działkach budowlanych. Część graficzna obejmuje mapy terenu, dla którego stworzono plan.

Zaświadczenie o przeznaczeniu nieruchomości w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego

Dokumentem, który jest ściśle związany z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego jest zaświadczenie o przeznaczeniu nieruchomości. Kiedy będzie on przydatny? Przede wszystkim podczas kupna bądź sprzedaży nieruchomości lub starania się o pozwolenie na budowę. Zaświadczenie może być również konieczne w przypadku starania się o kredyt. Aby zdobyć dokument, należy złożyć poprawnie wypełniony wniosek w Wydziale Urbanistyki i Architektury lub Planowania Przestrzennego, znajdującym się w urzędzie miasta lub gminy. Wydanie zaświadczenia wiąże się z dodatkowymi kosztami – aby je otrzymać, będziesz musiał uiścić opłatę skarbową w wysokości 17 złotych. Na wydanie dokumentu czeka się około 7 dni – pod warunkiem, że wcześniej dostarczyliśmy do urzędu poprawnie wypełniony wniosek!

Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego – gdzie można się z nim zapoznać?

Każdy obywatel ma prawo do zapoznania się z założeniami Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego. Gdzie zatem go szukać? Na początku warto zajrzeć na stronę internetową urzędu miasta lub gminy – właśnie tam powinny znajdować się informacje na temat MPZP. W razie problemów wykonaj telefon do Wydziału Urbanistyki i Architektury i dopytaj, gdzie znaleźć MPZP. Jeżeli nie znajdziesz tego, czego szukasz, możesz również skorzystać z portalu Geoportal.gov.pl. Umożliwia on sprawdzenie przeznaczenia działek na terenie całej Polski – wystarczy wpisać dokładny adres nieruchomości.

Czeka cię sprzedaż lub kupno nieruchomości? Lub być może starasz się o kredyt? Pamiętaj o konieczności posiadania zaświadczenia o przeznaczeniu nieruchomości w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego. Aby ułatwić Ci załatwianie formalności, przygotowaliśmy instrukcję, która pomoże Ci przeprawić się przez gąszcz biurokracji. Kliknij w link poniżej i dowiedz się więcej!


Powiązana sprawa