Przy sprzedaży nieruchomości wymagane jest okazanie zaświadczenia o przeznaczeniu nieruchomości w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego (MPZP). Aby otrzymać dokument, należy złożyć odpowiedni wniosek i uiścić opłatę. Jaki to wniosek i gdzie go złożyć? Odpowiedzi na pytania znajdują się w poniższym poradniku.
Co to jest miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego - MPZP?
Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego, w skrócie MPZP, to akt prawny, w którym ustala się przeznaczenie terenu, rozmieszczenie inwestycji celu publicznego, a także określa sposób zagospodarowania i warunki zabudowy. Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego tworzony jest przez radę miasta lub gminy, a wszystkie jego ustalenia są wiążące.
Co zawiera miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego w Częstochowie?
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego w Częstochowie składa się z dwóch części - opisowej i graficznej. Część opisowa zawiera informacje na temat warunków zagospodarowania terenu, jak m.in. minimalna powierzchnia nowo wydzielonych działek budowlanych, zasady usytuowania obiektów na działce, czy planowany przebieg dróg. Część graficzna zawiera mapy obszarów zdefiniowane w planie.
Do czego jest potrzebne zaświadczenie o przeznaczeniu nieruchomości w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego?
Zaświadczenie o przeznaczeniu nieruchomości w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego może być przydatne:
- podczas kupna lub sprzedaży nieruchomości w kancelarii notarialnej,
- w banku, przy okazji starania się o kredyt hipoteczny,
- w przypadku starania się o pozwolenie na budowę w Częstochowie lub legalizację obiektu budowlanego w Częstochowie.
Zamiast zaświadczenia z MPZP, dokumentem wymaganym do załatwienia wyżej wymienionych spraw może być wypis i wyrys z MPZP Częstochowa.
Jeżeli działka nie jest objęta planem zagospodarowania przestrzennego, chcąc zdobyć pozwolenie na budowę, inwestor musi przedstawić decyzję o warunkach zabudowy w Częstochowie.
Wniosek o zaświadczenie o przeznaczeniu nieruchomości w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego w PDF i DOC
Poniżej zamieszczono wzór wniosku o zaświadczenie o przeznaczeniu nieruchomości w planie zagospodarowania przestrzennego.
Jak sprawdzić przeznaczenie nieruchomości w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego w Częstochowie?
-
Na stronie internetowej odpowiedniej instytucji w Częstochowie.
-
MPZP sprawdzisz na portalu OnGeo.pl w usłudze "Raporty o terenie"
-
wejdź na stronę https://ongeo.pl,
-
wyszukaj interesującą Cię działkę i kliknij w nią na mapie,
-
następnie wybierz z listy interesujące Cię tematy, które mają znaleźć się w analizie działki,
-
opłać Raport, który wygeneruje się automatycznie po 5 minutach w formacie .PDF.
3. Na portalu Geoportal.gov.pl
-
należy wejść na stronę https://mapy.geoportal.gov.pl/imap/Imgp_2.html?gpmap=gp0,
-
następnie włączyć warstwę “Plany zagospodarowania przestrzennego” i wyłączyć warstwę “Ortofotomapa”
- kolejnym krokiem jest wyszukanie działki w Częstochowie wpisując jej adres lub numer,
- należy wybrać interesujący obszar na mapie miejscowości Częstochowa, a gdy pojawi się nowe okno wybrać “WMS, Plany Zagospodarowanie przestrzennego” i sprawdzić oznaczenie nieruchomości w planie.
Gdzie złożyć wniosek o zaświadczenie o przeznaczeniu nieruchomości w MPZP w Częstochowie?
Jednostką przyjmującą i rozpatrującą wnioski o wydanie zaświadczenia o przeznaczeniu nieruchomości w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego w Częstochowie jest Urząd Miasta.
Ile kosztuje wydanie zaświadczenia o przeznaczeniu nieruchomości w MPZP w Częstochowie?
Opłata skarbowa za wydanie zaświadczenia o przeznaczeniu nieruchomości w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego wynosi 17 zł. Można ją uiścić w kasie urzędu w Częstochowie lub przelewem, na konto bankowe instytucji.
Ile czeka się na zaświadczenie o przeznaczeniu nieruchomości w MPZP w Częstochowie?
Na wydanie zaświadczenia o przeznaczeniu nieruchomości w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego w Częstochowie czeka się do 7 dni od złożenia kompletnego i poprawnie wypełnionego wniosku.
Podstawa prawna
- Ustawa z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (t.j. Dz. U. 2023 r. poz. 977, 1506, 1597, 1688, 1890, 2029, 2739),
- Rozporządzenie Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 17 grudnia 2021 r. w sprawie wymaganego zakresu projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.