Ślub humanistyczny - informacje, koszt, mistrz ceremonii, prawo
Weryfikacja: 29 listopada 2022
Ślub humanistyczny to alternatywa dla ślubu kościelnego. Zaletą tego rodzaju ceremonii jest przede wszystkim duża dowolność pod względem organizacji całego przedsięwzięcia. Co to jest ślub humanistyczny i na czym dokładnie polega? Kto może wziąć ślub humanistyczny i ile to kosztuje? Kim jest mistrz ceremonii ślubnej lub celebrant? Odpowiedzi znajdują się w poniższym poradniku.
Ślub humanistyczny - co to takiego i na czym polega?
Czym jest ślub humanistyczny? Ślub humanistyczny to rodzaj uroczystej ceremonii, którą pary młode wybierają zamiast uroczystości religijnej. Ten rodzaj zawarcia małżeństwa daje narzeczonym dużą dowolność - mogą modyfikować słowa przysięgi, a także przebieg całej ceremonii.
Kto udziela ślubu humanistycznego?
Uroczystości przewodzi Mistrz Ceremonii, zwany również Celebransem. Prowadzi ją według scenariusza ustalonego wcześniej z narzeczonymi. Może nim zostać zarówno osoba wcześniej przeszkolona i zajmująca się tym profesjonalnie, jak i ktoś z rodziny czy przyjaciół.
Kto może wziąć ślub humanistyczny?
Ślub humanistyczny mogą wziąć:
- osoby pełnoletnie lub kobiety powyżej 16 lat (za zgodą sądu),
- osoby tej samej i przeciwnej płci,
- osoby niespokrewnione w linii prostej,
- osoby niebędące rodzeństwem,
- osoby niebędące w stosunku przysposobienia (adopcja).
Podobnie jak ślubu kościelnego i cywilnego, ślubu humanistycznego nie mogą wziąć osoby ubezwłasnowolnione, dotknięte chorobą psychiczną oraz będące już w związku małżeńskim.
Gdzie odbywa się ślub humanistyczny?
Ceremonię humanistyczną można zorganizować w dowolnym miejscu - narzeczeni nie mają żadnych ograniczeń, często stawianych przez Urząd Stanu Cywilnego czy parafię.
Ślub humanistyczny w innym języku niż polski
Język, w którym zostanie przeprowadzona ceremonia, zależy w dużej mierze od państwa młodych. Jeżeli planują ślub humanistyczny po angielsku, muszą pamiętać o znalezieniu Celebransa posługującego się płynnie tym językiem. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby ceremonia prowadzona była w innym języku niż ojczysty.
Ile kosztuje ślub humanistyczny?
Koszt organizacji ślubu humanistycznego zależy od wielu czynników, takich jak cena kwiatów, wynajmu krzeseł, wynagrodzenia dla Celebransa etc. Taką ceremonię można zorganizować nawet za 1000 złotych - wszystko zależy od narzeczonych i ich wyborów.
Czy ślub humanistyczny jest ważny?
Czy ślub humanistyczny ma moc prawną w Polsce? Czy ślub humanistyczny może zastąpić ślub cywilny lub kościelny? Choć uznaje się taką ceremonię za alternatywę dla ślubu kościelnego czy cywilnego, uroczystość ta nie ma mocy prawnej. Narzeczeni, którzy przysięgną sobie miłość przed mistrzem ceremonii, w oczach państwa pozostają kawalerem i panną. Aby być uznawanym za małżeństwo w polskim prawie, konieczne jest wzięcie ślubu cywilnego lub konkordatowego.
Umowa partnerska
Umowę partnerską można uznać za odpowiednik aktu małżeństwa. Małżonkowie sami określają jej zapisy - mogą zdecydować, czy będzie ona zawarta na czas określony, czy też nieokreślony. Umowa ta może zobowiązywać do:
- opieki nad partnerem,
- wzajemnej troski,
- zmiany nazwiska na nazwisko partnera,
- wywiązywania się z obowiązku alimentacyjnego.
W umowie można zawrzeć także warunki jej ewentualnego rozwiązania, które - w porównaniu z rozwodem - jest szybkim sposobem na zakończenie relacji.
Umowa partnerska może zostać podpisana podczas uroczystości, przed nią lub po niej, u notariusza. Aby zawrzeć umowę partnerską, wymagane są następujące dokumenty:
- dowody tożsamości małżonków,
- pełnomocnictwa o szerokim spektrum umocowania od obojga partnerów - w celu nadania dostępu do konta bankowego, uzyskiwania informacji o stanie zdrowia czy podejmowaniu decyzji dotyczących leczenia partnera
- testamenty - w celu określenia zasad spadku.
Ślub humanistyczny a ślub cywilny
Zasadniczą różnicą między tymi dwoma rodzajami ślubnej ceremonii jest to, że ślub cywilny ma skutki prawne, podczas gdy ceremonia humanistyczna ich nie posiada. Dodatkowo ślubu humanistycznego udziela Mistrz Ceremonii, zaś cywilnego - kierownik Urzędu Stanu Cywilnego.
Czy można połączyć ślub cywilny z humanistycznym?
Istnieje taka możliwość. W ten sposób małżeństwo staje się ważne w świetle polskiego prawa. Warunkiem jest zgoda urzędnika na wzięcie udziału w tego rodzaju ceremonii. Jeżeli wyrazi zgodę, wówczas częścią ślubu humanistycznego stanie się podpisanie oficjalnego aktu małżeństwa.
Jak zorganizować ślub humanistyczny?
Aby zorganizować ceremonię humanistyczną, należy zgłosić się bezpośrednio do Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów lub do firmy zajmującej się organizacją ślubów humanistycznych.
Ślub humanistyczny - niezbędne dokumenty
Ślub humanistyczny jest pozbawiony formalności wymaganych przy ślubie cywilnym oraz kościelnym. Nie ma konieczności dostarczania aktu chrztu czy zaświadczenia o odbyciu nauk przedmałżeńskich. O ewentualnych wymaganych dokumentach, państwo młodzi zostaną powiadomieni przez firmę organizującą ceremonię humanistyczną.
Ślub humanistyczny - scenariusz ceremonii
To, jak będzie przebiegała ceremonia, zależy wyłącznie od państwa młodych. Najczęściej jednak narzeczeni korzystają z następującego scenariusza ceremonii humanistycznej:
- Przywitanie pary młodej oraz gości przez Celebransa.
- Przemowy rodziny i bliskich narzeczonych.
- Wygłoszenie przez młodą parę własnych przysiąg małżeńskich.
- Wymienienie się obrączkami.
Przysięga małżeńska a ślub humanistyczny
Cechą charakterystyczną ślubu humanistycznego jest to, że narzeczeni sami sporządzają przysięgi małżeńskie. Mogą w nich zawrzeć wszystko, co jest dla nich ważne - nie ma żadnych odgórnych wytycznych dotyczących ich treści. Ich wygłoszenie jest jedną z głównych części całej ceremonii.
Wesele humanistyczne
W przypadku wesela odbywającego się po ślubie humanistycznym obowiązuje całkowita dowolność. Państwo młodzi mogą zdecydować, czy chcą, aby zabawa odbywała się na wcześniej zarezerwowanej sali czy też w plenerze. Ceremonia humanistyczna nie stawia przed małżonkami żadnych ograniczeń.