Ślub humanistyczny - informacje, koszt, mistrz ceremonii, prawo

Autor: redakcja jakiwniosek.pl Weryfikacja: 27 listopada 2023 6 min. czytania

Ślub humanistyczny

Ślub humanistyczny to alternatywa dla ślubu kościelnego. Zaletą tego rodzaju ceremonii jest przede wszystkim duża dowolność pod względem organizacji całego przedsięwzięcia. Co to jest ślub humanistyczny i na czym dokładnie polega? Kto może wziąć ślub humanistyczny i ile to kosztuje? Kim jest mistrz ceremonii ślubnej lub celebrant? Odpowiedzi znajdują się w poniższym poradniku.

Ślub humanistyczny - co to takiego i na czym polega?

Czym jest ślub humanistyczny? Ślub humanistyczny to rodzaj uroczystej ceremonii, która nie opiera się na żadnej konkretnej religii, lecz koncentruje się na indywidualnosci pary młodej i ich wspólnych wartościach. Ten rodzaj zawarcia małżeństwa daje narzeczonym dużą dowolność - mogą modyfikować słowa przysięgi, a także przebieg całej ceremonii. Jest to idealny wybór dla par, które szukają czegoś wyjatkowego i osobistego.

Kto udziela ślubu humanistycznego?

Kto udziela ślubu humanistycznego?

Uroczystości przewodzi Mistrz Ceremonii, zwany również Celebransem. Prowadzi ją według scenariusza ustalonego wcześniej z narzeczonymi. Może nim zostać zarówno osoba wcześniej przeszkolona i zajmująca się tym profesjonalnie, jak i ktoś z rodziny czy przyjaciół. 

Kto może wziąć ślub humanistyczny?

Ślub humanistyczny mogą wziąć:

 • osoby pełnoletnie lub kobiety powyżej 16 lat (za zgodą sądu),
 • osoby tej samej i przeciwnej płci,
 • osoby niespokrewnione w linii prostej,
 • osoby niebędące rodzeństwem,
 • osoby niebędące w stosunku przysposobienia (adopcja).

Podobnie jak ślubu kościelnego i cywilnego, ślubu humanistycznego nie mogą wziąć osoby ubezwłasnowolnione, dotknięte chorobą psychiczną oraz  będące już w związku małżeńskim. 

Gdzie odbywa się ślub humanistyczny?

Ceremonię humanistyczną można zorganizować w dowolnym miejscu - narzeczeni nie mają żadnych ograniczeń, często stawianych przez Urząd Stanu Cywilnego czy parafię. 

Ślub humanistyczny w innym języku niż polski

Język, w którym zostanie przeprowadzona ceremonia, zależy w dużej mierze od państwa młodych. Jeżeli planują ślub humanistyczny po angielsku, muszą pamiętać o znalezieniu Celebransa posługującego się płynnie tym językiem. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby ceremonia prowadzona była w innym języku niż ojczysty.

Ile kosztuje ślub humanistyczny - cena ceremonii

Ile kosztuje ślub humanistyczny?

Koszt organizacji ślubu humanistycznego zależy od wielu czynników, takich jak cena kwiatów, wynajmu krzeseł, wynagrodzenia dla Celebransa etc. Taką ceremonię można zorganizować nawet za 1000 złotych - wszystko zależy od narzeczonych i ich wyborów.

Czy ślub humanistyczny jest ważny?  

Czy ślub humanistyczny ma moc prawną w Polsce? Czy ślub humanistyczny może zastąpić ślub cywilny lub kościelny? Choć uznaje się taką ceremonię za alternatywę dla ślubu kościelnego czy cywilnego, uroczystość ta nie ma mocy prawnej. Narzeczeni, którzy przysięgną sobie miłość przed mistrzem ceremonii, w oczach państwa pozostają kawalerem i panną. Aby być uznawanym za małżeństwo w polskim prawie, konieczne jest wzięcie ślubu cywilnego lub konkordatowego.

Umowa partnerska

Umowę partnerską można uznać za odpowiednik aktu małżeństwa. Małżonkowie sami określają jej zapisy - mogą zdecydować, czy będzie ona zawarta na czas określony, czy też nieokreślony. Umowa ta może zobowiązywać do:

W umowie można zawrzeć także warunki jej ewentualnego rozwiązania, które - w porównaniu z rozwodem - jest szybkim sposobem na zakończenie relacji.

Umowa partnerska może zostać podpisana podczas uroczystości, przed nią lub po niej, u notariusza. Aby zawrzeć umowę partnerską, wymagane są następujące dokumenty:

 • dowody tożsamości małżonków, 
 • pełnomocnictwa o szerokim spektrum umocowania od obojga partnerów - w celu nadania dostępu do konta bankowego, uzyskiwania informacji o stanie zdrowia czy podejmowaniu decyzji dotyczących leczenia partnera
 • testamenty - w celu określenia zasad spadku

Ślub humanistyczny a ślub cywilny

Ślub humanistyczny a ślub cywilny

Zasadniczą różnicą między tymi dwoma rodzajami ślubnej ceremonii jest to, że ślub cywilny ma skutki prawne, podczas gdy ceremonia humanistyczna ich nie posiada. Dodatkowo ślubu humanistycznego udziela Mistrz Ceremonii, zaś cywilnego - kierownik Urzędu Stanu Cywilnego. 

Czy można połączyć ślub cywilny z humanistycznym?

Istnieje taka możliwość. W ten sposób małżeństwo staje się ważne w świetle polskiego prawa. Warunkiem jest zgoda urzędnika na wzięcie udziału w tego rodzaju ceremonii. Jeżeli wyrazi zgodę, wówczas częścią ślubu humanistycznego stanie się podpisanie oficjalnego aktu małżeństwa.

Bądź na bieżąco

Zmiany w polskim prawie i nowe wnioski.
Zapisz się do newslettera.

Wprowadź prawidłowy adres e-mail.

Jak zorganizować ślub humanistyczny?

Aby zorganizować ceremonię humanistyczną, należy zgłosić się bezpośrednio do Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów lub do firmy zajmującej się organizacją ślubów humanistycznych

Ślub humanistyczny - niezbędne dokumenty

Ślub humanistyczny jest pozbawiony formalności wymaganych przy ślubie cywilnym oraz kościelnym. Nie ma konieczności dostarczania aktu chrztu czy zaświadczenia o odbyciu nauk przedmałżeńskich. O ewentualnych wymaganych dokumentach, państwo młodzi zostaną powiadomieni przez firmę organizującą ceremonię humanistyczną.

Ślub humanistyczny - scenariusz ceremonii

To, jak będzie przebiegała ceremonia, zależy wyłącznie od państwa młodych. Najczęściej jednak narzeczeni korzystają z następującego scenariusza ceremonii humanistycznej:

 1. Przywitanie pary młodej oraz gości przez Celebransa.
 2. Przemowy rodziny i bliskich narzeczonych.
 3. Wygłoszenie przez młodą parę własnych przysiąg małżeńskich.
 4. Wymienienie się obrączkami.

Ślub humanistyczny przysięga

Przysięga małżeńska a ślub humanistyczny 

Cechą charakterystyczną ślubu humanistycznego jest to, że narzeczeni sami sporządzają przysięgi małżeńskie. Mogą w nich zawrzeć wszystko, co jest dla nich ważne - nie ma żadnych odgórnych wytycznych dotyczących ich treści. Ich wygłoszenie jest jedną z głównych części całej ceremonii. 

Wesele humanistyczne

W przypadku wesela odbywającego się po ślubie humanistycznym obowiązuje całkowita dowolność. Państwo młodzi mogą zdecydować, czy chcą, aby zabawa odbywała się na wcześniej zarezerwowanej sali czy też w plenerze. Ceremonia humanistyczna nie stawia przed małżonkami żadnych ograniczeń


Gdzie złożyć wniosek, druk (dokumenty) dot. sprawy - Ślub humanistyczny w Twojej miejscowości?

Lista miejscowości

O redakcji jakiwniosek.pl

Redakcja portalu jakiwniosek.pl to zespół specjalistów z wieloletnim doświadczeniem w zakresie administracji i urzędowych formalności. Dzięki naszej głębokiej wiedzy i zrozumieniu procesów urzędowych oferujemy użytkownikom rzetelne i przyjazne językowo instrukcje, które ułatwiają poruszanie się po skomplikowanym świecie wniosków i urzędów. Nasz zespół regularnie aktualizuje treści, dostosowując je do stale zmieniających się przepisów i potrzeb społeczeństwa. Na co dzień pomagamy wielu użytkownikom, czego potwierdzeniem są tysiące pozytywnych opinii. Z nami, biurokracja staje się prostsza i mniej stresująca!

Czytaj więcej o portalu