Wymiana dokumentów po ślubie - dowód osobisty, prawo jazdy, paszport i inne

Autor: redakcja jakiwniosek.pl Weryfikacja: 27 listopada 2023 3 min. czytania

Wymiana dokumentów po ślubie

Zawarcie małżeństwa to bardzo ważne wydarzenie, które ciągnie za sobą wiele formalności. Niestety, po ceremonii na świeżo upieczonych małżonków czeka kilka spraw do załatwienia - mowa tutaj o wymianie dokumentów. Kiedy należy wymienić dokumenty? Jakie dokumenty należy wymienić po ślubie? Ile czasu mają małżonkowie na wyrobienie nowych dokumentów? Odpowiedzi na pytania znajdują się w poniższym poradniku. 

Kto musi wymienić dokumenty po ślubie?

O zmianie dokumentów musi pamiętać małżonek, który zdecydował się na zmianę nazwiska po ślubie

Jakie dokumenty wymagają wymiany po ślubie?

Jakie dokumenty po ślubie wymienić?

Po zmianie nazwiska w związku z zawarciem małżeństwa, konieczna jest wymiana:

Dodatkowo, w przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą, zmianę nazwiska po ślubie należy zgłosić także do Urzędu Skarbowego i ZUS.

Bądź na bieżąco

Zmiany w polskim prawie i nowe wnioski.
Zapisz się do newslettera.

Wprowadź prawidłowy adres e-mail.

Wymiana dowodu osobistego po ślubie

Wymiana dowodu osobistego po ślubie

Dowód osobisty jest najważniejszym dokumentem, dlatego należy wymienić go tuż po zmianie nazwiska po ślubie. Dowody osobiste wydawane są za darmo, jedynym kosztem jest zrobienie nowego zdjęcia do dokumentu. Świeżo upieczony małżonek ma na wymianę dokumentu 30 dni.

Wymiana prawa jazdy i dowodu rejestracyjnego po ślubie

Osoby posiadające uprawnienia do kierowania pojazdami, po zmianie nazwiska z powodu ślubu, muszą wymienić prawo jazdy. Dokument ten należy wymienić do 30 dni po otrzymaniu nowego dowodu osobistego. Opłata za wydanie nowego prawa jazdy wynosi 100,50 zł. Konieczne jest także wymienienie dowodu rejestracyjnego pojazdu, jeżeli osoba, która zmieniła nazwisko, jest jego właścicielem lub współwłaścicielem. Wnioski o wymianę prawa jazdy i dowodu rejestracyjnego należy złożyć w wydziale komunikacji.

Wymiana paszportu po ślubie

Wymiana paszportu po ślubie

Kolejnym dokumentem, który podlega wymianie po zmianie nazwiska przez zawarcie małżeństwa, jest paszport. Wniosek o paszport należy złożyć w ciągu 30 dni od zmiany nazwiska. W przypadku osób przebywających poza granicami Polski, termin na złożenie wniosku wydłuża się do 90 dni. Regularna cena za wydanie dokumentu to 140 złotych, jednak osobom spełniającym pewne wymagania (np. status ucznia/studenta, Karta Dużej Rodziny) przysługuje zniżka.

Wymiana legitymacji studenckiej

Studiujący małżonek, który zmienił nazwisko, musi ten fakt zgłosić także na swojej uczelni. Konieczne będzie wyrobienie nowej legitymacji studenckiej. Wysokość opłaty za wyrobienie legitymacji studenckiej zależy od ustaleń uczelni.


Gdzie złożyć wniosek, druk (dokumenty) dot. sprawy - wymiana dokumentów po ślubie w Twojej miejscowości?

Lista miejscowości

O redakcji jakiwniosek.pl

Redakcja portalu jakiwniosek.pl to zespół specjalistów z wieloletnim doświadczeniem w zakresie administracji i urzędowych formalności. Dzięki naszej głębokiej wiedzy i zrozumieniu procesów urzędowych oferujemy użytkownikom rzetelne i przyjazne językowo instrukcje, które ułatwiają poruszanie się po skomplikowanym świecie wniosków i urzędów. Nasz zespół regularnie aktualizuje treści, dostosowując je do stale zmieniających się przepisów i potrzeb społeczeństwa. Na co dzień pomagamy wielu użytkownikom, czego potwierdzeniem są tysiące pozytywnych opinii. Z nami, biurokracja staje się prostsza i mniej stresująca!

Czytaj więcej o portalu