Upoważnienie do odbioru emerytury na poczcie - pełnomocnictwo PDF wzór 2024

Autor: redakcja jakiwniosek.pl 2 min. czytania

Upoważnienie do odbioru emerytury

Z danych raportu InfoSenior przeprowadzonego przez Związek Banków Polskich w styczniu 2021 roku wynika, że około 25% klientów ZUS otrzymuje świadczenia emerytalno-rentowe w gotówce. Wyjazd, niedyspozycja czy inne wydarzenia losowe mogą spowodować, że emeryt nie będzie w stanie odebrać przekazu z emeryturą osobiście. W takim wypadku powinien upoważnić osobę trzecią do odebrania pieniędzy. Jak to zrobić prawidłowo? Jakie dokumenty przygotować? Odpowiedzi na pytania znajdują się w poniższym poradniku.

Upoważnienie do odbioru emerytury na poczcie

Aby upoważnić osobę trzecią do odbioru emerytury na poczcie, potrzebne jest tzw. pełnomocnictwo pocztowe. Jest to dokument, za pomocą którego upoważnia się osoby trzecie do odbioru wszelkich przesyłek poleconych i przekazów pocztowych. Pełnomocnictwo obowiązuje również w przypadku pobierania emerytury pomostowej.

Kto może zostać upoważniony?

Upoważniona może zostać każda osoba pełnoletnia identyfikująca się dokumentem tożsamości, np. dowodem osobistym lub paszportem. Rodzaj i cechy dokumentu tożsamości należy zawrzeć w pełnomocnictwie.

Pełnomocnictwo pocztowe do odbioru emerytury - cena

Nazwa Opłata (w PLN)
Pełnomocnictwo pocztowe stałe 26 zł
Pełnomocnictwo pocztowe okresowe - za każdy miesiąc lub jego część 8 zł
Pełnomocnictwo pocztowe jednorazowe 6 zł

Bądź na bieżąco

Zmiany w polskim prawie i nowe wnioski.
Zapisz się do newslettera.

Wprowadź prawidłowy adres e-mail.

Wzór upoważnienia do odbioru emerytury

Wzór upoważnienia do odbioru emerytury

Gdzie złożyć upoważnienie do odbioru emerytury?

Wypełniony dokument należy złożyć na najbliższej poczcie.

Pełnomocnictwo pocztowe do odbioru emerytury online

Upoważnienie kogoś do odbioru emerytury przez Internet nie jest możliwe. Aby udzielić pełnomocnictwa, należy osobiście pojawić się w placówce urzędu pocztowego.

Czy wiesz, że emeryt może starać się o wydanie Ogólnopolskiej Karty Seniora, która uprawnia do wielu zniżek i udogodnień dla osób starszych?

Podstawa prawna


Gdzie złożyć wniosek, druk (dokumenty) dot. sprawy - upoważnienie do odbioru emerytury w Twojej miejscowości?

Lista miejscowości

Dokument do pobrania - wzór PDF 2024

W ciągu 7 dni pobrano już 15,0 tys. dokumentów!
Pełnomocnictwo pocztowe [PDF]
Pobierz dokument

O redakcji jakiwniosek.pl

Redakcja portalu jakiwniosek.pl to zespół specjalistów z wieloletnim doświadczeniem w zakresie administracji i urzędowych formalności. Dzięki naszej głębokiej wiedzy i zrozumieniu procesów urzędowych oferujemy użytkownikom rzetelne i przyjazne językowo instrukcje, które ułatwiają poruszanie się po skomplikowanym świecie wniosków i urzędów. Nasz zespół regularnie aktualizuje treści, dostosowując je do stale zmieniających się przepisów i potrzeb społeczeństwa. Na co dzień pomagamy wielu użytkownikom, czego potwierdzeniem są tysiące pozytywnych opinii. Z nami, biurokracja staje się prostsza i mniej stresująca!

Czytaj więcej o portalu