Licencja na drona - informacje dot. pozwolenia, cena kursu i egzamin 2023
Weryfikacja: 28 kwietnia 2023
Drony o określonej masie wymagają pozwolenia. O jakiej masie mowa? Jak uzyskać pozwolenie na drona i ile kosztuje uzyskanie licencji? Informacje znajdują się w poniższym poradniku.
Czym jest licencja na drona?
Licencja na drona, znana również pod nazwą certyfikatu pilota drona jest dokumentem potwierdzającym kwalifikacje i uprawnienia danej osoby do wykonywania lotów dronem.
Kiedy wymagane jest posiadanie pozwolenia na drona?
Staranie się o licencję na drona jest konieczne, gdy masa urządzenia przekracza 250 g lub gdy masa nie przekracza 250 g, ale dron posiada kamerę umożliwiającą nagrywanie obrazu.
Jeżeli dron używany jest w celach zarobkowych, jego właściciel zobowiązany jest do posiadania pozwolenia, niezależnie od masy urządzenia.
Kiedy można latać dronem bez licencji?
O licencję nie trzeba się starać, gdy masa drona nie przekracza 250 g i gdy nie jest on wyposażony w kamerę.
Pilot drona bez licencji musi zarejestrować się przez portal drony.ulc.gov.pl, a na urządzenie nakleić naklejkę z numerem operatora.
Jeżeli masa drona nie przekracza 250g, ale urządzenie posiada kamerę pozwalającą na nagrywanie obrazu, pilot musi zdobyć licencję A1/A3.
Latanie dronem bez licencji
Jeżeli właściciel drona używa go bez ważnej licencji, a powinien ją posiadać, podlega karze grzywny do 5 tys. zł, ograniczenia lub pozbawienia wolności do roku.
Rodzaje licencji na drona
Pozwolenia na drona dzieli się na 3 kategorie - otwartą, szczególną i certyfikowaną. Zezwolenia z kategorii otwartej pozwalają na wykonywanie lotów niskiego ryzyka. Licencje kategorii szczególnej oferują pilotom dużo większe możliwości wykorzystania sprzętu - mogą wykonywać loty wyższego ryzyka. Kategoria certyfikowana obejmuje operacje wysokiego ryzyka dla osób postronnych lub takie, które wiążą się z dużym ryzykiem przenoszenia materiałów niebezpiecznych.
Licencje na drona w kategorii otwartej:
- A1 - obowiązkowa dla dronów o masie od 250 gramów do 25 kilogramów, dopuszcza przelot nad osobami postronnymi – jednak nie wolno wlatywać nad zgromadzenia osób;
- A2 - odpowiednia dla dronów o masie od 500 gramów do 2 kilogramów, której posiadanie umożliwia latanie nad budynkami i dopuszcza możliwość latania w odległości 50 m od zgromadzenia osób
- A3 - obowiązkowa dla dronów o masie od 250 gramów do 25 kilogramów, której posiadanie zakazuje wlatywania nad osoby i zgromadzenia - loty mogą odbywać się w bezpiecznej odległości co najmniej 150 metrów w poziomie od terenów mieszkaniowych, użytkowych, przemysłowych lub rekreacyjnych.
Licencje w kategorii szczególnej:
- STS/NSTS-01 – obejmuje loty dronami o masie mniejszej niż 4 kg z obserwatorem lub bez, w zasięgu wzroku pilota. Lot musi się odbywać z zachowaniem odległości od osób postronnych i mienia do 12 m. Licencja daje możliwość latania w trybie FPV (widok z pierwszej osoby) do 500 m od pilota drona i na wysokość maksymalnie 50 m;
- STS/NSTS-02 – obejmuje loty dronami o masie mniejszej niż 25 kg i umożliwia latanie dronem na odległość zasięgu wzroku - loty mogą się odbywać tylko w kategorii MR;
- STS/NSTS-03 – obejmuje loty tylko w kat. A, dronami o masie do 25 kg, w zasięgu wzroku,
- STS/NSTS-04 – obejmuje loty kat. H dronami o masie 25 kg, w zasięgu wzroku,
- STS/NSTS-05 – obejmuje loty dronami BVLOS (poza zasięgiem wzroku pilota) o masie mniejszej niż 4 kg i umożliwia latanie dronem poza zasięgiem wzroku pilota - urządzenie może się oddalić na maksymalnie 2 km od pilota.
- STS/NSTS-06 – obejmuje loty dronami BVLOS (poza zasięgiem wzroku pilota) i VLOS (w zasięgu wzroku pilota o masie mniejszej niż 25 kgi umożliwia latanie dronem w zasięgu oraz poza zasięgiem wzroku pilota - urządzenie może się oddalić na maksymalnie 2 km od pilota,
- STS/NSTS-07 – obejmuje loty tylko w kat. A dronami o masie do 25 kg, poza zasięgiem wzroku,
- STS/NSTS-08 – obejmuje loty kat. H dronami o masie 25 kg, poza zasięgiem wzroku.
- Kat. MR – multirotor (dron) inaczej wielowirnikowiec,
- Kat. A – stałopłat (samolot),
- Kat. H – helikopter (śmigłowiec).
Kategoria certyfikowana nie dzieli się na żadne klasy, a loty w niej odbywają się dopiero po sprawdzeniu i certyfikacji BSP przez odpowiednią Agencję Unii Europejskiej ds. Bezpieczeństwa Lotniczego. Do lotów w kategorii certyfikowanej wymagane są uprawnienia nie niższe niż w kategorii szczególnej.
Ile ważna jest licencja pilota drona?
Licencja na drona wydawana jest na 5 lat.
Licencja na drona
Jak uzyskać licencję w kategorii otwartej?
- kategorie A1, A3 - aby uzyskać licencję, pilot musi przejść szkolenie online na stronie ULC (drony.ulc.gov.pl), a także zdać egzamin w formie zdalnej.
- kategoria A2 - aby uzyskać licencję, pilot musi przejść szkolenie online, zaliczyć egzamin online, a następnie dodatkowo ukończyć szkolenie praktyczne w trybie samokształcenia i zaliczyć dodatkowy egzamin teoretyczny prowadzony przez wyznaczony podmiot.
Test online dla wszystkich 3 kategorii składa się z co najmniej 30 pytań wielokrotnego wyboru, a warunkiem zaliczenia testu jest uzyskanie 75% poprawnych odpowiedzi.
Jak uzyskać licencję w kategorii szczególnej?
W przypadku chęci uzyskania zezwolenia na latanie dronem z kategorii szczególnej, należy przejść kurs oferowany przez wyspecjalizowane firmy szkoleniowe wpisane na listę podmiotów szkolących Urzędu Lotnictwa Cywilnego.
O licencję z kategorii szczególnej mogą starać się osoby posiadające już licencję z kategorii otwartej.
Kto wydaje licencję na drona?
Organem udzielającym pozwoleń na używanie dronów jest Urząd Lotnictwa Cywilnego.
Ile kosztuje licencja na drona?
Kategoria otwarta
Koszty licencji w ramach kategorii otwartej prezentują się następująco:
- kurs - bezpłatny,
- egzamin A1 lub A3 - bezpłatny,
- egzamin A2 - koszt zależny od szkoły.
W przypadku kategorii A2, dodatkowy koszt stanowi egzamin organizowany przez podmiot egzaminujący posiadający określone kompetencje.
Kategoria szczególna
Z uwagi na fakt, że kursy na kategorie szczególne oferowane są przez różne firmy, a ich ceny mogą się od siebie różnić. Zazwyczaj ceny kursów zaczynają się od 1000 złotych wzwyż. Po ukończeniu kursu i zdaniu egzaminu, pilot może pobrać swój certyfikat z profilu pilota na stronie drony.ulc.gov.pl.
Licencja na drona krok po kroku
- Należy wejść na stronę drony.ulc.gov.pl i dokonać rejestracji. Jeżeli pilot ma już konto, musi się zalogować.
- Po zalogowaniu, na stronie pojawia się formularz z danymi do wypełnienia. Należy go uzupełnić, podając imię i nazwisko, datę urodzenia, adres, adres e-mail oraz numer kontaktowy.
- Poprawne wypełnienie formularza skutkuje uaktywnieniem się 2 opcji: “Rozpocznij/kontynuuj szkolenie A1/A3” oraz “Rozpocznij/kontynuuj szkolenie A2”. Należy wybrać jedną z nich.
- Po ukończeniu szkolenia i zdaniu egzaminu, pilot może pobrać swoją licencję na drona w zakładce “Profil Operatora”. Należy kliknąć „Potwierdzam aktualność danych operatora i przedłużam ważność konta operatora” - na stronie pojawi się dokument do pobrania w PDF.
Ubezpieczenie OC drona
Zgodnie z ustawą Prawo Lotnicze, od 2020 roku w Polsce pilot drona jest zobowiązany do wykupienia ubezpieczenia drona, o ile masa maszyny przekracza 20 kg. Koszt ubezpieczenia OC drona waha się między 100 a 1000 zł w zależności od wybranej polisy.
Zasady latania dronem
Niezależnie od tego, czy pilot drona posiada zezwolenie, czy też nie, musi przestrzegać następujących zasad:
- urządzenie może się wznieść na maksymalnie 120 m - loty na wyższe wysokości wymagają pozwolenia Urzędu Lotnictwa Cywilnego,
- nie należy latać w strefie zakazu lotów ani w pobliżu osób,
- pilot:
- powinien mieć ukończone 16 lat;
- nie może wykonywać lotów pod wpływem substancji psychoaktywnych lub alkoholu bądź w sytuacji, gdy nie jest zdolny do latania z powodu urazu, zmęczenia, zażywanych leków, choroby lub z innych przyczyn;
- przerywa lot, jeżeli operacja stwarza zagrożenie dla innych statków powietrznych, ludzi, zwierząt, środowiska lub mienia;
- przestrzega ograniczeń operacyjnych w strefach geograficznych;
- musi mieć możliwość utrzymania kontroli nad dronem, z wyjątkiem sytuacji, gdy dochodzi do utraty połączenia lub w przypadku wykonywania operacji z użyciem drona w locie swobodnym;
- eksploatuje drona zgodnie z instrukcją producenta dostarczoną przez producenta, w tym zgodnie z wszelkimi mającymi zastosowanie ograniczeniami;
- stosuje się do opracowanych przez operatora procedur, o ile są dostępne;
- podczas wykonywania operacji w nocy zapewnia uruchomienie na dronie migającego zielonego światła.
Strefa zakazu lotów obejmuje przestrzeń m.in. nad:
- portami morskimi;
- lotniskami;
- kopalniami;
- ujęciami wody;
- wodociągami;
- oczyszczalniami ścieków;
- rurociągami paliwowymi;
- zaporami wodnymi i śluzami;
- liniami energetycznymi;
- liniami telekomunikacyjnymi;
- bankami;
- muzeami.
Wiek pilota nie jest brany pod uwagę, gdy masa drona nie przekracza 250 g i nie posiada kamery umożliwiającej zapis obrazu, dron jest zabawką (brak ostrych krawędzi) oraz jeśli lot wykonywany jest w asyście osoby posiadającej uprawnienia do pilotażu BSP.
Aplikacja Droneradar
Polska Agencja Żeglugi Powietrznej stworzyła aplikację, która umożliwia sprawdzenie, czy strefa, w której pilot chce latać, jest bezpieczna. Aplikacja Droneradar zawiera również praktyczne wskazówki dla pilotów dotyczące rejestracji, a także przepisów obowiązujących podczas lotów dronem. Aplikacja dostępna jest na urządzenia z systemem IOS i Android.
Podstawa prawna
Tekst opracowano we współpracy z firmą BZB UAS
Gdzie złożyć wniosek, druk (dokumenty) dot. sprawy - licencja na drona w Twojej miejscowości?
Firmy związane ze sprawą
Jak załatwić sprawę licencja na drona online?
drony.ulc.gov.pl
