Jak zastrzec numer telefonu w Plus jednorazowo lub na stałe? - instrukcje i kod do wpisania

Autor: Patrycja Podsiedlik Weryfikacja: 26 maja 2024 4 min. czytania

Zastrzeżenie numeru Plus

Zastrzeżenie numeru telefonu to rozwiązanie dla osób ceniących sobie prywatność. Czym jest zastrzeżenie numeru? Jakie są jego rodzaje? Czy zastrzeżenie numeru w Plusie jest płatne? Kiedy można zastrzec numer i czy można z tego zrezygnować? Poniższy poradnik wyjaśnia, jak zastrzec numer w sieci Plus.

Na czym polega zastrzeżenie numeru telefonu poprzez CLIR?

Zastrzeżenie numeru telefonu, zwane CLIR (ang. Calling Line Identification Restriction – blokada prezentacji numeru) to usługa polegająca na niewyświetlaniu numeru telefonu dzwoniącego podczas wykonywanego połączenia. W zamian na ekranie telefonu pojawia się komunikat „numer zastrzeżony” lub „numer prywatny”.

Wady i zalety zastrzeżenia numeru 

Plusem tego rozwiązania jest ochrona prywatności – zablokowanie widoczności numeru zwiększa prawdopodobieństwo na to, że numer telefonu dzwoniącego nie trafi w niepowołane ręce.

Zastrzeżenie numeru ma jednak jeden znaczący minus – może utrudniać komunikację, gdyż odbiorca nie będzie mógł oddzwonić na ukryty numer. Ponadto wiele osób korzysta z usługi blokowania połączeń od zastrzeżonych numerów, bądź z własnej woli ich nie odbiera.

Kiedy można zastrzec numer telefonu w Plusie?

Usługę ukrycia swojego numeru telefonu można włączyć w dowolnym momencie.

Rodzaje zastrzegania numeru w Plusie

Rodzaje zastrzegania numeru w Plusie

Plus oferuje 2 warianty zastrzeżenia numeru telefonu:

 • jednorazowe – numer telefonu jest zastrzeżony przy wybranym połączeniu,
 • stałe – numer telefonu jest zastrzeżony przy każdym połączeniu,

Niezależnie od wariantu, numer telefonu nie będzie ukrywany podczas wykonywania połączeń na numery alarmowe, a także podczas wysyłania wiadomości SMS i MMS.

Bądź na bieżąco

Zmiany w polskim prawie i nowe wnioski.
Zapisz się do newslettera.

Wprowadź prawidłowy adres e-mail.

Jak zastrzec numer jednorazowo lub na stałe w sieci Plus?

Sposób zastrzegania numeru telefonu w Plusie zależy od wybranego wariantu.

Wersja jednorazowa

W przypadku zastrzeżenia jednorazowego usługę ukrywania numeru można aktywować, poprzedzając numer telefonu, na który chce się wykonać połączenie kodem #31# np. #31#123456789.

Jak zastrzec numer w Plusie?

Wersja stała

Na stałe numer można zastrzec na 4 sposoby:

 • wysyłając SMS o treści „dodaj Plus Kod 5 CLIP” lub „wlacz Plus Kod 5 CLIP” na numer 2601 - w przypadku archiwalnych taryf abonamentowych. W aktualnych taryfach abonamentowych usługa jest włączana przy podpisywaniu umowy, nie ma możliwości rezygnacji z usługi,
 • dzwoniąc na infolinię pod numer 2601 lub 601102601,
 • przez aplikację iPlus,
 • w telefonie z poziomu ustawienia połączeń.

*Plus Kod to osobiste hasło dostępu do aplikacji iPlus, które otrzymuje każdy klient sieci Plus.

Jak wyłączyć zastrzeżenie numeru?

 • Jednorazowo: aby ujawnić zastrzeżony numer telefonu jednorazowo, wystarczy poprzedzić wybierany numer kodem *31# np. *31#123456789.
 • Na stałe: aby wyłączyć usługę CLIR, można: 
  • zadzwonić na infolinię Plusa (2601, 601102601) – tylko w przypadku korzystania z abonamentu, 
  • skorzystać z aplikacji iPlus,
  • wysłać SMS o treści „usun [Plus Kod] CLIR” na numer 2601. 

W ofercie Plus na Kartę/Plus Mix usługa ujawniania numeru (CLIP) włączana jest automatycznie, nie ma możliwości rezygnacji z usługi.

Jak ukryć numer w Plusie z poziomu iPhone lub telefonu z Androidem?

W iPhone'ach z systemem iOS oraz smartfonach z systemem Android można ukryć swój numer telefonu z poziomu menu telefonu.

W przypadku systemu Android należy:

 • przejść się do kategorii „Ustawienia ogólne” (General Settings),
 • wybrać opcję „Ustawienia połączeń” i „Ustawienia dodatkowe”,
 • w Ustawieniach dodatkowych ustawić numer prywatny, wybierając opcję „Nazwa rozmówcy” i na kolejnym ekranie wybrać ukrywanie numeru telefonu podczas dzwonienia.

Aby ukryć numer telefonu w telefonach z iOS, należy wejść do ustawień i wybrać sekcję „Telefon”. Następnie znaleźć opcję „Pokaż moje ID” i ją wyłączyć.

Aby dezaktywować ukrywanie numeru, należy wykonać te same kroki – z tą różnicą, że na ostatnim ekranie należy wybrać opcję „Wyświetlaj” (w przypadku Androida) lub „Włącz” (w przypadku iOS).

Ile kosztuje zastrzeżenie numeru w Plusie?

Usługa zastrzegania numeru jest bezpłatna.


Sprawdź również:


Gdzie złożyć wniosek, druk (dokumenty) dot. sprawy - zastrzeżenie numeru Plus w Twojej miejscowości?

Lista miejscowości

Jak załatwić sprawę zastrzeżenie numeru Plus online?

iPlus
Platforma dla klientów sieci Plus.

Doskonale rozumie, jak wyglądają obie strony medalu w załatwianiu spraw urzędowych. Codziennie stawia czoła skomplikowanym wyzwaniom administracyjnym, opierając swoją wiedzę na doświadczeniu zdobytym w urzędzie specjalizującym się w funduszach unijnych. Z własnego doświadczenia wie również, jak trudne i czasochłonne potrafią być przyziemne sprawy urzędowe, takie jak uzyskanie dowodu osobistego, paszportu czy karty EKUZ, gdyż sama wielokrotnie spędzała godziny w kolejkach. Dzięki temu, w procesach komunikacyjnych, doskonale rozumie potrzeby i problemy obu stron – zarówno petentów, jak i urzędników.

Czytaj więcej o autorze


O redakcji jakiwniosek.pl

Redakcja portalu jakiwniosek.pl to zespół specjalistów z wieloletnim doświadczeniem w zakresie administracji i urzędowych formalności. Dzięki naszej głębokiej wiedzy i zrozumieniu procesów urzędowych oferujemy użytkownikom rzetelne i przyjazne językowo instrukcje, które ułatwiają poruszanie się po skomplikowanym świecie wniosków i urzędów. Nasz zespół regularnie aktualizuje treści, dostosowując je do stale zmieniających się przepisów i potrzeb społeczeństwa. Na co dzień pomagamy wielu użytkownikom, czego potwierdzeniem są tysiące pozytywnych opinii. Z nami, biurokracja staje się prostsza i mniej stresująca!

Czytaj więcej o redakcji