Emerytury stażowe - najnowsze informacje i przepisy 2024

Autor: redakcja jakiwniosek.pl 3 min. czytania

Emerytura stażowa

Rząd planuje wprowadzenie w polskim systemie emerytalnym emerytur stażowych. Ich głównym założeniem jest branie pod uwagę stażu pracy pracownika, aby móc przejść na emeryturę. Czym jest emerytura stażowa, na czym polega i ile może wynosić? Odpowiedzi znajdują się w poradniku.

Czym jest emerytura stażowa?

Emerytura stażowa daje możliwość przejścia na emeryturę po przepracowaniu określonej liczby lat. Pracownik nie musi pracować do osiągnięcia wieku emerytalnego, jeżeli ma wystarczająco długi staż pracy i zgromadził na swoim koncie w ZUS wystarczającą ilość składek.

Czy przejście na emeryturę stażową jest obowiązkowe?

Pracownik będzie mógł zdecydować, czy chce przejść na emeryturę stażową, czy pracować do osiągnięcia wieku emerytalnego.

Ile lat trzeba przepracować, aby przejść na emeryturę stażową?

Na emeryturę stażową będzie mógł przejść pracownik o stażu pracy nie mniejszym niż:

  • 35 lat - w przypadku kobiet,
  • 40 lat - w przypadku mężczyzn.

Proponowane warunki przejścia na emeryturę stażową:

  1. Emerytura stażowa przysługuje pod warunkiem nieprzystąpienia do Otwartego Funduszu Emerytalnego (OFE) albo złożenia wniosku o przekazanie środków zgromadzonych na rachunku OFE na dochody budżetu państwa za pośrednictwem ZUS.
  2. Warunkiem koniecznym do przejścia na emeryturę stażową jest zgromadzenie składek, które pozwolą na miesięczne wypłacanie co najmniej minimalnej emerytury.

Przy ustalaniu prawa do emerytury stażowej z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz przy obliczaniu jej wysokości nie będą uwzględniane okresy opłacania składek na ubezpieczenie społeczne rolników, oraz okresy prowadzenia gospodarstwa rolnego lub pracy w takim gospodarstwie po ukończeniu 16. roku życia.

Ile wynosi emerytura stażowa?

Ile może wynieść emerytura stażowa?

Emerytura stażowa musi być wyższa lub równa minimalnej kwocie emerytury w danym roku - w 2024 roku to 1780,96 zł brutto.

Bądź na bieżąco

Zmiany w polskim prawie i nowe wnioski.
Zapisz się do newslettera.

Wprowadź prawidłowy adres e-mail.

Jak przejść na emeryturę stażową?

Na ten moment nie ustalono jeszcze procedury przechodzenia na emeryturę stażową.

Czy będą emerytury stażowe dla rolników?

Projekt ustawy dot. emerytur stażowych uwzględnia również rolników. Rolnicy, którzy podlegali ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu przez odpowiednio długie okresy składkowe, również będą mogli skorzystać z emerytury stażowej na analogicznych zasadach jak w powszechnym systemie emerytalnym.

Czy studia będą liczyły się do emerytury stażowej?

Kwestie dot. okresu studiów nie zostały dotychczas doprecyzowane.

Kiedy emerytury stażowe wejdą w życie?

Zgodnie z projektem zmiany miałyby wejść w życie z dniem 1 lipca 2024 r.

Podstawa prawna


Gdzie złożyć wniosek, druk (dokumenty) dot. sprawy - emerytura stażowa w Twojej miejscowości?

Lista miejscowości

O redakcji jakiwniosek.pl

Redakcja portalu jakiwniosek.pl to zespół specjalistów z wieloletnim doświadczeniem w zakresie administracji i urzędowych formalności. Dzięki naszej głębokiej wiedzy i zrozumieniu procesów urzędowych oferujemy użytkownikom rzetelne i przyjazne językowo instrukcje, które ułatwiają poruszanie się po skomplikowanym świecie wniosków i urzędów. Nasz zespół regularnie aktualizuje treści, dostosowując je do stale zmieniających się przepisów i potrzeb społeczeństwa. Na co dzień pomagamy wielu użytkownikom, czego potwierdzeniem są tysiące pozytywnych opinii. Z nami, biurokracja staje się prostsza i mniej stresująca!

Czytaj więcej o portalu