Pozwolenie na wykrywacz metali - informacje, koszty i wniosek o wydanie zezwolenia PDF wzór 2024

Autor: redakcja jakiwniosek.pl Weryfikacja: 24 marca 2024 5 min. czytania

Pozwolenie na wykrywacz metali

Wielu amatorów poszukiwania skarbów korzysta z wykrywaczy metali. Czy posiadanie tego sprzętu jest legalne? Kiedy poszukiwacz skarbów musi starać się o zezwolenie? Ile kosztuje zezwolenie na wykrywacz metali i gdzie się o nie starać? Odpowiedzi znajdują się w poradniku.

Co to jest wykrywacz metali?

Wykrywacz metalu to urządzenie, które dzięki wykorzystaniu indukcji elektromagnetycznej wykrywa metal zarówno na powierzchni, jak i pod ziemią. Obecność metalu sygnalizuje głośnym dźwiękiem lub drganiem igły we wskaźniku.  

Czy posiadanie wykrywacza metali jest legalne?

Zakup i używanie wykrywacza metali w Polsce jest legalne. 

Kiedy trzeba mieć pozwolenie na wykrywacz metali?

Czy na wykrywacz metali trzeba mieć pozwolenie?

O pozwolenie na korzystanie z wykrywacza metali będzie musiał ubiegać się każdy, kto zamierza go używać do poszukiwania zabytków. Kwestię tę reguluje ustawa o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami:

[...] poszukiwanie ukrytych lub porzuconych zabytków ruchomych, w tym zabytków archeologicznych przy użyciu wszelkiego rodzaju urządzeń elektronicznych i technicznych oraz sprzętu do nurkowania wymaga pozwolenia miejscowo właściwego wojewódzkiego konserwatora zabytków.

Czym jest zabytek?

Aby uniknąć łamania prawa przez nieświadomego użytkownika wykrywacza metali, ustawodawca doprecyzował definicję zabytku. Jest to nieruchomość bądź ruchomość, będąca dziełem człowieka lub związana z jego działalnością, stanowiąca świadectwo minionych epok bądź zdarzeń.

Jakie czynności nie wymagają pozwolenia na wykrywacz metali?

O zezwolenie nie muszą się martwić osoby, które zakupiły wykrywacz do celów hobbystycznych i poszukują:

  • zgubionych przedmiotów np. obrączki, telefonu,
  • meteorytów,
  • rzeczy, które nie są uznane za zabytek.

Co grozi za używanie wykrywacza metali bez pozwolenia?

W przypadku poszukiwania zabytków za pomocą wykrywacza metali bez zezwolenia, sprawcy grozi kara grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do 2 lat. Jeżeli przy okazji doszło do uszkodzenia zabytku, sprawcy grozi do 8 lat więzienia. Jeśli przestępstwo dotyczy dobra o szczególnym znaczeniu dla kultury – kara może zostać zaostrzona nawet do 10 lat pozbawienia wolności.

Bądź na bieżąco

Zmiany w polskim prawie i nowe wnioski.
Zapisz się do newslettera.

Wprowadź prawidłowy adres e-mail.

Jak zdobyć pozwolenie na wykrywacz metali?

Jak zdobyć pozwolenie na wykrywacz metali? 

Aby starać się o zezwolenie, należy zgromadzić odpowiednie dokumenty.

Wymagane dokumenty

  • wniosek o wydanie zezwolenia na wykrywacz metali, a w nim:
    • dokładnie opisane miejsce poszukiwań wraz ze współrzędnymi, bądź nazwą lub numerem okręgu ewidencyjnego,
    • dane wnioskującego, który będzie prowadził poszukiwania – oprócz podstawowych danych jak imię i nazwisko czy adres, warto również wspomnieć o doświadczeniu w zakresie prowadzenia poszukiwań wykrywaczem metalu,
    • uzasadnienie planowanych poszukiwań np. zainteresowanie historią terenu, który ma zostać przeszukany,
  • program poszukiwań określający zakres i sposób ich prowadzenia (w tym używany sprzęt),
  • zgodę właściciela lub posiadacza nieruchomości na prowadzenie poszukiwań – jeśli wnioskujący będzie prowadził poszukiwania na terenie cudzej nieruchomości,
  • dokument potwierdzający posiadanie przez wnioskującego tytułu prawnego do korzystania z nieruchomości – jeśli będzie prowadził poszukiwania na terenie jego nieruchomości, której jest właścicielem lub użytkownikiem,
  • zgodę dyrektora parku narodowego albo regionalnego dyrektora ochrony środowiska na prowadzenie poszukiwań – jeżeli dotyczy,
  • mapę topograficzną obszaru poszukiwań w skali 1:10 000 lub większej lub prezentację kartograficzną bazy danych obiektów topograficznych (BDOT10k),
  • dowód uiszczenia opłaty skarbowej za wydanie decyzji,
  • dokument pełnomocnictwa.

Wniosek o wydanie pozwolenia na wykrywacz metali - wzór PDF 2024

Formularz należy pobrać ze strony wojewódzkiego konserwatora zabytków właściwego dla miejsca poszukiwań. Poniżej znajduje się przykładowy wzór wniosku o wydanie pozwolenia na używanie wykrywacza metali.

W przypadku prowadzenia poszukiwań na polskich obszarach morskich pozwolenie wydaje właściwy dyrektor urzędu morskiego.

Wniosek o pozwolenie na wykrywacz metali - wzór PDF

Gdzie złożyć wniosek o pozwolenie na wykrywacz metali?

Wniosek wraz z pozostałymi dokumentami należy kierować do wojewódzkiego konserwatora zabytków właściwego ze względu na miejsce prowadzenia poszukiwań.

Ile kosztuje zezwolenie na wykrywacz metali?

Kiedy starać się o pozwolenie na wykrywacz metali?

Zezwolenie należy uzyskać przed planowanymi poszukiwaniami.

Ile kosztuje wydanie pozwolenia?

Za zezwolenie należy uiścić opłatę skarbową w wysokości 82 złote.

Czy za znalezienie zabytków można dostać nagrodę? 

Uczciwy znalazca, który zgłosi, oznaczy i zabezpieczy znalezisko, może otrzymać nagrodę od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Znaleźne od właściciela zabytku, który odbierze swoją własność, wynosi ona 10% wartości znaleziska. Nagroda nie przysługuje osobom zajmującym się zawodowo badaniami archeologicznymi lub zatrudnionym w grupach zorganizowanych w celu prowadzenia takich badań, ponieważ w ich przypadku dokonanie takiego znaleziska nie jest przypadkowe.

Podstawa prawna


Gdzie złożyć wniosek, druk (dokumenty) dot. sprawy - pozwolenie na wykrywacz metali w Twojej miejscowości?

Lista miejscowości

Dokument do pobrania - wzór PDF 2024

W ciągu 7 dni pobrano już 17,7 tys. dokumentów!
Wniosek o wydanie pozwolenia na wykrywacz metali [PDF]
Pobierz dokument

O redakcji jakiwniosek.pl

Redakcja portalu jakiwniosek.pl to zespół specjalistów z wieloletnim doświadczeniem w zakresie administracji i urzędowych formalności. Dzięki naszej głębokiej wiedzy i zrozumieniu procesów urzędowych oferujemy użytkownikom rzetelne i przyjazne językowo instrukcje, które ułatwiają poruszanie się po skomplikowanym świecie wniosków i urzędów. Nasz zespół regularnie aktualizuje treści, dostosowując je do stale zmieniających się przepisów i potrzeb społeczeństwa. Na co dzień pomagamy wielu użytkownikom, czego potwierdzeniem są tysiące pozytywnych opinii. Z nami, biurokracja staje się prostsza i mniej stresująca!

Czytaj więcej o portalu