Nadanie listu poleconego - procedura, cena i druk nadania PDF 2024

Autor: Sara Synowiec 5 min. czytania

Nadanie listu poleconego
Społeczeństwo coraz częściej rezygnuje z tradycyjnej formy komunikacji, jakim jest list na rzecz komunikatorów internetowych lub poczty elektronicznej. Mimo to część korespondencji wciąż odbywa się za pośrednictwem Poczty Polskiej. Istnieją pewne sytuacje, gdzie z wymogów formalnych (np. sprawa urzędowa) nadanie listu poleconego jest konieczne. Informacje na temat listu poleconego, cenie oraz sposobie wypełnienia znajdują się poniżej.

Czym jest list polecony?

List polecony to rodzaj specjalnej korespondencji rejestrowanej, czyli takiej, której przyjęcie na poczcie musi zostać pokwitowane przez pracownika, a adresat po doręczeniu kwituje jej odbiór

Istnieją dwa rodzaje listów poleconych, które zależne są od terminu ich doręczenia:

 • priorytetowy – termin realizacji to następny dzień roboczy po dniu nadania pod warunkiem nadania korespondencji do godziny 15:00,
 • ekonomiczny – termin realizacji to trzy dni robocze po dniu nadania.

Co można wysłać listem poleconym?

Listem poleconym można wysłać korespondencję prywatną lub urzędową. Zawartość stanowić może także informacja pisemna lub graficzna.

Wymiary listu poleconego

 • Format S - przesyłka o rozmiarze koperty C5 (wymiary nie mogą przekroczyć 230 mm x 160 mm x 20 mm) oraz maksymalnej wadze do 500g.
 • Format M - przesyłka o maksymalnym rozmiarze formatu koperty C4 (wymiary nie mogą przekroczyć 325mm x 230 mm x 20mm) oraz dopuszczalnej wadze 1000g.
 • Format L - przesyła o rozmiarze większym niż koperta C4 lub wadze przekraczającej 1000g. Dopuszczalna waga dla przesyłki formatu L to 2000g, suma wymiarów przesyłki tj. długość, szerokość i wysokość nie może przekroczyć 900 mm.

Bądź na bieżąco

Zmiany w polskim prawie i nowe wnioski.
Zapisz się do newslettera.

Wprowadź prawidłowy adres e-mail.

Jak wysłać list polecony?

Jak wysłać list polecony na poczcie?

Od 1 maja 2021 roku na liście poleconym nie umieszcza się znaczka pocztowego. Wprowadzona zasada ma skrócić czas wykonywanej usługi przez Pocztę Polską. Tradycyjne znaczki został zastąpione przez nową wersję naklejki „R”, na której wpisana jest opłata. Aby nadać przesyłkę, należy:

 1. Zaadresować list.
 2. Wypełnić potwierdzenie nadania.
 3. Przekazać przesyłkę pracownikowi poczty.
 4. Uiścić opłatę.

Śledzenie listu poleconego

Każda przesyłka posiada numer nadania listu poleconego, dzięki czemu nadawca otrzymuje możliwość śledzenia statusu korespondencji przez eMonitoring – usługi sieciowej udostępnianej przez Pocztę Polską.

Zaginięcie poleconego listu lub przesyłki

Numer nadania listu poleconego umożliwia uzyskanie odszkodowania w razie zagubienia korespondencji. Potwierdzenie nadania listu stanowi dowód na jego wysłanie, który może zostać wykorzystany podczas spraw urzędowych lub rozpraw sądowych.
Za zaginięcie lub zniszczenie poleconego listu/przesyłki nadawcy przysługuje odszkodowanie w kwocie nie większej niż 50-krotność opłaty pobranej przez Pocztę Polską.

Jak zaadresować list?

Na kopercie należy napisać potrzebne dane do wysyłki. W lewym górnym rogu koperty zapisujemy adres nadawcy, czyli osoby wysyłającej list. Dane adresata, czyli odbiorcy listu, należy umieścić w prawym dolnym rogu.

Adresowanie listu priorytetowego

fot. Poczta Polska

Jak wypełnić potwierdzenie nadania listu poleconego?

Druk nadania należy uzupełnić o dane nadawcy oraz odbiorcy – takie same jak te umieszczone na kopercie. Na druczku zostawia się niewypełnioną część, którą uzupełnia pracownik poczty przyjmujący list. Następnie nadawca otrzyma potwierdzenia nadania, aby móc przedstawić ją jako dowód wysłania przesyłki. Przy nadaniu można wykupić też możliwość otrzymania potwierdzenia odbioru przez adresata SMS-em lub e-mailem. Wszystko przekazuje się pracownikowi poczty i uiszcza opłatę za usługę.

Poniżej znajduje się wypełniony wzór nadania listu poleconego.

Druk nadania listu poleconego - wzór PDF

Ile kosztuje nadanie listu poleconego?

Cena listu poleconego 2024

Na cenę usługi ma wpływ format oraz waga przesyłki. Zgodnie z nowym cennikiem obowiązującym od stycznia 2022 roku koszt nadania listu poleconego wynosi:

 • przesyłka polecona format S, do 500 g:
  • 6,80 zł - ekonomiczna,
  • 8,80 zł - priorytetowa,
 • przesyłka polecona, format M, do 1000 g:
  • 7,30 zł - ekonomiczna,
  • 9,30 zł - priorytetowa,
 • polecona przesyłka, format L, do 200 g:
  • 15,60 zł - ekonomiczna,
  • 18,30 zł - priorytetowa.

Opłata za przesyłkę poleconą zawiera opłatę za traktowanie przesyłki listowej jako poleconej w wysokości 2,90 zł.

Nadanie listu poleconego online

Nadanie listu poleconego online

Poczta Polska umożliwia również nadanie listu poleconego online, za pomocą którego można wysłać korespondencję bez wychodzenia z domu. Jest to nowa usługa znajdująca się na platformie Envelo. Należy napisać list w edytorze tekstowym oraz określić rodzaj przesyłki. Potem wystarczy opłacić list, który zostanie automatycznie wydrukowany, zakopertowany i wysłany do odbiorcy. Nadawca otrzyma potwierdzenie nadania online.

Sprawdź: Pełnomocnictwo do odbioru listu poleconego

Podstawa prawna


Gdzie złożyć wniosek, druk (dokumenty) dot. sprawy - nadanie listu poleconego w Twojej miejscowości?

Lista miejscowości

Dokument do pobrania - wzór PNG 2024

W ciągu 7 dni pobrano już 17,0 tys. dokumentów!

Lubi wciąż być na bieżąco, a jej obecna praca wymaga pozostawania w stałym kontakcie z pracownikami wielu instytucji, przez co nie przeoczy żadnej zmiany ani nowości w przepisach. Stara się wyjaśniać, jak człowiek człowiekowi, w jaki sposób najłatwiej załatwić daną sprawę urzędową. Jej misją jest udzielanie prostych wskazówek - zdaje sobie sprawę, że treści przepisane wprost z Dziennika Ustaw zazwyczaj nie są zrozumiałe dla zwykłego, szarego człowieka.

Czytaj więcej o autorze


O redakcji jakiwniosek.pl

Redakcja portalu jakiwniosek.pl to zespół specjalistów z wieloletnim doświadczeniem w zakresie administracji i urzędowych formalności. Dzięki naszej głębokiej wiedzy i zrozumieniu procesów urzędowych oferujemy użytkownikom rzetelne i przyjazne językowo instrukcje, które ułatwiają poruszanie się po skomplikowanym świecie wniosków i urzędów. Nasz zespół regularnie aktualizuje treści, dostosowując je do stale zmieniających się przepisów i potrzeb społeczeństwa. Na co dzień pomagamy wielu użytkownikom, czego potwierdzeniem są tysiące pozytywnych opinii. Z nami, biurokracja staje się prostsza i mniej stresująca!

Czytaj więcej o redakcji