Jak zastrzec numer telefonu w T-Mobile jednorazowo lub na stałe? - instrukcje i kod do wpisania

Autor: Sara Synowiec Weryfikacja: 31 marca 2024 4 min. czytania

Zastrzeżenie numeru T-Mobile

Zastrzeżenie numeru telefonu to rozwiązanie dla osób ceniących sobie prywatność. Czym jest zastrzeżenie numeru? Jakie są jego rodzaje? Czy zastrzeżenie numeru w T-Mobile jest płatne? Kiedy można zastrzec numer i czy można z tego zrezygnować? Odpowiedzi znajdują się w poniższym poradniku.

Na czym polega zastrzeżenie numeru telefonu poprzez CLIR?

Zastrzeżenie numeru telefonu, zwane CLIR (ang. Calling Line Identification Restriction - blokada prezentacji numeru) to usługa polegająca na niewyświetlaniu numeru telefonu dzwoniącego podczas wykonywanego połączenia. W zamian na ekranie telefonu pojawia się komunikat “numer zastrzeżony” lub “numer prywatny”.

Wady i zalety zastrzeżenia numeru 

Plusem tego rozwiązania jest ochrona prywatności - zablokowanie widoczności numeru zwiększa prawdopodobieństwo na to, że numer telefonu dzwoniącego nie trafi w niepowołane ręce.

Zastrzeżenie numeru ma jednak jeden znaczący minus - może utrudniać komunikację, gdyż odbiorca nie będzie mógł oddzwonić na ukryty numer. Wiele osób korzysta z usługi blokowania połączeń od zastrzeżonych numerów bądź z własnej woli ich nie odbiera.

Kiedy można zastrzec numer telefonu w T-Mobile?

Usługę ukrycia swojego numeru telefonu można włączyć w dowolnym momencie.

Rodzaje zastrzeżenia numeru T-Mobile

Rodzaje zastrzegania numeru T-Mobile

T-Mobile oferuje 2 warianty zastrzeżenia swojego numeru telefonu:

 • jednorazowe - numer telefonu jest zastrzeżony przy wybranym połączeniu,
 • stałe - numer telefonu jest zastrzeżony przy każdym połączeniu.

Niezależnie od wariantu, numer telefonu nie będzie ukrywany podczas wykonywania połączeń na numery alarmowe, a także podczas wysyłania wiadomości SMS i MMS.

Bądź na bieżąco

Zmiany w polskim prawie i nowe wnioski.
Zapisz się do newslettera.

Wprowadź prawidłowy adres e-mail.

Jak w T-Mobile zastrzec numer jednorazowo lub na stałe?

Sposób zastrzegania numeru telefonu w T-Mobile zależy od wybranego wariantu.

Wersja jednorazowa

W przypadku zastrzeżenia jednorazowego, usługę ukrywania numeru można aktywować, poprzedzając numer telefonu, na który chce się wykonać połączenie kodem #31# np. #31#123456789.

Jednorazowe ukrycie wyświetlania swojego telefonu w T-Mobile działa tylko na jedno, konkretne połączenie. Po zakończeniu rozmowy usługa automatycznie wyłącza się. Kolejni rozmówcy, w tym osoba, do której poprzednio dzwoniono za pomocą ukrycia numeru poprzez wpisanie kodu 31, będą mogli sprawdzić numer telefonu dzwoniącego. W przypadku stosowania tej metody ukrycia własnego numeru należy za każdym razem pamiętać o ustawieniu właściwego kodu przed numerem odbiorcy.

Jak zastrzec numer w T-Mobile?

Wersja stała

Numer zastrzec na stałe można na 4 sposoby:

 • wybierając numer *100#, następnie cyfrę 5 i:
  • dla korzystających z taryfy Rodzina: cyfrę 4,
  • dla korzystających z taryfy JUMP: cyfrę 3,
 • dzwoniąc na infolinię T-Mobile pod numer 602 900 000,
 • przez stronę Mój T-Mobile,
 • przez aplikację Mój T-Mobile.

Jak wyłączyć ukrycie numeru telefonu?

Aby wyłączyć usługę CLIR ustawioną na stałe, można: 

 • zadzwonić na infolinię T-Mobile (602 900 000), 
 • skorzystać z aplikacji Mój T-Mobile,
 • skorzystać ze strony Mój T-Mobile. 

Jak ukryć numer T Mobile z poziomu telefonu z Androidem lub iOS?

W smartfonach z systemami Android i iOS możliwe jest włączenie ukrywania prezentacji własnego numeru z poziomu menu ustawień telefonu.

W przypadku systemu Android należy udać się do kategorii „Ustawienia ogólne” (General Settings), a następnie wybrać opcję „Ustawienia połączeń” i „Ustawienia dodatkowe”. Z poziomu menu Ustawień dodatkowych można ustawić numer prywatny, wybierając opcję „Nazwa rozmówcy”, a następnie, na kolejnym ekranie, wybierając pomiędzy wyświetlaniem a ukrywaniem numeru telefonu podczas dzwonienia.

Aby włączyć ukrywanie prezentacji numeru w smartfonach z IOS, należy wejść do ustawień i wybrać sekcję "Telefon". W niej należy znaleźć opcję "Pokaż moje ID" i wyłączyć tę opcję.

Chcąc dezaktywować ukrywanie numeru należy wykonać te same kroki - z tą różnicą, że na ostatnim ekranie należy wybrać opcję „Wyświetlaj” (w przypadku Androida) lub "Włącz" (w przypadku IOS).

Ile kosztuje zastrzeżenie numeru w T-Mobile?

Usługa zastrzegania numeru jest bezpłatna.


Sprawdź również:


Gdzie złożyć wniosek, druk (dokumenty) dot. sprawy - zastrzeżenie numeru T-Mobile w Twojej miejscowości?

Lista miejscowości

Jak załatwić sprawę zastrzeżenie numeru T-Mobile online?

Mój T-Mobile
Platforma umożliwiająca zarządzanie kontem abonenta sieci T-Mobile.

Lubi wciąż być na bieżąco, a jej obecna praca wymaga pozostawania w stałym kontakcie z pracownikami wielu instytucji, przez co nie przeoczy żadnej zmiany ani nowości w przepisach. Stara się wyjaśniać, jak człowiek człowiekowi, w jaki sposób najłatwiej załatwić daną sprawę urzędową. Jej misją jest udzielanie prostych wskazówek - zdaje sobie sprawę, że treści przepisane wprost z Dziennika Ustaw zazwyczaj nie są zrozumiałe dla zwykłego, szarego człowieka.

Czytaj więcej o autorze


O redakcji jakiwniosek.pl

Redakcja portalu jakiwniosek.pl to zespół specjalistów z wieloletnim doświadczeniem w zakresie administracji i urzędowych formalności. Dzięki naszej głębokiej wiedzy i zrozumieniu procesów urzędowych oferujemy użytkownikom rzetelne i przyjazne językowo instrukcje, które ułatwiają poruszanie się po skomplikowanym świecie wniosków i urzędów. Nasz zespół regularnie aktualizuje treści, dostosowując je do stale zmieniających się przepisów i potrzeb społeczeństwa. Na co dzień pomagamy wielu użytkownikom, czego potwierdzeniem są tysiące pozytywnych opinii. Z nami, biurokracja staje się prostsza i mniej stresująca!

Czytaj więcej o redakcji