Masz hulajnogę elektryczną? Pamiętaj o polisie OC

2 lutego 2023

Hulajnogi elektryczne to popularny w dzisiejszych czasach środek transportu, który wybierany jest do przemieszczania się przez wszystkie grupy wiekowe. Należy pamiętać, że hulajnogi z siodełkiem wedle polskiego prawa wymagają polisy OC.

Masz hulajnogę elektryczną? Pamiętaj o polisie OC
Masz hulajnogę elektryczną? Pamiętaj o polisie OC

Popularny środek transportu

Hulajnogi elektryczne zdominowały polskie miasta. Jest to teraz najbardziej popularny środek transportu, z którego chętnie korzystają młodzi ludzie. Dla niektórych zaskoczeniem może okazać się fakt, iż seniorzy również chętnie wybierają ten rodzaj przemieszczania się. Najczęściej decydują się na wygodniejsze hulajnogi z siodełkiem. To właśnie oni powinni uważać, ponieważ mogą dostać wezwanie do zapłaty za brak polisy OC.

Regulacje prawne

Kodeks drogowy reguluje, iż hulajnoga elektryczna „to pojazd napędzany elektrycznie, dwuosiowy, z kierownicą, bez siedzenia i pedałów, konstrukcyjnie przeznaczony do poruszania się wyłącznie przez kierującego znajdującego się na tym pojeździe”. Pojazd jest też urządzeniem transportu osobistego (UTO). 

Problematyczna okazuje się hulajnoga z siedziskiem, ponieważ pasuje ona do definicji motoroweru. Z tej przyczyny posiadacze e-hulajnogi z siodełkiem, mogą otrzymać wezwanie do zapłaty kary za brak polisy OC. Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 168/2013 z 15 stycznia 2013 roku mówi, że pojazdy elektryczne bez siodełka nie podlegają homologacji, jednak te, które takie posiadają, muszą przejść badania i uzyskać unijne świadectwo. 

Ubezpieczenie OC hulajnóg 

Urządzenia transportu osobistego tj. hulajnogi elektryczne bez siodełka, nie podlegają obowiązkowi rejestracji i użytkownik nie musi mieć komunikacyjnego ubezpieczenia OC. Jednakże należy pamiętać, że podczas wypadku odpowiada za wyrządzone przez siebie szkody. Osoby, które często poruszają się hulajnogą, powinny wybrać ubezpieczenie OC w życiu prywatnym, które obejmowałoby szkody powstałe podczas jazdy. 

Hulajnogi, które posiadają siodełko i uznane są za motorower, powinny posiadać polisę OC. Użytkownicy takich pojazdów, o tym, że muszą wykupić OC, dowiadywali się najczęściej po kolizji. Z informacji „Faktu” wynika, że ubezpieczenia OC dla korzystającego z jednośladu z siodełkiem nie można nigdzie kupić.

Zmiana prawa?

Zdaniem wielu kwestie hulajnóg z siedziskiem powinny zostać prawnie uregulowane, aby można było swobodnie z nich korzystać. Jest to szczególnie ważne dla osób w podeszłym wieku, które najczęściej wybierają hulajnogi z siodełkiem z uwagi na swoje problemy zdrowotne związane z motoryką ruchu. W 2022 roku Ministerstwo Infrastruktury zapowiadało zmiany prawne w tej kwestii, jednak do tej pory sytuacja się nie zmieniła.
 


Powiązane sprawy