Przyczepa kempingowa krok po kroku - rodzaje, kupno, rejestracja i użytkowanie

15 czerwca 2022 | 4 min. czytania

Przyczepa kempingowa bez wątpienia daje dużą swobodę podróżowania. Wycieczka z taką przyczepą pozwala nie martwić się o miejsce do spania. Dzięki niej mamy niemalże dowolność wyboru miejsca do podróżowania. Należy jednak pamiętać, że posiadanie przyczepy kempingowej wiąże się z szeregiem zobowiązań oraz przepisów.

Przyczepa kempingowa krok po kroku - rodzaje, kupno, rejestracja i użytkowanie
Przyczepa kempingowa krok po kroku - rodzaje, kupno, rejestracja i użytkowanie

Przyczepa kempingowa uprawnienia

Zanim zdecydujemy się na skorzystanie z przyczepy kempingowej, czy to poprzez wypożyczenie, czy drogą kupna powinniśmy zorientować się, czy posiadany przez nas dokument uprawniający do prowadzenia pojazdów jest wystarczający. W większości przypadków prawo jazdy kategorii B wystarczy, aby móc holować przyczepę.

W szczególnych wypadkach będzie konieczne posiadanie dodatkowego prawa jazdy, jeżeli łączna masa pojazdu i przyczepy przekracza próg 3,5 t. Wówczas konieczne będzie posiadania prawa jazdy kategorii B+E. 

Rodzaje przyczep kempingowych

Rodzaje przyczep kempingowych

Podstawowe rozróżnienie przyczep kempingowych to podział na lekkie (o dopuszczalnej masie całkowitej poniżej 750 kg) oraz ciężkie (o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 750 kg).

Przyczepy można podzielić również na jednoosiowe i dwuosiowe:

  • Przyczepy kempingowe jednoosiowe są lżejsze od tych dwuosiowych, dzięki czemu zużywają one mniej paliwa i dużo łatwiej się nimi manewruje. 
  • Zaletą przyczep dwuosiowych jest ich stabilność, która zapewnia większe bezpieczeństwo.

Kolejnym ich rozróżnieniem jest podział na przyczepy składane i stałe.

  • Przyczepa składana jest lekka i bardzo mobilna, łatwo się z nią podróżuje.
  • Stała natomiast pełni funkcję małego domu na kółkach. Jest dużo solidniejsza w konstrukcji niż przyczepa składana i występuje w wielu rozmiarach.

Przyczepa kempingowa to inwestycja na długie lata, dlatego warto rozważyć, która z przyczep na dłuższą metę będzie najbardziej odpowiadała potrzebom jej przyszłego użytkownika. 

Kupno przyczepy kempingowej

Przy tak dużym wachlarzu możliwości, zakup odpowiedniej przyczepki kempingowej może okazać się wyzwaniem. Rodzajów przyczep kempingowych jest wiele, dlatego istotną kwestią jest ustalenie, co będzie spełniało wymagania osoby kupującej. Warto się zastanowić ile docelowo osób będzie nią podróżować. Kolejnym istotnym aspektem jest dostosowanie ciężaru przyczepy do możliwości docelowego auta holującego. Po doborze idealnej przyczepy i dokonaniu zakupu następnym krokiem będzie jej rejestracja.

Rejestracja przyczep kempingowych

Rejestracja przyczep kempingowych

Aby dokonać rejestracji przyczepy kempingowej, należy złożyć wniosek w wydziale komunikacji w miejscu zamieszkania właściciela pojazdu. Poza wnioskiem potrzebne będą:

  • dowód własności pojazdu,
  • karta pojazdu,
  • wyciąg ze świadectwa homologacji (jeżeli przyczepka jest nowa i posiada świadectwo homologacji, pojazd ten nie wymaga badań technicznych).

Jeżeli przyczepa nie należy do kategorii “lekkich”, konieczne jest wykonanie badań technicznych przed przystąpieniem do jej rejestracji.

Przyczepka, jak każdy inny pojazd biorący udział w ruchu drogowym wymaga polisy OC. Nie jest to oczywiste dla każdego, bowiem przyczepka ta nie ma możliwości samodzielnego poruszania się. Natomiast bez polisy OC przyczepa nie będzie miała wydanych dokumentów rejestracyjnych, a sam brak ubezpieczenia przyczepy w przypadku jej kontroli skończy się mandatem karnym oraz grzywną, której wysokość sięga do 1000 zł. Ceny samej polisy są mocno uzależnione od wielkości przyczepy, ale zaczynają się one od ok. 100 zł.

Podpinanie przyczepy kempingowej

Podpinanie przyczepy kempingowej

Na samym wstępie ważne jest ustalenie, czy pojazd holujący przyczepkę jest wyposażony w hak holowniczy. Jeżeli dany pojazd go nie posiada, należy go zamontować. Następnie należy udać się do stacji kontroli pojazdów, która go zalegalizuje, po czym odwiedzić wydział komunikacji i poprosić o odpowiednią adnotację w dowodzie rejestracyjnym pojazdu.

Podpinanie przyczepy składa się w większości przypadków z tych samych kroków. Mogą się one nieznacznie różnić w zależności od przyczepki. Aby przypiąć przyczepę, należy:

  1. Podwyższyć przyczepę za pomocą korbki.
  2. Podjechać na tyle blisko samochodem holującym, aby dyszel przyczepy był tuż przy haku holowniczym.
  3. Podnieść blokadę i zacząć opuszczać przyczepę, która powinna być idealnie ustawiona nad hakiem.
  4. Zablokować przyczepę na haku.
  5. Podłączyć prąd z samochodu do przyczepy, aby świeciły się światła.
  6. Podpiąć linkę hamulcową na hak.
  7. Podciągnąć maksymalnie wysoko kółko przyczepy i je zablokować.
  8. Upewnić się, że światła są sprawne

Powiązane sprawy