Status dowodu rejestracyjnego - Jak sprawdzić?

6 sierpnia 2021

 

W jaki sposób sprawdzić, czy dowód rejestracyjny, o wydanie którego złożono wcześniej wniosek, jest już gotowy do odbioru? Czy wiesz jak można szybko i bezpłatnie sprawdzić status dowodu rejestracyjnego? Wszystko zostało opisane w poniższej instrukcji.


Status dowodu rejestracyjnego - Jak sprawdzić?
Status dowodu rejestracyjnego - Jak sprawdzić?

Czym jest dowód rejestracyjny?

Dowód rejestracyjny to dokument stwierdzający dopuszczenie do ruchu pojazdu, który zawiera jego dane techniczne oraz informacje na temat właściciela lub posiadacza. Przyjmuje formę trzyskrzydłowego dokumentu w kolorystyce błękitno-żółtej. Dowód rejestracyjny muszą posiadać właściciele między innymi samochodów, ciągników rolniczych, a także motorowerów. Tworzeniem i personalizacją tychże dokumentów zajmuje się Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych.
 

Ile trwa wydanie dowodu rejestracyjnego?

Na szczęście procedura związana z wydaniem dowodu rejestracyjnego nie jest skomplikowana i nie pochłania dużo czasu. Obecnie na dokument czeka się nawet do 28 dni roboczych od dnia złożenia poprawnie wypełnionego wniosku. Wniosek składamy w Wydziale Komunikacji Urzędu Miasta lub Starostwa Powiatowego

Jak sprawdzić status dowodu rejestracyjnego na InfoCar?

Jednym z narzędzi, które umożliwia szybkie i proste sprawdzenie statusu dowodu rejestracyjnego jest serwis InfoCar. Po wpisaniu numeru rejestracyjnego oraz 5 ostatnich znaków numeru nadwozia, można poznać status wyczekiwanego dokumentu. Warto jednak pamiętać, że w serwisie widnieją dane dowodów rejestracyjnych, które są już w realizacji.

Proces sprawdzenia statusu w serwisie InfoCar wygląda następująco:

Należy wejść na stronę InfoCar i sprawdzić status dowodu w 3 krokach. Wystarczy:

 1. wpisać numer rejestracyjny pojazdu 
 2. wpisać ostatnich znaków numeru nadwozia z dowodu rejestracyjnego
 3. kliknąć “Sprawdź”.

Sprawdź status dowodu rejestracyjnego Infocar

Na ekranie komputera powinien wówczas pojawić się status wybranego dowodu rejestracyjnego.

Jakie są statusy dowodów rejestracyjnych?

Podczas sprawdzania statusu dowodu rejestracyjnego w serwisie InfoCar, na ekranie może wyświetlić się jedna z trzech informacji. Są to:

 • Przyjęto wniosek - trwa postępowanie administracyjne” - komunikat oznacza, że nadal trzeba czekać na wydanie dokumentu.
 • Przyjęto dokument w urzędzie, dokument do odbioru” - w tym przypadku komunikat jest jasny - można udać się do wydziału komunikacji, gdyż dowód rejestracyjny jest gotowy do odbioru.
 • Niepoprawne dane, brak spraw w toku lub dokument wydany” - taki komunikat pojawi się na ekranie w sytuacji, gdy do systemu zostaną wprowadzone niepoprawne dane, gdy wniosek o wydanie dowodu rejestracyjnego nie jest jeszcze rozpatrywany lub w sytuacji, gdy dokument został już odebrany.
   

Jak sprawdzić status dowodu rejestracyjnego telefonicznie?

Istnieje także możliwość sprawdzenia statusu dowodu rejestracyjnego drogą telefoniczną. Wystarczy zadzwonić do wydziału komunikacji urzędu, w którym składano wniosek.  

Jakie dokumenty należy zebrać w celu odebrania dowodu rejestracyjnego?

Gotowy dowód rejestracyjny będzie do odbioru w urzędzie, w którym wcześniej złożono wniosek w jego sprawie. Aby urzędnik wydał dokument, należy mieć przy sobie:

 • dowód osobisty - do wglądu
 • oryginał karty pojazdu - jeżeli została wydana
 • oryginał pozwolenia czasowego - jeżeli zostało wydane
 • dokument potwierdzający zawarcie umowy ubezpieczenia OC lub dowód zapłaty składki ubezpieczeniowej
 • pełnomocnictwo - jeżeli sprawa załatwiana jest przez pełnomocnika lub współwłaściciela pojazdu.

Powiązana sprawa