Obniżenie opłaty egzekucyjnej - koszta komornicze - wniosek PDF wzór 2024

Autor: redakcja jakiwniosek.pl Weryfikacja: 24 lutego 2024

Obniżenie opłaty egzekucyjnej

Każdy dłużnik może złożyć wniosek o obniżenie wysokości opłat ustalonych przez komornika sądowego. Opłaty w postępowaniu egzekucyjnym stanowią nieodłączną część przymusowego egzekwowania długów.

Kto ustala wysokość opłaty egzekucyjnej?

Wyliczaniem opłaty egzekucyjnej zajmuje się komornik, jednak ocena jej wysokości jest kompetencją sądu. Przepisy prawa wymieniają następujące kryteria miarkowania wysokości opłaty egzekucyjnej:

  • nakład pracy komornika,
  • sytuację majątkową wnioskodawcy,
  • wysokość dochodów wnioskodawcy. 

Katalog kryteriów nie jest jednak zamknięty – sąd rozpoznając wniosek o obniżenie opłaty egzekucyjnej może wziąć pod uwagę również inne okoliczności niż wyżej wymienione. Wysokość opłaty egzekucyjnej nie może być niewspółmierna do nakładu pracy komornika i uzyskanych przez niego efektów. Jej minimalna kwota wynosi 200 zł (przy egzekucji z rachunku bankowego, wynagrodzenia za pracę, wierzytelności, emerytury, renty, zasiłku) lub 300,00 zł (przy egzekucji z ruchomości, nieruchomości, innych praw majątkowych). 

Jak uzyskać obniżenie opłaty egzekucyjnej?

Jak uzyskać obniżenie opłaty egzekucyjnej?

Aby uzyskać zmniejszenie opłaty egzekucyjnej ustalonej przez komornika, należałoby szczegółowo przeanalizować i wymienić czynności jakich dokonał komornik w konkretnej sprawie. Często decydującą przesłanką dla sądu będzie informacja, czy w toku postępowania były przeprowadzone czynności terenowe.

Jakich czynności dokonuje komornik?

Komornik dokonuje następujących czynności egzekucyjnych:

  • wszczyna postępowanie egzekucyjne,
  • zajmuje wierzytelności przysługujące dłużnikom oraz ich rachunek bankowy,
  • wysyła zawiadomienie o wszczęciu egzekucji np. z nieruchomości (jeżeli wniosek o taką egzekucję został złożony przez wierzyciela) i wzywa dłużników do zapłaty długu,
  • wysyła np. do Sądu Rejonowego wniosek o wpis do księgi wieczystej ostrzeżenia,
  • wysyła zapytanie do Centralnej Ewidencji Pojazdów,
  • dokonuje czynności w miejscu zamieszkania dłużników.

Gdzie złożyć wniosek o miarkowanie opłaty egzekucyjnej?

Stosowny wniosek o obniżenie opłaty egzekucyjnej składa się do właściwego komornika. Komornik, po ustosunkowaniu się do żądania wnioskującego, przedkłada akta sądowi rejonowemu celem rozpoznania sprawy.

Kiedy złożyć wniosek o obniżenie opłaty egzekucyjnej?

Kiedy złożyć wniosek?

Wniosek składa się w terminie 7 dni od dnia uzyskania informacji o ściągnięciu opłaty albo od dnia doręczenia postanowienia o ustaleniu opłat. Do rozpoznania wniosku o obniżenie opłaty właściwy jest sąd rejonowy, przy którym działa zatrudniony przez wnioskującego komornik. Jeżeli jednak postanowienie wydał komornik działający poza obszarem swojego rewiru, sądem właściwym do rozpoznania wniosku będzie sąd właściwy według zasad ogólnych – w większości przypadków sąd właściwy ze względu na miejsce zamieszkania dłużnika.

Aby sąd rozpoznał wniosek o obniżenie opłaty komorniczej, musi on zostać wniesiony w tym terminie. Jeśli został złożony po terminie, należy złożyć wniosek o przywrócenie terminu do jego przedłożenia.

Wniosek o obniżenie opłaty egzekucyjnej może złożyć dłużnik, jak i wierzyciel w przypadku, gdy to on został obciążony opłatą stosunkową. Opłaty egzekucyjne można miarkować jedynie w sprawach dotyczących świadczeń pieniężnych.

Ile kosztuje złożenie wniosku o obniżenie opłaty egzekucyjnej?

Złożenie takiego wniosku jest bezpłatne

Bądź na bieżąco

Zmiany w polskim prawie i nowe wnioski.
Zapisz się do newslettera.

Wprowadź prawidłowy adres e-mail.

Wniosek o obniżenie opłaty egzekucyjnej

Wniosek o obniżenie opłaty egzekucyjnej
 

Jak napisać wniosek o obniżenie opłaty egzekucyjnej?

We wniosku warto zawrzeć następujące informacje:

  • wysokość dochodów,
  • ilość członków w gospodarstwie domowym,
  • przebyte choroby,
  • renty, emerytura,
  • wypadki losowe np. zalanie mieszkania, wypadek,
  • wydatki związane z wychowaniem dzieci itp. 

Aby zwiększyć szanse na pozytywne rozpatrzenie wniosku, jego treść warto skonsultować podczas porady prawnej.

Do wniosku o obniżenie opłaty egzekucyjnej należy dołączyć m.in. zaświadczenie pracodawcy o pobranych dochodach, decyzję o prawie do renty/emerytury, zaświadczenie o korzystaniu ze środków socjalnych wydane przez MOPS/GOPS, dowody potwierdzające inne postępowania egzekucyjne, wyliczenie stałych wydatków (energia elektryczna, gaz, woda, czynsz), wydatki na leczenie, rehabilitacje. Klarowne przedstawienie sytuacji materialno-bytowej dłużnika ma niezmiernie ważne znaczenie dla oceny zasadności wniosku. 

W interesie wnioskującego leży wypisanie jak największej ilości argumentów, które pomogą przekonać sąd. Należy pamiętać, że komornikowi przysługuje zażalenie na postanowienie sądu pierwszej instancji.

Podstawa prawna 


Gdzie złożyć wniosek, druk (dokumenty) dot. sprawy - obniżenie opłaty egzekucyjnej w Twojej miejscowości?

Lista miejscowości

Dokument do pobrania - wzór PDF 2024

W ciągu 7 dni pobrano już 16,7 tys. dokumentów!
Wzór wniosku o obniżenie opłaty egzekucyjnej [PDF]
Pobierz dokument

O redakcji jakiwniosek.pl

Redakcja portalu jakiwniosek.pl to zespół specjalistów z wieloletnim doświadczeniem w zakresie administracji i urzędowych formalności. Dzięki naszej głębokiej wiedzy i zrozumieniu procesów urzędowych oferujemy użytkownikom rzetelne i przyjazne językowo instrukcje, które ułatwiają poruszanie się po skomplikowanym świecie wniosków i urzędów. Nasz zespół regularnie aktualizuje treści, dostosowując je do stale zmieniających się przepisów i potrzeb społeczeństwa. Na co dzień pomagamy wielu użytkownikom, czego potwierdzeniem są tysiące pozytywnych opinii. Z nami, biurokracja staje się prostsza i mniej stresująca!

Czytaj więcej o portalu