Dziedziczenie ustawowe - grupy i zasady dziedziczenia spadku wg Kodeksu Cywilnego 2024

Autor: redakcja jakiwniosek.pl 5 min. czytania

Dziedziczenie ustawowe

Jeżeli zmarły członek rodziny nie spisał testamentu bądź dokument ten jest nieważny, majątek zostaje podzielony pomiędzy krewnych zgodnie z zasadami dziedziczenia ustawowego. Czym jest dziedziczenie ustawowe i na czym polega? Jaka jest kolejność dziedziczenia ustawowego? Odpowiedzi znajdują się w poniższym poradniku.

Czym jest dziedziczenie ustawowe?

Dziedziczenie ustawowe to rodzaj podziału majątku, podczas którego stosuje się zapisy przewidziane w ustawie z dnia 23 kwietnia 1964 r. w Kodeksie cywilnym. Ustawa dzieli spadkobierców na 6 grup dla każdej z nich przewidziano inne zasady dziedziczenia.

Jeżeli dziedziczeniu podlega nieruchomość, warto ją wycenić za pomocą operatu szacunkowego.

Kiedy zachodzi dziedziczenie ustawowe?

Z dziedziczenia ustawowego korzysta się w sytuacji, gdy:

  • zmarły krewny nie spisał testamentu,
  • testament jest nieważny,
  • wszyscy uprawnieni do dziedziczenia odrzucą spadek,
  • wszyscy uprawnieni nie będą mogli dziedziczyć,
  • testament odnosi się do dziedziczenia części masy spadkowej.

Dziedziczenie ustawowe i testamentowe  kiedy do niego dochodzi?

W przypadku dziedziczenia testamentowego, podziału majątku dokonuje się na podstawie zapisów testamentu sporządzonego za życia spadkodawcy. Zasady dziedziczenia zawarte w testamencie mają pierwszeństwo nad tymi znajdującymi się w ustawie. W przypadku braku testamentu lub jego nieważności, przy podziale majątku pomiędzy krewnych zmarłego stosuje się zapisy Kodeksu Cywilnego.

Grupy dziedziczenia ustawowego

Grupy dziedziczenia ustawowego

W Kodeksie Cywilnym wyróżniono 6 grup dziedziczenia ustawowego:

  • grupa 1: małżonek i dzieci, 
  • grupa 2: małżonek i rodzice,
  • grupa 3: małżonek i rodzeństwo,
  • grupa 4: dziadkowie,
  • grupa 5: pasierbowie,
  • grupa 6: gmina i skarb państwa.

Bądź na bieżąco

Zmiany w polskim prawie i nowe wnioski.
Zapisz się do newslettera.

Wprowadź prawidłowy adres e-mail.

Kolejność dziedziczenia ustawowego

Grupa 1

Wedle ustawy, w pierwszej kolejności spadek dziedziczą małżonek oraz dzieci spadkodawcy. Dziedziczenie odbywa się w częściach równych, jednak małżonek zmarłego jest dodatkowo chroniony część majątku, którą otrzyma, nie może być mniejsza niż 25% całego spadku. Jeżeli dziecko nie dożyło podziału majątku, spadek otrzymają jego zstępni (dzieci lub wnuki).

Dzieci adoptowane dziedziczą spadek na tych samych zasadach co dzieci biologiczne.

Grupa 2

Następni w kolejce do dziedziczenia są rodzice spadkodawcy. Jeżeli zmarły krewny był bezdzietny, majątek dzielony jest pomiędzy jego małżonka i rodziców. Udział spadkowy przypadający rodzicom wynosi 25% całości spadku.

Grupa 3

Jeżeli zmarły spadkodawca nie miał małżonka ani dzieci, spadek przypada obojgu rodzicom po równo. Jeżeli żadne z rodziców nie dożyło otwarcia spadku, należy się on rodzeństwu spadkodawcy. W miejsce rodzeństwa, które nie dożyło realizacji testamentu, majątek dziedziczą zstępni (dzieci, wnuki) brata lub siostry zmarłego.

Grupa 4

W przypadku, gdy spadkodawca nie miał małżonka, zstępnych (dzieci, wnuków), rodziców, rodzeństwa oraz zstępnych rodzeństwa, prawo do dziedziczenia majątku zyskują dziadkowie. Jeżeli nie dożyją otwarcia spadku, w zamian majątek odziedziczą ich zstępni, czyli wujkowie i ciotki spadkodawcy.

Grupa 5

Następny w kolejności do dziedziczenia, jeżeli spadkodawca nie ma małżonka, dzieci, wnuków, rodziców, rodzeństwa, zstępnych rodzeństwa, dziadków oraz wujostwa, jest pasierb, czyli dziecko małżonka spadkodawcy pochodzące z innego związku. W przypadku śmierci pasierba przed podziałem majątku, jego zstępni nie mogą odziedziczyć majątku spadkodawcy.

Grupa 6

Ostatnią grupą uprawnioną do dziedziczenia wedle ustawy, są gmina i skarb państwa. Jeżeli zmarły nie ma żadnych krewnych wymienionych poniżej (małżonka, rodziców, dzieci, dziadków, wnuków, rodzeństwa, zstępnych rodzeństwa, wujostwa i pasierbów), majątek przypada gminie ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy. Jeżeli nie uda się ustalić ostatniego miejsca zamieszkania lub znajduje się ono za granicą, spadek przypada skarbowi państwa.

Dziedziczenie małżonka po rozwodzie

Wyłączenie małżonka od dziedziczenia po rozwodzie lub separacji

Jeżeli spadkodawca rozwiódł się z małżonkiem przed śmiercią, a winą za rozpad małżeństwa obarczył współmałżonka, ten może zostać wyłączony przez sąd z dziedziczenia ustawowego. To sąd ocenia, czy byłemu małżonkowi należy się spadek. Sytuacja wygląda bliźniaczo podobnie w przypadku separacji.

Czy można odrzucić spadek dziedziczony ustawowo? 

Spadkobierca może odrzucić odziedziczony spadek po śmierci spadkodawcy. Wówczas jego dzieci i wnuki wciąż mają prawo do dziedziczenia, chyba że spadkobierca odrzuci go także w ich imieniu. Potencjalny spadkobiorca może również zrzec się dziedziczenia musi to jednak uczynić za życia spadkodawcy. Jeżeli zrzeknie się spadku, jego zstępni również stracą prawo do dziedziczenia.

Zrzeczenie się spadku można odwołać, w przypadku jego odrzucenia nie ma takiej możliwości.

Spadkobierca, który dowie się o spadku, może go również przyjąć w całości lub przyjąć spadek z dobrodziejstwem inwentarza, ograniczając tym samym odpowiedzialność za długi spadkowe.

Podstawa prawna


Gdzie złożyć wniosek, druk (dokumenty) dot. sprawy - dziedziczenie w Twojej miejscowości?

Lista miejscowości

O redakcji jakiwniosek.pl

Redakcja portalu jakiwniosek.pl to zespół specjalistów z wieloletnim doświadczeniem w zakresie administracji i urzędowych formalności. Dzięki naszej głębokiej wiedzy i zrozumieniu procesów urzędowych oferujemy użytkownikom rzetelne i przyjazne językowo instrukcje, które ułatwiają poruszanie się po skomplikowanym świecie wniosków i urzędów. Nasz zespół regularnie aktualizuje treści, dostosowując je do stale zmieniających się przepisów i potrzeb społeczeństwa. Na co dzień pomagamy wielu użytkownikom, czego potwierdzeniem są tysiące pozytywnych opinii. Z nami, biurokracja staje się prostsza i mniej stresująca!

Czytaj więcej o portalu