Wniosek o rozłożenie zadłużenia na raty

Aktualizacja: 28 marca 2021


Niespłacone na czas raty pożyczek lub kredytów mogą skutkować wypowiedzeniem umowy pożyczki przez wierzyciela, firmę pożyczkową lub bank. Wierzyciel może wezwać komornika do odzyskania należnych długów. Gdy sytuacja finansowa dłużnika nie pozwala mu na spłacenie zobowiązania, warto napisać wniosek o rozłożenie długu na raty.

Co to jest wniosek o rozłożenie zadłużenia na raty? 

Pismo sporządza się, gdy pożyczający nie jest w stanie zapłacić pożyczkodawcy na czas. Warto mieć na uwadze, że wierzyciele nie mają obowiązku, aby pozytywnie rozpatrzyć wniosek o rozłożenie zadłużenia na raty, jednak zawsze warto takie pismo wystosować, ponieważ część pożyczkodawców rozpatruje pozytywnie taki wniosek.

Jak złożyć wniosek o rozłożenie zadłużenia na raty? 

Wniosek o rozłożenie długu na raty można złożyć osobiście u wierzyciela lub wysłać pocztą. Wybierając drugą formę, warto poprosić o potwierdzenie odbioru.

Część firm pożyczkowych umożliwia złożenie wniosku drogą elektroniczną, np. poprzez e-mail. 

Do kogo złożyć wniosek o rozłożenie zadłużenia? 

W momencie, gdy pożyczający w porę nie spłaci długu, wierzyciel może powołać komornika, aby to ten odzyskał zaległe pieniądze. Jeśli komornik pośredniczy w ściąganiu należności wniosek o rozłożenie zadłużenia na raty wciąż należy kierować do wierzyciela. Trzeba też pamiętać, że adresatem wniosków i próśb powinien być wierzyciel, nie komornik.
 


Wniosek o rozłożenie zadłużenia na raty

Niestety nie ma jednego gotowego wniosku o rozłożenie zadłużenia na raty. Poniżej zamieszczamy wzór takiego wniosku, który można dostosować do własnych potrzeb. Podpowiadamy również, co powinno znaleźć się w samodzielnie sporządzanym wniosku. 

Jakie dane powinien zawierać wniosek o rozłożenie długu na raty? 

Wniosek o rozłożenie długu na raty powinien zawierać:

  • dane dłużnika – imię, nazwisko i adres;
  • dane formalne - miejscowość i datę sporządzenia wniosku;
  • nagłówek stanowiący, o czym jest pismo: wniosek o rozłożenie długu na raty;
  • zdanie stanowiące istotę pisma, np. Proszę o rozłożenie długu na raty. 
  • informację, jaka jest wysokość całego długu i ile zostało już spłacone;
  • propozycję spłaty, np. z rozbiciem na kwoty miesięcznie lub na daty – dłużnik nie powinien proponować zbyt małych kwot,
  • uzasadnienie – w tym miejscu należy wyjaśnić, dlaczego prosi się o rozłożenie długu na raty (np. poniesienie niezaplanowanych niezbędnych wydatków, obniżka wynagrodzenia, utrata pracy, choroba) – powód powinien być wiarygodny oraz wyrażony zwięźle i konkretnie;
  • do pisma można dołączyć dokumenty potwierdzające sytuację finansową, 
     

Jak napisać uzasadnienie do wniosku o rozłożenie zadłużenia?

Nie powinno być ono zbyt długie. Najlepiej stworzyć zwięzłe i konkretne uzasadnienie, które w prostych słowach wskazuje powód, który tłumaczy prośbę składającego wniosek.

Powód ten musi być wiarygodny. Może być to na przykład zaistnienie choroby, której leczenie pochłania znaczną część środków, znaczne obniżenie wynagrodzenia, utrata pracy, czy konieczność poniesienia nieplanowanych, ale niezbędnych wydatków. 

Inne, równe istotne wydarzenia także powinny zostać wzięte pod uwagę. Do wniosku warto dołączyć również dokumenty, które potwierdzają trudną sytuację finansową. Najważniejsze, aby rzetelnie napisać uzasadnienie wniosku o rozłożenie na raty. 
 


Gdzie można złożyć wniosek o rozłożenie zadłużenia na raty w Twojej miejscowości?

Nie widzisz swojej miejscowości? Sprawdź pełną listę i wybierz miejscowość odpowiednią dla siebie

Pobierz wniosek o rozłożenie zadłużenia na raty

Wzór wniosku o rozłożenie zadłużenia na raty

Pobierz dokument