Nie płacisz alimentów? Możesz trafić do rejestru zadłużonych! Nowy projekt ustawy trafił do Sejmu

20 kwietnia 2021 | Aktualizacja: 26 lipca 2021 | 2 min. czytania

Już od 1 lipca tego roku mogą zajść znaczne zmiany w przepisach dotyczących spłaty alimentów. Do Sejmu trafił projekt, którego założeniem jest wpisywanie do Krajowego Rejestru Zadłużonych osób, które uchylały się od płacenia alimentów przez 3 miesiące. Dłużnik będzie widniał w rejestrze do momentu spłaty całego długu.

Nie płacisz alimentów? Możesz trafić do rejestru zadłużonych! Nowy projekt ustawy trafił do Sejmu
Nie płacisz alimentów? Możesz trafić do rejestru zadłużonych! Nowy projekt ustawy trafił do Sejmu

Zmiany w świadczeniach na rzecz rodziny

Do Sejmu trafił rządowy projekt ustawy, który ma wprowadzić kilka zmian w niektórych ustawach związanych bezpośrednio ze świadczeniami na rzecz rodziny. Ich głównym celem jest zmuszenie osób zobowiązanych do płacenia alimentów do wywiązywania się ze swojego obowiązku. „Alimenciarze” będą mogli trafić do Krajowego Rejestru Zadłużonych, nawet po zaledwie trzech miesiącach zwłoki w płaceniu alimentów. Projekt ustawy zakłada między innymi ukrócenie procederu częstej zmiany zatrudnienia przez osoby posiadające obowiązek alimentacyjny. Na czym polega taka praktyka? Zazwyczaj osoba płacąca alimenty nie informuje o tym pracodawcy – robi to komornik, gdy już wyśledzi, gdzie pracuje dłużnik. Wówczas przekazuje on pracodawcy żądanie potrącania pracownikowi z wynagrodzenia kwoty równej wysokości zasądzonych alimentów. Gdy pracownik zauważa, że jego wypłata jest mniejsza, najczęściej przestaje się pojawiać w pracy i szuka nowego zatrudnienia. Taki proceder może powtarzać się wielokrotnie.

Nowe rozwiązania

Założeniem projektu jest uczynienie Krajowego Rejestru Zadłużonych jawnym. Miałoby to nastąpić od 1 lipca 2021 roku. Dzięki temu pracodawca będzie mógł dowiedzieć się, czy osoba, którą ma zamiar zatrudnić, nie jest dłużnikiem. W ten sposób może on sobie oszczędzić wielu nieprzyjemności. Wyszukiwanie w rejestrze nie jest rzeczą szczególnie skomplikowaną, więc nie będzie wymagało wyjątkowych umiejętności. Warunkiem usunięcia z Krajowego Rejestru Zadłużonych jest całkowite spłacenie długu. Zarówno Krajowa Rada Komornicza, jak i eksperci z dziedziny prawa pozytywnie oceniają projekt i mają nadzieję na przyjęcie ustawy. W końcu celem wprowadzenia nowych rozwiązań jest dobro dzieci, które nie otrzymują pomocy finansowej, która im się prawnie należy. 


Powiązane sprawy