Deklaracja CN-22 - informacje jak złożyć i wzór deklaracji celnej 2024

Autor: redakcja jakiwniosek.pl

Deklaracja celna CN-22

Deklaracja celna CN-22 służy do oznaczenia wartości przesyłki wysyłanej poza obszar celny (obszar, na którym obowiązuje jedno prawo celne, co wiąże się z brakiem opłat celnych) do określonej wartości. Kiedy wybrać formularz CN-22, kiedy i jak go złożyć? Czy deklarację CN-22 można złożyć przez Internet? Informacje znajdują się w poradniku.

Do czego służy deklaracja celna CN-22?

Deklaracja CN-22, podobnie jak deklaracja CN-23, służy do oznaczania wartości przesyłek międzynarodowych, niezależnie od ich zawartości. Najczęściej jest koloru zielonego. Wypełnienie deklaracji ma ułatwić identyfikację przesyłek i uprościć trasę dotarcia do adresata.

Kiedy wypełnia się deklarację celną CN-22?

Deklarację CN-22 wypełnia się dla paczek wysyłanych poza obszar celny, o wartości mniejszej niż 300 SDR (Specjalne Prawa Ciągnienia), czyli ok. 1600 złotych.

Deklaracja CN-22 a CN-23

Kiedy należy złożyć deklarację celną CN-22, a kiedy CN-23? Wszystko zależy od wartości przesyłki. Dla przesyłek o mniejszej wartości (poniżej 300 SDR) składa się deklarację CN-22, natomiast dla przesyłek droższych (powyżej 300 SDR) - CN-23.

Bądź na bieżąco

Zmiany w polskim prawie i nowe wnioski.
Zapisz się do newslettera.

Wprowadź prawidłowy adres e-mail.

Jak wypełnić deklarację CN-22?

Deklarację można wypełnić online, na stronie Poczty Polskiej lub tradycyjnie, na papierowym formularzu. Deklarację dostarcza się do placówki pocztowej wraz z przesyłką.

Deklaracja celna CN-22 - wzór PDF i online

Deklaracja CN-22 - wzór PDF

Wyślij deklarację CN-22 online

Podstawa prawna


Gdzie złożyć wniosek, druk (dokumenty) dot. sprawy - deklaracja celna CN-22 w Twojej miejscowości?

Lista miejscowości

Jak załatwić sprawę deklaracja celna CN-22 online?

e-Nadawca
Portal internetowy Poczty Polskiej

Dokument do pobrania - wzór PDF 2024

W ciągu 7 dni pobrano już 31,7 tys. dokumentów!
Deklaracja CN-22 [PDF]
Pobierz dokument

O redakcji jakiwniosek.pl

Redakcja portalu jakiwniosek.pl to zespół specjalistów z wieloletnim doświadczeniem w zakresie administracji i urzędowych formalności. Dzięki naszej głębokiej wiedzy i zrozumieniu procesów urzędowych oferujemy użytkownikom rzetelne i przyjazne językowo instrukcje, które ułatwiają poruszanie się po skomplikowanym świecie wniosków i urzędów. Nasz zespół regularnie aktualizuje treści, dostosowując je do stale zmieniających się przepisów i potrzeb społeczeństwa. Na co dzień pomagamy wielu użytkownikom, czego potwierdzeniem są tysiące pozytywnych opinii. Z nami, biurokracja staje się prostsza i mniej stresująca!

Czytaj więcej o portalu