Cudzoziemcy poszukujący w naszym kraju schronienia mogą ubiegać się o azyl. Gdzie i kiedy złożyć wniosek? Co powinna zawierać prośba o udzielenie azylu? Czy wymagane są dodatkowe dokumenty? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w poniższym poradniku.
Czym jest azyl?
Azyl jest formą ochrony zapewnianej cudzoziemcowi przez państwo przyjmujące, udzielaną w przypadku, gdy osoba ta jest prześladowana lub ścigana przez władze swojego kraju. Jest to równoznaczne z potępieniem przez państwo przyjmujące prześladowania cudzoziemca przez ojczyznę. Azyl automatycznie uchyla zasadę ekstradycji, z wyjątkiem sytuacji, gdy osoba ubiegająca się o azyl jest poszukiwana za dezercję. Razem z otrzymaniem azylu udziela się zezwolenia na pobyt stały.
Kto może wnioskować o azyl?
Azyl jest udzielany cudzoziemcom, gdy jest to niezbędne do zapewnienia im ochrony oraz gdy przemawia za tym ważny interes Rzeczypospolitej Polskiej. Status uchodźcy lub azylanta może otrzymać zatem każdy cudzoziemiec, który jest obywatelem innego państwa lub jest bezpaństwowcem.
Cudzoziemiec może ubiegać się również o status uchodźcy.
Czy cudzoziemca można pozbawić prawa azylu?
Cudzoziemiec może utracić status azylanta, jeśli ustały przyczyny, dla których został udzielony lub kiedy prowadzi ona działalność skierowaną przeciwko obronności, bezpieczeństwu państwa, czy bezpieczeństwu i porządkowi publicznemu.
Wniosek o udzielenie azylu
Wymagane dokumenty
Aby państwo mogło udzielić azylu, cudzoziemiec musi złożyć odpowiedni wniosek. Nie ma gotowego formularza — należy go sporządzić samodzielnie.
We wniosku o udzielenie azylu nie może zabraknąć:
- danych wnioskodawcy i osoby, w imieniu której wnioskodawca występuje (np. współmałżonka, dzieci), w zakresie niezbędnym do przeprowadzenia postępowania o udzielenie azylu,
- określenia kraju pochodzenia wnioskodawcy i osoby, w imieniu której wnioskodawca występuje,
- określenia istotnych zdarzeń będących przyczyną ubiegania się o azyl.
Pobranie odcisków linii papilarnych i fotografowanie
Cudzoziemiec, który składa wniosek o udzielenie azylu, musi zgodzić się na pobranie odcisków linii papilarnych i zrobienie mu zdjęcia na terenie kraju, do którego przybył. Jeżeli nadal przebywa za granicą, jest zobowiązany dołączyć do wniosku zdjęcie i po przybyciu na terytorium kraju udzielającego azylu poddać się pobraniu odcisków linii papilarnych. Za wykonanie tych czynności odpowiedzialny jest komendant oddziału Straży Granicznej.
Jeżeli cudzoziemiec nie podda się pobraniu odcisków palców ani fotografowaniu, jego wniosek nie zostanie rozpatrzony.
Gdzie złożyć wniosek?
Wniosek o udzielenie azylu można złożyć na przejściu granicznym lub w wydziale ds. cudzoziemców, funkcjonującym najczęściej przy urzędzie wojewódzkim → wyszukiwarka.
Ile kosztuje złożenie wniosku o azyl?
Złożenie wniosku jest bezpłatne.
Ile czeka się na rozpatrzenie wniosku o azyl?
Okres rozpatrywania wniosku o azyl jest uzależniony głównie od efektywności działania odpowiedniego urzędu. W sytuacjach zwiększonego obłożenia pracy proces ten może ulec wydłużeniu.