Jeśli rodzic lub opiekun prawny nie może samodzielnie odebrać dziecka ze szkoły, przedszkola lub żłobka w Bytomiu, dobrym rozwiązaniem jest upoważnienie do jego odbioru osoby, która może zrobić to w jego imieniu. Poniższy poradnik zawiera wzór w formacie PDF i DOC oraz wyjaśnia jak napisać upoważnienie.
Odbiór dziecka z placówki oświatowej w Bytomiu jest dla wielu rodziców sprawą kluczową dla bezpieczeństwa pociechy. Najczęściej angażuje się do tego starsze rodzeństwo oraz najbliższą rodzinę: babcie, dziadków, ciocie i wujków. Jednak należy pamiętać, że “z marszu” przedszkole czy szkoła nie wyda dziecka żadnej osobie. Zgłaszający się musi okazać odpowiednie jednorazowe upoważnienie lub być na liście osób upoważnionych, zgłoszonych placówce w Bytomiu wcześniej.
Kiedy dziecko może samo wracać ze szkoły w Bytomiu?
O ile nie ma wątpliwości, że małe dzieci należy odbierać ze żłobków i przedszkoli, tak w przypadku szkoły istotny będzie wiek dziecka (dokładna data, nie rocznik). Decydują o tym dwa czynniki:
-
prawny (wg przepisów Prawa o Ruchu Drogowym):
-
samodzielnie po ukończeniu 7 lat,
-
do ukończenia 7. r.ż. tylko w towarzystwie osoby, która ukończyła przynajmniej 10 lat,
-
-
statutowy (wg wewnętrznych przepisów placówki oświatowej):
-
szkoła może zapisać w swoim regulaminie, że na przykład do 12. r.ż. dzieci nie mogą samodzielnie opuszczać placówki i musi odebrać je wskazana osoba dorosła.
-
Jak zgłosić osoby upoważnione do cyklicznego odbioru dziecka z przedszkola lub żłobka?
Najczęściej placówki mają wewnętrzne formularze zgłoszeniowe, w których wskazuje się osoby upoważnione do odbioru dziecka. Ważne jest, aby formularz zawierał dane osoby upoważnionej, numer dowodu osobistego lub numer PESEL, które pracownik placówki będzie mógł porównać z przedstawionym dokumentem. Tylko na tej podstawie może przekazać dziecko pod opiekę innej osobie.
Jeśli placówka w Bytomiu nie ma własnych formularzy, można wykorzystać poniższy druk, zaznaczając na przykład cały rok szkolny w zakresie dat obowiązywania upoważnienia.
Jak napisać jednorazowe upoważnienie do odbioru dziecka z placówki w Bytomiu?
Może się zdarzyć, że w wyjątkowej sytuacji po dziecko pojedzie nowa osoba, niezgłoszona wcześniej placówce w Bytomiu. W takim wypadku wymagane będzie jednorazowe upoważnienie, z czytelnym podpisem rodzica/opiekuna prawnego. Warto również zadzwonić lub wysłać wiadomość do placówki i uprzedzić pracowników o takiej sytuacji.
Upoważnienie do odbioru dziecka ze żłobka lub przedszkola powinno zostać sporządzone w formie pisemnej - jest to szczególnie ważne, ponieważ mocodawca powinien dokładnie określić zakres czynności, do których upoważnia wybraną przez siebie osobę. Dokument musi zawierać odręczny podpis upoważniającego.
Aby upoważnienie było respektowane, powinno zawierać następujące elementy:
-
miejscowość i datę,
-
tytuł pisma - upoważnienie,
-
dane osoby upoważniającej:
-
imię, nazwisko,
-
numer PESEL lub numer dowodu osobistego,
-
adres zamieszkania,
-
-
dane osoby upoważnionej:
-
imię, nazwisko,
-
numer PESEL lub numer dowodu osobistego,
-
adres zamieszkania,
-
-
dane dziecka:
-
imię, nazwisko,
-
data urodzenia,
-
-
nazwa szkoły, przedszkola lub żłobka,
-
czas obowiązywania upoważnienia - czy jest ono stałe, czy tymczasowe,
-
czytelny podpis osoby upoważniającej.