Rejestracja przyczepy kempingowej Częstochowa - wniosek [PDF, DOC] 2023

Weryfikacja: 17 sierpnia 2023

Rejestracja przyczepy kempingowej

Przyczepa kempingowa to w ostatnich czasach popularny wybór na wakacyjny wyjazd. W Polsce coraz więcej osób decyduje się na podróżowanie z „domkiem na kółkach”. Po zakupie przyczepy kempingowej należy pamiętać, o jej rejestracji. Jak poprawnie zarejestrować przyczepę kempingową? Ile jest czasu na przerejestrowanie przyczepy kempingowej? Jaki jest koszt jej przerejestrowania? Odpowiedzi znajdują się w poniższym poradniku. 

Jakie są rodzaje przyczep kempingowych? 

Podstawowa klasyfikacja przyczep kempingowych określa, że można wyróżnić przyczepy kempingowe stałe oraz przyczepy kempingowe składane. Oprócz tego biorąc za kryterium liczbę osi, można wyróżnić przyczepy jednoosiowe, podwójne i tandemowe

Większość przyczep kempingowych waży średnio około 1200-1500 kg. Kwalifikuje to przyczepę do grupy „innej niż lekka”, gdyż dopuszczalna masa całkowita (DMC) jest większa niż 750 kg. 

Przyczepa kempingowa a prawo jazdy kat. B

Czy mając prawo jazdy kat. B, można ciągnąć przyczepę kempingową? 

Kierowca, który ma prawo jazdy kat. B, może ciągnąć przyczepkę inną niż lekka, o ile masa całego zestawu (samochodu i przyczepy), nie przekracza 3500 kg

Jeżeli kierowca chce poruszać się autem z przyczepą inną niż lekka (DMC > 750 kg), których łączna dopuszczalna masa całkowita przekracza 3500 kg, musi mieć prawo jazdy kat. B z kodem ograniczenia 96. Wtedy kierowca może poruszać się zestawem pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 4250 kg.

Kto może zarejestrować przyczepę kempingową?

Przyczepę kempingową może zarejestrować jej właściciel. W przypadku kiedy pojazd posiada więcej niż jednego właściciela, każdy z nich powinien być obecny podczas rejestracji. W razie kiedy właściciel pojazdu nie może się pojawić, powinien wystawić stosowne upoważnienie do rejestracji pojazdu.

Ile jest czasu na przerejestrowanie przyczepy kempingowej?

Przyczepa kempingowa jest pojazdem mechanicznym, w związku z tym od dnia nabycia przyczepy właściciel ma 30 dni na jej zarejestrowanie.

Zabronione jest poruszanie się po drogach pojazdem, który nie jest zarejestrowany.

Bądź na bieżąco

Zmiany w polskim prawie i nowe wnioski.
Zapisz się do newslettera.

Wprowadź prawidłowy adres e-mail.

Jak wypełnić wniosek o rejestrację przyczepy kempingowej i gdzie go złożyć? Wzór wniosku

Aby zarejestrować przyczepkę kempingową, należy złożyć wniosek i komplet dokumentów w Wydziale Komunikacji w Częstochowie.

Wniosek o rejestrację przyczepy kempingowej wzór wypełniony

Poniżej znajduje się wypełniony wzór wniosku o rejestrację przyczepy kempingowej w dwóch formatach: PDF lub DOC.

Wniosek o rejestrację przyczepki kempingowej - wzór PDF, DOCWzór jak wypełnić wniosek o rejestrację przyczepki kempingowej

Dokumenty wymagane do rejestracji przyczepki

Jakie dokumenty są potrzebne do rejestracji przyczepy kempingowej? 

Do rejestracji przyczepy w Wydziale Komunikacji w Częstochowie będą potrzebne:

Niezależnie od tego, czy została zakupiona nowa, czy używana przyczepa, należy wykupić jej ubezpieczenie. Przyczepę należy ubezpieczyć najpóźniej tego samego dnia, w którym została zarejestrowana, czyli 30 dni od daty nabycia.

Rejestracja przyczepki kempingowej z zagranicy

Co jest potrzebne do rejestracji przyczepki sprowadzonej z zagranicy?

Podczas rejestracji pojazdu sprowadzonego z zagranicy, oprócz wcześniej wspomnianych dokumentów należy również posiadać:

  • badanie techniczne przyczepy kempingowej – tzw. przegląd zerowy, czyli pierwsze badanie techniczne w kraju – ważny przegląd sprowadzonego pojazdu, to warunek konieczny potrzebny do jego rejestracji, koszt badania wynosi około 78 zł,
  • tłumaczenie dokumentów – należy go dokonać u tłumacza przysięgłego lub polskiego konsula. Cena takiej usługi jest ustalana indywidualnie, zwykle to kwota ok. 50-150 zł

Rejestracja przyczepy osobiście w Wydziale Komunikacji w Częstochowie

Należy wypełnić wniosek o rejestrację przyczepy drukowanymi literami i wraz z innymi dokumentami złożyć go w Wydziale Komunikacji w Częstochowie. 

Przed udaniem się do urzędu, warto zarezerwować wizytę w Wydziale Komunikacji w Częstochowie przez Internet lub telefonicznie.

Rejestracja przyczepy kempingowej przez Internet

Rejestracja przyczepy przez Internet

Aby zarejestrować przyczepę przez Internet, w pierwszej kolejności należy sprawdzić, czy dany urząd daje taką możliwość. Jeśli urząd posiada elektroniczną skrzynkę podawczą, możliwe jest złożenie dokumentów niezbędnych do zarejestrowania pojazdu przez Internet.

Możliwe jest także załatwienie sprawy poprzez wejście na stronę Rejestracja pojazdów i Wydawanie Praw Jazdy przez Internet i wypełnienie wniosku online. Wymagane będą skany wszystkich wskazanych wyżej dokumentów oraz dane przyczepki. Należy postępować zgodnie z instrukcją w wyświetlanym oknie.

Ile kosztuje rejestracja przyczepy kempingowej?

Rejestracja przyczepy kempingowej bez zmiany tablic rejestracyjnych kosztuje 81,50 zł. Całkowita rejestracja to koszt 121,50 zł

Na taką kwotę składają się opłaty za:

  • dowód rejestracyjny – 54 zł,
  • tablice rejestracyjne – 40 zł,
  • pozwolenie czasowe – 13,50 zł,
  • nalepka legalizacyjna – 12,50 zł,
  • opłata ewidencyjna – 1,50 zł.

Po zakupie krajowej przyczepki na umowę kupna-sprzedaży należy pamiętać o opłaceniu podatku PCC-3. W przypadku przyczep sprowadzonych nie płaci się PCC ani akcyzy.

Ile czeka się na rejestrację przyczepki kempingowej?

Ile czeka się na wydanie dowodu rejestracyjnego przyczepy?

Po opłaceniu rejestracji przyczepy kempingowej od razu zostanie wydana decyzja o rejestracji czasowej pojazdu i miękki dowód rejestracyjny, który jest ważny przez 30 dni. Osoba wnioskująca otrzymuje również informację o tym, kiedy można zgłosić się po docelowy dowód rejestracyjny. Na wydanie dowodu rejestracyjnego przyczepy kempingowej zwykle czeka się około 3-4 tygodni

Jak sprawdzić, czy dowód rejestracyjny jest już gotowy?

Jeśli kierowca nie otrzyma informacji bezpośrednio z urzędu (e-mail lub SMS), może sprawdzić status dokumentu przez Internet → status dowodu rejestracyjnego.

Podstawa prawna


Gdzie załatwić sprawę rejestracja przyczepy kempingowej w Częstochowie?

Aby załatwić sprawę rejestracja przyczepy kempingowej w Częstochowie, należy skontaktować się z instytucją Urząd Miasta Częstochowa Referat Komunikacji Wydziału Spraw Obywatelskich przy ul. Jerzego Waszyngtona 5.

Urząd Miasta Częstochowa Referat Komunikacji Wydziału Spraw Obywatelskich

Jerzego Waszyngtona 5, 42-200  Częstochowa

tel. +48343707724 

strona www rezerwacja kolejki

Otwarte w poniedziałek od 07:30 godziny otwarcia

pon-pt: 07:30-15:30
sob-niedz: nieczynne

Jak załatwić sprawę rejestracja przyczepy kempingowej online?

Serwis Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych
Portal internetowy PWPW

Dokumenty do pobrania - wzory [PDF, DOC] 2023

W ciągu 7 dni pobrano już 36,6 tys. dokumentów!
Wniosek o zarejestrowanie/wyrejestrowanie pojazdu (PDF)
Pobierz dokument
Wniosek o zarejestrowanie/wyrejestrowanie pojazdu (DOC)
Pobierz dokument
Wzór wypełnionego wniosku o rejestrację przyczepki [PDF]
Pobierz wniosek

Powiązane tagi