Przed oddaniem nieruchomości pod wynajem, jej właściciel powinien rozważyć spisanie protokołu zdawczo-odbiorczego, zawierającego najważniejsze informacje na temat stanu technicznego lokalu. Istnieje także możliwość przepisania liczników mediów na najemcę, aby ten mógł samodzielnie uiszczać opłaty.
Właściciel mieszkania, który decyduje się na najem, musi pamiętać o zgłoszeniu podpisania umowy do Urzędu Skarbowego w Toruniu. Kiedy zgłoszenie najmu jest obowiązkowe? Ile czasu ma właściciel na dokonanie zgłoszenia? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w poniższym poradniku.
Kto musi zgłosić umowę wynajmu do US Toruń?
Najem mieszkania musi zgłosić jego właściciel wyłącznie w przypadku zawarcia umowy najmu okazjonalnego. Jeżeli jest zwykła umowa najmu, właściciel mieszkania musi zgłosić fiskusowi jedynie osiągane z tego tytułu przychody. Jeżeli nie ma możliwości złożyć zgłoszenia osobiście, może sporządzić pełnomocnictwo do reprezentowania właściciela lokalu – dzięki niemu członek rodziny czy znajomy będzie mógł dokonać zgłoszenia w jego imieniu.
Do kiedy trzeba zgłosić umowę wynajmu do Urzędu Skarbowego w Toruniu?
Zgodnie z treścią art. 19b Ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu Cywilnego, właściciel zgłasza zawarcie umowy najmu okazjonalnego w terminie 14 dni od dnia rozpoczęcia najmu.
W przypadku zgłoszenia osiąganych przychodów właściciel mieszkania ma na to czas do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął z tego tytułu pierwszy przychód.
Czym grozi niezgłoszenie umowy wynajmu do US Toruń?
Właściciel, który nie dopełni obowiązku zgłoszenia umowy najmu, musi liczyć się z konsekwencjami. Niezgłoszenie umowy jest traktowane jako wykroczenie, a w niektórych przypadkach nawet jak przestępstwo. Jeżeli niedokonanie zgłoszenia wynika z nieznajomości prawa, wówczas właściciel może wystosować do urzędu czynny żal, o ile nie wszczęto już postępowania w tej sprawie.
Jak zgłosić umowę najmu do Urzędu Skarbowego w Toruniu?
Zgłoszenie umowy najmu okazjonalnego następuje w formie samodzielnie sporządzonego zawiadomienia.
Powinny się w nim znaleźć:
- data i miejsce sporządzenia,
- tytuł: Zawiadomienie,
- adres mieszkania,
- okres, na który zawarta została umowa najmu,
- potwierdzenie, że wszelkie przesłanki dotyczące najmu okazjonalnego zostały spełnione,
- podpis.
Na potrzeby tego poradnika został przygotowany wzór takiego zgłoszenia.

Warto wiedzieć:
Przykłady protokołów zdawczo-odbiorczych mediów:
- protokół zdawczo-odbiorczy TAURON,
- protokół zdawczo-odbiorczy PGNiG,
- protokół zdawczo-odbiorczy PGE,
- protokół zdawczo-odbiorczy ENERGA,
- protokół zdawczo-odbiorczy ENEA.