Zastrzeżenie dowodu osobistego przez telefon, internet i osobiście Łódź - informacje 2023
Weryfikacja: 9 lipca 2023
- Jak zastrzec dowód osobisty?
- Zastrzeżenie dowodu w banku przez telefon, internet lub osobiście
- Zgłoszenie kradzieży dowodu osobistego na policji
- Zastrzeżenie dowodu osobistego w urzędzie w Łodzi
- Zastrzeganie dokumentu w BIK (Biuro Informacji Kredytowej)
- Jak odwołać zastrzeżenie dowodu osobistego?
- Najczęściej zadawane pytania
- Jak sprawdzić, czy dowód został unieważniony?
- Podstawa prawna
Bez dowodu osobistego obywatel nie jest w stanie załatwić wielu spraw urzędowych i finansowych zarówno w Łodzi, jak i w całej Polsce. W przypadku zgubienia lub zniszczenia tego dokumentu konieczne jest unieważnienie jego dotychczasowej wersji i wyrobienie wtórnika. Jak postępować w przypadku zgubienia dowodu osobistego? Gdzie zgłosić kradzież dokumentu w Łodzi? Czy można sprawdzić, czy dokument został zastrzeżony? Odpowiedzi na pytania znajdują się w poniższym poradniku.
Jak zastrzec dowód osobisty?
Postępowanie po utracie dowodu osobistego zależy od okoliczności utraty dokumentu. Oto najczęściej spotykane scenariusze:
- zapodzianie dowodu osobistego (np. jego zawieruszenie w domu) → należy zastrzec dokument w banku i czasowo zawiesić dowód, do momentu jego odnalezienia;
- zgubienie dowodu osobistego (np. zgubienie portfela na zakupach) → należy zastrzec dokument w banku i czasowo zawiesić dowód lub zastrzec go w urzędzie w Łodzi lub online;
- kradzież dowodu osobistego (np. kradzież torebki z portfelem i wszystkimi dokumentami) → należy zastrzec dokument w banku i zgłosić kradzież na policji, dokument zostanie automatycznie unieważniony.
Bez względu na to, która wersja zdarzeń miała miejsce, dowód osobisty należy natychmiast zgłosić do zastrzeżenia!
Zastrzeżenie dowodu w banku przez telefon, internet lub osobiście
Polskie banki, a także szereg instytucji i podmiotów gospodarczych wykorzystują bazę dokumentów zastrzeżonych do weryfikacji swoich potencjalnych klientów. Zgłoszenie utraty dowodu osobistego w jednej placówce wystarczy, aby dane automatycznie trafiły do Centralnej Bazy Danych, a następnie informacja przekazywana jest do wszystkich banków, Poczty, operatorów telefonii komórkowych oraz tysięcy innych firm i instytucji korzystających z Systemu Dokumenty Zastrzeżone. Dlatego od razu po dostrzeżeniu braku dowodu osobistego, należy zgłosić ten fakt do swojego banku. Szybka reakcja pozwoli uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji. Jeśli dowód się odnajdzie, zastrzeżenie w banku można odwołać.
Zastrzegać utracone dokumenty tożsamości powinny również osoby, które nie korzystają z usług banku → lista banków dla wszystkich osób. W banku również można zastrzec utracone prawo jazdy.
Zastrzeżenie dokumentu w banku nie jest jednoznaczne z unieważnieniem dowodu w urzędzie. Aby unieważnić dowód, należy złożyć dodatkowy wniosek.
Jak zastrzec dowód osobisty przez telefon?
Jednym z najłatwiejszych sposobów zastrzeżenia dowodu osobistego w banku, którego jest się klientem, jest wykonanie telefonu na infolinię. Pracownik banku niezwłocznie umieści informację o zastrzeżeniu dowodu w systemie, aby nie mógł on zostać użyty w żadnej innej placówce bankowej. Ze względów bezpieczeństwa, zastrzeżenie dokumentu nastąpi po zdalnej weryfikacji tożsamości przez pracownika banku.
Można unieważnić zarówno e-dowód, jak i dowód wydany przed 4 marca 2019 roku.
Jak zastrzec dowód osobisty w banku przez Internet?
Zgubienie lub kradzież dowodu osobistego można także zgłosić w banku przez Internet, po zalogowaniu się na swoje konto klienta. Większość banków w Polsce udostępnia także możliwość zastrzeżenia dokumentu za pośrednictwem aplikacji na urządzenia mobilne (telefon, tablet itp.). To rozwiązanie umożliwia szybkie zastrzeżenie dowodu bez konieczności wychodzenia z domu.
Jak zastrzec dowód osobisty w placówce?
Aby mieć pewność, że zgubiony lub skradziony dokument został zastrzeżony, warto udać się do banku osobiście. Nie musi to być koniecznie oddział banku, którego jest się klientem — można udać się do któregokolwiek z nich, gdyż wszystkie banki działające w Polsce mają dostęp do systemu „Dokumenty Zastrzeżone”.
Czasowe zawieszenie dowodu osobistego
Jeżeli e-dowód (dowód z warstwą elektroniczną) zgubił się w domu i istnieje jeszcze szansa na to, że się odnajdzie, wówczas można tylko czasowo zawiesić dokument (na maksymalny okres 14 dni) i w dowolnym momencie wycofać jego zawieszenie. Jeżeli w tym okresie zawieszenie nie zostanie wycofane, dojdzie do automatycznego zastrzeżenia dowodu.
Usługa zawieszenia dotyczy tylko dowodów z warstwą elektroniczną wydanych po 4 marca 2019 roku.
Zgłoszenie kradzieży dowodu osobistego na policji
Jeżeli do utraty dowodu osobistego doszło w wyniku przestępstwa np. kradzieży czy włamania, fakt ten należy jak najszybciej zgłosić na policję. Wówczas nie trzeba już zgłaszać utraty dokumentu do urzędu w Łodzi - zostanie on automatycznie unieważniony z chwilą przyjęcia policyjnego zgłoszenia.
Zastrzeżenie dowodu osobistego w urzędzie w Łodzi
Zastrzeżenie dowodu osobistego w banku to jedno, ale należy także pamiętać o konieczności zastrzeżenia go w urzędzie. W tym okresie nie będzie możliwe wykorzystanie dowodu do załatwienia spraw urzędowych, dopóki nie zostanie anulowane zastrzeżenie.
Zastrzeżenia można dokonać:
- w urzędzie w Łodzi – wypełniając formularz zgłoszenia utraty lub uszkodzenia dowodu osobistego, na miejscu urzędnik zastrzeże zgubiony dokument,
- przez Internet, wypełniając odpowiedni wniosek za pomocą Profilu Zaufanego,
- w polskim konsulacie, jeśli sytuacja ma miejsce poza granicami kraju.
Zgłaszający otrzyma zaświadczenie o zgubieniu dowodu, które jest niezbędne w trakcie oczekiwania na wyrobienie nowego dokumentu.
Zastrzeganie dokumentu w BIK (Biuro Informacji Kredytowej)
Zastrzec dowód osobisty można również za pośrednictwem konta na stronie bik.pl. Korzystając z tej usługi można również zastrzegać inne dokumenty takie jak polski paszport czy kartę stałego pobytu - w zależności od tego, który z nich został wykorzystany do potwierdzenia tożsamości w portalu BIK.
Jak odwołać zastrzeżenie dowodu osobistego?
Anulowania zastrzeżenia dowodu osobistego można dokonać w terminie 14 dni od dokonania zastrzeżenia. W tym celu wystarczy udać się do miejsca, gdzie zawieszono dokument i zgłosić odzyskanie dowodu osobistego. Zastrzeżenie odwołać można również telefonicznie lub przez Internet, za pośrednictwem strony gov.pl (dotyczy dowodów osobistych z warstwą elektroniczną) bądź po zalogowaniu się do BIK, wysyłając zgłoszenie korzystając z formularza kontaktu w panelu użytkownika.
Najczęściej zadawane pytania
Czy zgubienie dowodu osobistego trzeba zgłosić na policję?
Nie. Utratę dokumentu zgłasza się na policję w momencie, gdy doszło do niej w wyniku przestępstwa – kradzieży, włamania itp.
Jak zastrzec dowód osobisty przez telefon?
Dowód osobisty można zastrzec przez telefon wyłącznie w banku – nie ma możliwości zastrzeżenia w ten sposób dokumentu w urzędzie w Łodzi. Aby zablokować dowód w banku, wystarczy zadzwonić na jego infolinię.
Zgubienie dowodu osobistego za granicą – co zrobić?
Jeżeli dokument został zgubiony poza granicami Polski, należy to zgłosić do polskiego konsulatu w kraju przebywania. Można tego dokonać osobiście, pocztą lub faksem.
Ile czeka się na zastrzeżenie dowodu?
Urzędnik unieważni lub czasowo zastrzeże dowód tuż po przyjęciu zgłoszenia.
Ile ważne jest zaświadczenie o zgubieniu dowodu?
Zaświadczenie jest ważne do czasu wydania nowego dowodu osobistego, jednak nie dłużej niż przez 2 miesiące.
Czy za zgłoszenie utraty dowodu się płaci?
Zgłoszenie utraty/uszkodzenia dowodu osobistego oraz jego ponowne wydanie jest bezpłatne.
Jak sprawdzić, czy dowód został unieważniony?
Aby sprawdzić, czy dowód osobisty znajduje się w wykazie zawieszonych i unieważnionych, wystarczy wejść na stronę gov.pl i postępować zgodnie z instrukcją:
- Należy zalogować się za pomocą profilu zaufanego lub e-dowodu.
- Następnie zgłaszający zostanie przeniesiony na stronę obywatel.gov.pl, gdzie będzie musiał wpisać serię i numer dowodu osobistego, który chce sprawdzić.
- Na ekranie powinna się pojawić odpowiedź, czy dokument znajduje się w wykazie zawieszonych i unieważnionych dowodów osobistych.
Jeżeli odpowiedź nie wyświetli się na ekranie, oznacza to, że sprawdzany dowód jest ważny lub nie został wydany przez polskiego urzędnika, dlatego nie widnieje w wykazie.
Podstawa prawna
- Ustawa z dnia 6 sierpnia 2010 r. o dowodach osobistych (Dz.U. z 2021 r. poz. 816).
- Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 5 października 2021 r. w sprawie wzoru dowodu osobistego, jego wydawania i odbioru oraz utraty, uszkodzenia, unieważnienia i zwrotu (Dz.U. z 2021 r. poz. 1865).
Gdzie załatwić sprawę zastrzeżenie dowodu osobistego w Łodzi?
Aby załatwić sprawę zastrzeżenie dowodu osobistego w Łodzi, należy skontaktować się z instytucją Urząd Miasta przy ul. ul. Piotrkowska 104, lub z 5 innymi instytucjami.

Urząd Miasta w Łodzi
ul. Piotrkowska 104, 90-926 Łódź
tel. +48426384444
strona www e-mail rezerwacja kolejki
Otwarte w poniedziałek od 08:00 godziny otwarcia
wt: 09:00-17:00
śr: 08:00-16:00
czw: 09:00-17:00
pt: 08:00-16:00
sob-niedz: nieczynne

Urząd Miasta - Delegatura Bałuty w Łodzi
ul. Smugowa 26A, 91-066 Łódź
tel. +48426385107
strona www e-mail rezerwacja kolejki
Otwarte w poniedziałek od 08:00 godziny otwarcia
wt: 09:00-17:00
śr-pt: 08:00-16:00
sob-niedz: nieczynne

Urząd Miasta - Delegatura Górna w Łodzi
Al. Politechniki 32, 90-980 Łódź
tel. +48426385614
strona www e-mail rezerwacja kolejki
Otwarte w poniedziałek od 08:00 godziny otwarcia
wt: 09:00-17:00
śr-pt: 08:00-16:00
sob-niedz: nieczynne

Urząd Miasta - Delegatura Polesie w Łodzi
ul. Krzemieniecka 2B, 94-030 Łódź
tel. +48426384444
strona www e-mail rezerwacja kolejki
Otwarte w poniedziałek od 08:00 godziny otwarcia
wt: 09:00-17:00
śr-pt: 08:00-16:00
sob-niedz: nieczynne

Urząd Miasta - Delegatura Śródmieście w Łodzi
ul. Piotrkowska 110, 90-440 Łódź
tel. +48426384000
strona www e-mail rezerwacja kolejki
Otwarte w poniedziałek od 08:00 godziny otwarcia
wt: 09:00-17:00
śr-pt: 08:00-16:00
sob-niedz: nieczynne

Urząd Miasta - Delegatura Widzew w Łodzi
al. Marszałka Józefa Piłsudskiego 100, 90-360 Łódź
tel. +48426385425
strona www e-mail rezerwacja kolejki
Otwarte w poniedziałek od 08:00 godziny otwarcia
wt: 09:00-17:00
śr: 08:00-16:00
czw: 09:00-17:00
pt: 08:00-16:00
sob-niedz: nieczynne
Jak załatwić sprawę zastrzeżenie dowodu osobistego online?
gov.pl
