Zdjęcia do dokumentów Łódź - wymagania i cena 2024

Autor: redakcja jakiwniosek.pl Weryfikacja: 24 października 2023 3 min. czytania

 Zdjęcia do dokumentów

Chcąc wyrobić dokument ze zdjęciem, należy pamiętać o tym, że fotografia musi spełniać kilka wymogów. Jakich? Czym jest zdjęcie biometryczne, do jakich dokumentów można je wykorzystać, gdzie je wykonać w Łodzi i ile to kosztuje? Odpowiedzi znajdują się w poradniku.

Co to jest zdjęcie biometryczne?

To wyjątkowy rodzaj zdjęcia wykonywany na potrzeby dokumentów potwierdzających tożsamość ich posiadacza. Celem fotografii biometrycznej jest łatwa i szybka identyfikacja osoby na zdjęciu. 

W jakich dokumentach stosuje się zdjęcie biometryczne?

Zdjęcia biometryczne wykorzystuje się do wyrobienia m.in.:

Bądź na bieżąco

Zmiany w polskim prawie i nowe wnioski.
Zapisz się do newslettera.

Wprowadź prawidłowy adres e-mail.

Wymogi zdjęcia biometrycznego

Wymogi zdjęcia biometrycznego

Zdjęcie do prawa jazdy, dowodu osobistego czy paszportu powinno spełniać następujące wymagania:

  • zdjęcie kolorowe, nieuszkodzone, w dobrej jakości,
  • wymiary: 3,5 x 4,5 cm
  • wykonane nie wcześniej niż 6 miesięcy przed wyrobieniem dokumentu,
  • zdjęcie ma przedstawić wizerunek twarzy od wierzchołka głowy do górnej części barków, tak aby twarz zajmowała 70-80% fotografii,
  • fotografowany musi patrzeć na wprost z otwartymi oczami, nieprzesłoniętymi włosami, z naturalnym wyrazem twarzy i zamkniętymi ustami,
  • zdjęcie musi odzwierciedlać naturalny kolor skóry fotografowanego,
  • fotografia musi być wykonana na jednolitym, jasnym tle.

Fotografowany może mieć na sobie nakrycie głowy jeżeli uzasadnia to jego religia, a także okulary, jeżeli posiada znaczną wadę wzroku lub chorobę oczu.

Kryteria dla konkretnych zdjęć biometrycznych

Gdzie wykonać zdjęcie biometryczne w Łodzi?

Zdjęcia do dokumentów można wykonać w zakładzie fotograficznym w Łodzi, bądź online bez wychodzenia z domu. Istnieją strony internetowe umożliwiające dostosowanie zdjęcia do wymogów fotografii biometrycznej. Wystarczy przesłać wcześniej wykonane zdjęcie na stronę, która następnie zostanie zmodyfikowana i oceniona przez ekspertów.

Ile kosztuje wykonanie zdjęcia do dokumentów w Łodzi?

W zależności od lokalizacji, za komplet fotografii biometrycznych u fotografa płaci się od 35 do 55 zł. W przypadku zdjęć online opłata za zdjęcia cyfrowe waha się w okolicach 20-30 zł, zaś za odbitki należy zapłacić ok. 35-40 zł.

Podstawa prawna


O redakcji jakiwniosek.pl

Redakcja portalu jakiwniosek.pl to zespół specjalistów z wieloletnim doświadczeniem w zakresie administracji i urzędowych formalności. Dzięki naszej głębokiej wiedzy i zrozumieniu procesów urzędowych oferujemy użytkownikom rzetelne i przyjazne językowo instrukcje, które ułatwiają poruszanie się po skomplikowanym świecie wniosków i urzędów. Nasz zespół regularnie aktualizuje treści, dostosowując je do stale zmieniających się przepisów i potrzeb społeczeństwa. Na co dzień pomagamy wielu użytkownikom, czego potwierdzeniem są tysiące pozytywnych opinii. Z nami, biurokracja staje się prostsza i mniej stresująca!

Czytaj więcej o portalu