Zgubiony dowód – co zrobić?

26 stycznia 2022 | 2 min. czytania

Nie wiesz gdzie podział się Twój dowód osobisty? W przypadku zgubienia lub kradzieży tak ważnego dokumentu, konieczne jest jego zastrzeżenie. Dowód osobisty w cudzych rękach może być bardzo niebezpieczny – ten dokument uprawnia nawet do wzięcia pożyczki! W poniższym artykule wyjaśnimy jak postępować w przypadku utraty dowodu osobistego.

Zgubiony dowód – co zrobić?
Zgubiony dowód – co zrobić?

Chyba zgubiłem dowód osobisty!

Jeżeli powodem utraty dowodu osobistego jest jego zgubienie, należy zachować zimną krew i pomyśleć, gdzie ten może się znajdować. Jeżeli poszukiwania okazują się bezowocne, należy koniecznie udać się do urzędu miasta, aby zastrzec dokument. Jeżeli posiadasz konto w banku, udaj się do najbliższej placówki bankowej w celu zablokowania dowodu osobistego – dzięki temu nikt nie będzie mógł użyć Twojego dokumentu w celu np. zaciągnięcia pożyczki!

Doszło do kradzieży?

Dużo poważniejszym powodem utraty dowodu osobistego jest jego kradzież. W tym przypadku nie obejdzie się bez wizyty na komisariacie policji w celu zgłoszenia dokonania przestępstwa. Aby zastrzec dokument, nie będziesz musiał dodatkowo stawić się w urzędzie miasta – zostanie on automatycznie unieważniony tuż po przyjęciu zgłoszenia przez policjanta. Rekomendujemy dokonać zgłoszenia kradzieży dowodu osobistego jak najszybciej, ponieważ tak ważny dokument w rękach przestępcy może mieć zgubne rezultaty. 

Jeżeli dowód osobisty przepadnie bezpowrotnie, pozostaje wyrobienie nowego dokumentu!

Utraciłeś dowód osobisty i nie masz pojęcia jak postępować? Odsyłamy do przygotowanego przez nas poradnika, w którym krok po kroku wyjaśniamy jak zastrzegać dowód osobisty oraz kiedy jest to konieczne. Szczegóły w linku poniżej!


Powiązane sprawy