Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego PINB Zabrze - kontakt i druki do pobrania

Autor: redakcja jakiwniosek.pl 2 min. czytania

Kontakt - adres, telefon i godziny otwarcia

Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego w Zabrzu

adres: ul. Piastowska 10, 41-800 Zabrze

tel. +48322714098 

strona www e-mail

Otwarte we wtorek od 08:00 godziny otwarcia

pon: nieczynne
wt: 08:00-15:00
śr: 08:00-15:00
czw: 08:00-15:00
pt: 08:00-15:00
sob: nieczynne
niedz: nieczynne

Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego w Zabrzu umożliwia załatwienie 5 spraw

W celu załatwienia spraw w instytucji Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego w Zabrzu przygotowano druki do pobrania w popularnych formatach PDF lub DOC. Bardziej złożone zagadnienia zawierają wzory wypełniania dokumentów, a jeżeli sprawę można załatwić przez Internet - instrukcję prezentującą krok po kroku złożenie wniosku online.

Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego PINB w w Zabrzu

Organ nadzoru budowlanego czuwa przede wszystkim nad przestrzeganiem przepisów zawartych w prawie budowlanym. Z jakimi sprawami budowlanymi należy zwrócić się do Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w Zabrzu? Zapoznaj się z instrukcjami spraw i pobierz druki dla PINB Zabrze.

Czym zajmuje się Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego (PINB) w Zabrzu?

To instytucja, do której petenci zgłaszają się w pierwszej kolejności, chcąc załatwić sprawy budowlane w Zabrzu. PINB Zabrze jest organem pierwszej instancji, więc zajmuje się administracją w zakresie budownictwa i nadzoru budowlanego w powiecie. W PINB Zabrze znajdują się również druki wniosków wymaganych do załatwienia spraw budowlanych.

Zadania nadzoru budowlanego w w Zabrzu

Do zadań nadzoru budowlanego należą m.in.:

  • kontrola przestrzegania i stosowania przepisów prawa budowlanego;

  • przeprowadzanie kontroli trwających i zakończonych inwestycji budowlanych;

  • kontrola działania organów administracji architektoniczno-budowlanej;

  • badanie przyczyn powstawania katastrof budowlanych;

  • wykrywanie i rozpatrzanie spraw samowoli budowlanej (polegającej na wybudowaniu inwestycji bez wymaganego pozwolenia na budowę lub zgłoszenia albo sprzecznie z pozwoleniem, lub zgłoszeniem).

Jakie sprawy można załatwić w Powiatowym Nadzorze Budowlanym w Zabrzu?

Nadzór Budowlany w Zabrzu rozpatruje sprawy, dla których pozwolenie na budowę w Zabrzu wydał starosta powiatowy. Sprawy, w których organem decyzyjnym jest PINB w Zabrzu to m.in.:

Każdy powiat i miasto na prawach powiatu posiada własny PINB. 

E-Budownictwo

E-Budownictwo

Wiele spraw załatwianych w organach nadzoru budowlanego za pomocą papierowych druków, można załatwić przez Internet, na platformie e-Budownictwo. Obecnie na portalu dostępne jest 25 wniosków, w tym wniosek o pozwolenie na użytkowanie w Zabrzu i zawiadomienie o zakończeniu budowy w Zabrzu.


O redakcji jakiwniosek.pl

Redakcja portalu jakiwniosek.pl to zespół specjalistów z wieloletnim doświadczeniem w zakresie administracji i urzędowych formalności. Dzięki naszej głębokiej wiedzy i zrozumieniu procesów urzędowych oferujemy użytkownikom rzetelne i przyjazne językowo instrukcje, które ułatwiają poruszanie się po skomplikowanym świecie wniosków i urzędów. Nasz zespół regularnie aktualizuje treści, dostosowując je do stale zmieniających się przepisów i potrzeb społeczeństwa. Na co dzień pomagamy wielu użytkownikom, czego potwierdzeniem są tysiące pozytywnych opinii. Z nami, biurokracja staje się prostsza i mniej stresująca!

Czytaj więcej o portalu