Upoważnienie do odbioru dowodu rejestracyjnego Toruń - pełnomocnictwo [PDF, DOC] wzór 2024

Autor: Judyta Cyganek Weryfikacja: 23 maja 2024 4 min. czytania

Upoważnienie do odbioru dowodu rejestracyjnego Toruń

Czasami odbiór osobisty dowodu rejestracyjnego z wydziału komunikacji jest niemożliwy. W takich sytuacjach warto upoważnić do tej czynności inną osobę. W poniższym poradniku znajdują się odpowiedzi na pytania o to, kogo można upoważnić i jakie koszty się z tym wiążą.

Kto może zostać upoważniony do odbioru dowodu rejestracyjnego?

Do odbioru dowodu rejestracyjnego w Toruniu można upoważnić każdą osobę fizyczną, mającą przynajmniej ograniczoną zdolność do czynności prawnych. Pełnomocnik musi mieć zatem co najmniej 13 lat. Nie ma znaczenia, czy jest to osoba spokrewniona, czy ktoś obcy. Osoba upoważniająca ma w tej kwestii pełną dowolność. Warto jednak powołać na pełnomocnika członka rodziny, ponieważ pozwala to na uniknięcie kosztów związanych z upoważnieniem do odbioru dowodu rejestracyjnego.

Właściciel pojazdu może w każdym momencie zrezygnować z usług pełnomocnika wystarczy, że złoży wypowiedzenie pełnomocnictwa.

Ile kosztuje pełnomocnictwo do odbioru dowodu rejestracyjnego (Toruń)?

Udzielenie pełnomocnictwa jest bezpłatne, jeżeli upoważniony zostanie członek najbliższej rodziny, na przykład matka, ojciec, rodzeństwo, dzieci lub małżonek.

Opłatę za upoważnienie należy uiścić w sytuacji, gdy pełnomocnikiem zostaje osoba obca lub członek dalszej rodziny, np. wujek, kuzyn, partner niebędący małżonkiem, kolega lub dziadek. Wówczas należy zapłacić:

 • 17 zł w przypadku zwykłego pełnomocnictwa,
 • 22 zł w przypadku pełnomocnictwa poświadczonego za zgodność z oryginałem, które jest traktowane na równi z oryginalnym dokumentem i pozwala załatwić sprawę, w momencie, gdy z jakiegoś powodu wnioskujący nie może dostarczyć do urzędu jego oryginalnej wersji.

Bądź na bieżąco

Zmiany w polskim prawie i nowe wnioski.
Zapisz się do newslettera.

Wprowadź prawidłowy adres e-mail.

Jakie dokumenty są potrzebne do odebrania dowodu rejestracyjnego w Toruniu?

Upoważnienie nie jest jedynym dokumentem, który musi posiadać osoba upoważniona do odebrania dowodu rejestracyjnego. Aby urzędnik mógł wydać dokument, pełnomocnik musi przedłożyć: 

Przed udaniem się do wydziału komunikacji po odbiór, warto najpierw sprawdzić status dowodu rejestracyjnego.

Jak napisać pełnomocnictwo do odbioru dowodu rejestracyjnego?

Jak napisać pełnomocnictwo upoważnienie do odbioru dowodu rejestracyjnego?

Pełnomocnictwo, czyliupoważnienie do odbioru dowodu rejestracyjnego może zostać napisane odręcznie lub na komputerze. W drugim przypadku na dokumencie musi pojawić się podpis osoby udzielającej pełnomocnictwa.

Aby upoważnienie było respektowane przez urzędnika wydziału komunikacji, musi posiadać następujące dane: 

 • miejscowość i data,
 • tytułu pełnomocnictwa,
 • dane upoważniającego, współwłaściciela pojazdu oraz osoby upoważnionej:
  • imiona i nazwiska,
  • nr PESEL,
  • adres zamieszkania,
  • stopień pokrewieństwa — przy osobie upoważnionej,
 • określenie czynności, do której upoważnia się osobę → w tym przypadku do odbioru dowodu rejestracyjnego,
 • dane pojazdu, którego dotyczy wyżej wymieniona czynność:
 • podpisy wszystkich właścicieli pojazdu.

Pełnomocnictwo — upoważnienie do odbioru dowodu rejestracyjnego w PDF lub DOC oraz wzór jak wypełnić

Upoważnienie do odbioru dowodu rejestracyjnego - pełnomocnictwo PDF, DOCWzór jak wypełnić upoważnienie do odbioru dowodu rejestracyjnego
 
 
 

Podstawa prawna


Gdzie załatwić sprawę upoważnienie do odbioru dowodu rejestracyjnego w Toruniu?

Aby załatwić sprawę upoważnienie do odbioru dowodu rejestracyjnego w Toruniu, należy skontaktować się z instytucją Wydział Obsługi Mieszkańców pod adresem Wały Generała Władysława Sikorskiego 25 w Toruniu.

Wydział Obsługi Mieszkańców w Toruniu

adres: Wały Generała Władysława Sikorskiego 25, 87-100 Toruń

tel. +48566118850 

Otwarte do 17:00 godziny otwarcia

pon-pt: 07:30-17:00
sob-niedz: nieczynne

Judyta Cyganek-Greń to z wykształcenia redaktorka i edytorka tekstów z kilkuletnim doświadczeniem. Wnikliwe sprawdza opisy wniosków i dba o to, aby były możliwie jak najbardziej zrozumiałe dla czytelników. Jej lekkie pióro pozwala jej tworzyć przystępne treści, nawet jeżeli nie sprzyja temu ich tematyka.

Czytaj więcej o autorze


O redakcji jakiwniosek.pl

Redakcja portalu jakiwniosek.pl to zespół specjalistów z wieloletnim doświadczeniem w zakresie administracji i urzędowych formalności. Dzięki naszej głębokiej wiedzy i zrozumieniu procesów urzędowych oferujemy użytkownikom rzetelne i przyjazne językowo instrukcje, które ułatwiają poruszanie się po skomplikowanym świecie wniosków i urzędów. Nasz zespół regularnie aktualizuje treści, dostosowując je do stale zmieniających się przepisów i potrzeb społeczeństwa. Na co dzień pomagamy wielu użytkownikom, czego potwierdzeniem są tysiące pozytywnych opinii. Z nami, biurokracja staje się prostsza i mniej stresująca!

Czytaj więcej o redakcji