Rejestracja przyczepy rolniczej Sosnowiec - wniosek [PDF, DOC] 2024

Autor: redakcja jakiwniosek.pl Weryfikacja: 24 lutego 2024 7 min. czytania

Rejestracja przyczepki rolniczej

Przyczepa rolnicza jest niezbędnym elementem wyposażenia każdego rolnika. W zależności od jej funkcji i rodzaju można przewozić nią określony ładunek. Rodzaj posiadanej przyczepy decyduje również o tym, czy należy ją zarejestrować. Jaka przyczepa rolnicza wymaga rejestracji? Jak zarejestrować przyczepę rolniczą? Jakie dokumenty są potrzebne do rejestracji przyczepy rolniczej? Odpowiedzi znajdują się w poniższym poradniku.

Typy przyczep rolniczych 

Przyczepy rolnicze dzielą się na specjalistyczne oraz uniwersalne

Przykładem uniwersalnej przyczepy rolniczej jest tzw. wywrotka. Jest to przyczepa o prostej konstrukcji, którą można przewozić dowolny ładunek. 

Przyczepy specjalistyczne, to takie maszyny, które są przystosowane do przewozu konkretnego typu ładunku. Przykładem przyczepy specjalistycznej jest przyczepa do przewozu słomy w belach

Czy przyczepa rolnicza musi przechodzić obowiązkowy przegląd techniczny?

Tak, w Polsce wszystkie przyczepy o masie powyżej 750 kg muszą przechodzić przegląd techniczny.

Czy przyczepa rolnicza wymaga rejestracji?

Czy przyczepa rolnicza wymaga rejestracji?

To zależy od rodzaju przyczepy rolniczej. 

Wszystkie przyczepy uniwersalne, aby mogły poruszać się po drogach publicznych, muszą zostać zarejestrowane w wydziale komunikacji. Oprócz tego muszą posiadać odpowiednią homologację oraz ważny przegląd.

Przyczepy specjalistyczne są traktowane jako sprzęt rolniczy i jeżeli są one używane tylko w ramach prac polowych, nie muszą być rejestrowane. 

Wynika z tego, że tylko przyczepa specjalna, która przystosowana jest wyłącznie do przewożenia określonego typu ładunku i ciągnięcia przez ciągnik rolniczy lub pojazd wolnobieżny, nie wymaga rejestracji. Natomiast przyczepa, która mogłaby przewozić dowolny ładunek (jest uniwersalna) — musi być zarejestrowana. 

Kto może zarejestrować przyczepę rolniczą?

Przyczepę rolniczą może zarejestrować jej właściciel oraz współwłaściciele. W przypadku kiedy pojazd posiada więcej niż jednego właściciela, każdy z nich powinien być obecny podczas rejestracji. Jeżeli właściciel pojazdu nie może się pojawić, powinien wystawić stosowne upoważnienie do rejestracji pojazdu.

Ile jest czasu na przerejestrowanie przyczepy rolniczej?

Na rejestrację przyczepy rolniczej właściciel ma 30 dni

Bądź na bieżąco

Zmiany w polskim prawie i nowe wnioski.
Zapisz się do newslettera.

Wprowadź prawidłowy adres e-mail.

Jak wypełnić wniosek o rejestrację przyczepy rolniczej i gdzie go złożyć? Wzór wniosku

Aby zarejestrować przyczepę rolniczą, należy złożyć wniosek i komplet dokumentów w Wydziale Komunikacji w Sosnowcu.

Wniosek o rejestrację przyczepy kempingowej wzór wypełniony

Poniżej znajduje się wypełniony wzór wniosku o rejestrację przyczepy kempingowej w dwóch formatach: PDF oraz DOC.

Wniosek o rejestrację przyczepki rolniczej - wzór PDF, DOCWzór jak wypełnić wniosek o rejestrację przyczepki rolniczej PDF

Jakie dokumenty są potrzebne do rejestracji przyczepy rolniczej? 

Do rejestracji przyczepy w Wydziale Komunikacji w Sosnowcu będą potrzebne:

Niezależnie od tego, czy została zakupiona nowa, czy używana przyczepa, należy wykupić jej ubezpieczenie. Przyczepę należy ubezpieczyć najpóźniej tego samego dnia, w którym zostanie zarejestrowana.

Co jest potrzebne do rejestracji przyczepy rolniczej sprowadzonej z zagranicy?

Do rejestracji przyczepy rolniczej sprowadzonej z zagranicy będą potrzebne:

 • wniosek o rejestrację przyczepy rolniczej
 • faktura zakupu, umowa kupna-sprzedaży przyczepki lub umowa darowizny — dokument potwierdzający, że wnioskujący jest właścicielem przyczepki,
 • dowód rejestracyjny, jeżeli przyczepa była zarejestrowana, (w przypadku przyczepy sprowadzonej z państwa członkowskiego UE) lub inny dokument stwierdzający rejestrację przyczepy za granicą, wydany przez organ właściwy do rejestracji pojazdów za granicą, (w przypadku przyczepy sprowadzonej z państwa niebędącego państwem członkowskim),
 • tablica rejestracyjna (w przypadku jej braku stosowne oświadczenie w tej sprawie),
 • świadectwo zgodności WE lub świadectwo zgodności wraz z oświadczeniem zawierającym dane i informacje o pojeździe — jeżeli jest to nowa przyczepa. 
 • dowód odprawy celnej przewozowej, jeżeli przyczepa sprowadzona jest z państwa niebędącego państwem członkowskim, który, w przypadku przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w zakresie obrotu pojazdami może być zastąpiony adnotacją na dowodzie własności pojazdu, określającą datę i numer dokumentu odprawy celnej przywozowej oraz nazwę organu, który dokonał odprawy celnej,
 • zaświadczenie o pozytywnym wyniku badania technicznego, jeżeli jest wymagane albo dowód rejestracyjny lub inny dokument wydany przez właściwy organ państwa Członkowskiego UE, Konfederację Szwajcarską lub państwo członkowskie Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA), potwierdzający wykonanie oraz termin ważności badania technicznego,
 • dodatkowe badania techniczne przyczepy (w przypadku braku identyfikacji lub danych niezbędnych do rejestracji przyczepy,
 • potwierdzenie wniesienia opłat.

Dokumenty sporządzone w języku obcym dołącza się wraz z ich tłumaczeniem przez tłumacza przysięgłego lub polskiego konsula. Cena takiej usługi jest ustalana indywidualnie, zwykle to kwota ok. 50-100 zł.

Rejestracja przyczepy osobiście w Wydziale Komunikacji w Sosnowcu

Należy wypełnić wniosek o rejestrację przyczepy drukowanymi literami i wraz z innymi dokumentami złożyć go w Wydziale Komunikacji w Sosnowcu

Przed udaniem się do urzędu, warto zarezerwować wizytę w Wydziale Komunikacji w Sosnowcu przez Internet lub telefonicznie.

Rejestracja przyczepy przez Internet

Aby zarejestrować przyczepę przez Internet, w pierwszej kolejności należy sprawdzić, czy dany urząd daje taką możliwość. Jeśli urząd posiada elektroniczną skrzynkę podawczą, możliwe jest złożenie dokumentów niezbędnych do zarejestrowania pojazdu przez Internet.

Możliwe jest także załatwienie sprawy poprzez wejście na stronę Rejestracja pojazdów i Wydawanie Praw Jazdy przez Internet i wypełnienie wniosku online. Wymagane będą skany wszystkich wskazanych wyżej dokumentów oraz dane przyczepki. Należy postępować zgodnie z instrukcją w wyświetlanym oknie.

Ile kosztuje rejestracja przyczepy rolniczej?

Ile kosztuje rejestracja przyczepy rolniczej?

Rejestracja przyczepy rolniczej bez zmiany tablic rejestracyjnych kosztuje 80,00 zł. Całkowita rejestracja to koszt 120,00 zł. 

Na taką kwotę składają się opłaty za:

 • dowód rejestracyjny – 54 zł,
 • tablice rejestracyjne – 40 zł,
 • pozwolenie czasowe – 13,50 zł,
 • nalepka legalizacyjna – 12,50 zł.

Po zakupie krajowej przyczepki na umowę kupna-sprzedaży należy pamiętać o opłaceniu podatku PCC-3. W przypadku przyczep sprowadzonych nie płaci się PCC ani akcyzy.

Ile czeka się na wydanie dowodu rejestracyjnego?

Ile czeka się na wydanie dowodu rejestracyjnego przyczepy?

Po opłaceniu rejestracji przyczepy kempingowej od razu zostanie wydana decyzja o rejestracji czasowej pojazdu i "miękki dowód rejestracyjny", który jest ważny przez 30 dni. Osoba wnioskująca otrzymuje również informację o tym, kiedy można zgłosić się po docelowy dowód rejestracyjny. Na wydanie dowodu rejestracyjnego przyczepy rolniczej zwykle czeka się około 3-4 tygodni. 

Jak sprawdzić, czy dowód rejestracyjny jest już gotowy?

Jeśli kierowca nie otrzyma informacji bezpośrednio z urzędu (e-mail lub SMS), może sprawdzić status dokumentu przez Internet → status dowodu rejestracyjnego.

Podstawa prawna


Gdzie załatwić sprawę rejestracja przyczepy rolniczej w Sosnowcu?

Aby załatwić sprawę rejestracja przyczepy rolniczej w Sosnowcu, należy skontaktować się z instytucją Urząd Miasta pod adresem al. Zwycięstwa 20 w Sosnowcu.

Urząd Miasta w Sosnowcu

adres: al. Zwycięstwa 20, 41-200 Sosnowiec

tel. +48322960600 

strona www e-mail

Otwarte do 15:30 godziny otwarcia

pon: 07:30-18:00
wt: 07:30-15:30
śr: 07:30-15:30
czw: 07:30-15:30
pt: 07:30-13:00
sob: nieczynne
niedz: nieczynne

Jak załatwić sprawę rejestracja przyczepy rolniczej online?

Serwis Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych
Portal internetowy PWPW

Dokumenty do pobrania - wzory [PDF, DOC] 2024

W ciągu 7 dni pobrano już 15,3 tys. dokumentów!
Wniosek o zarejestrowanie/wyrejestrowanie pojazdu (PDF)
Pobierz dokument
Wniosek o zarejestrowanie/wyrejestrowanie pojazdu (DOC)
Pobierz dokument
Wzór wypełnionego wniosku o rejestrację przyczepki [PDF]
Pobierz wniosek

O redakcji jakiwniosek.pl

Redakcja portalu jakiwniosek.pl to zespół specjalistów z wieloletnim doświadczeniem w zakresie administracji i urzędowych formalności. Dzięki naszej głębokiej wiedzy i zrozumieniu procesów urzędowych oferujemy użytkownikom rzetelne i przyjazne językowo instrukcje, które ułatwiają poruszanie się po skomplikowanym świecie wniosków i urzędów. Nasz zespół regularnie aktualizuje treści, dostosowując je do stale zmieniających się przepisów i potrzeb społeczeństwa. Na co dzień pomagamy wielu użytkownikom, czego potwierdzeniem są tysiące pozytywnych opinii. Z nami, biurokracja staje się prostsza i mniej stresująca!

Czytaj więcej o portalu


Powiązane tagi