Czym zajmuje się konsulat?
Urząd konsularny chroni interesy państwa i jego obywateli za granicą, a także pomaga cudzoziemcom chcącym zamieszkiwać i pracować na terenie Polski. W konsulatach znajdujących się w 19 państwach na świecie Polacy mogą m.in. uzyskać pomoc w zakresie spraw urzędowych, prawnych, a także w powrocie do kraju. Cudzoziemcy zaś mogą starać się o wizę oraz nadanie obywatelstwa.
Struktura urzędów konsularnych
Ze względu na rodzaj i ilość zadań, a także obszar jurysdykcji wyróżnia się:
- konsulaty generalne,
- konsulaty,
- wicekonsulaty,
- agencje konsularne.
Na czele każdego z nich stoi kierownik urzędu konsularnego. Konsulaty generalne sprawują pieczę nad konsulatami, wicekonsulatami i agencjami konsularnymi.
Jakiej pomocy może udzielić konsulat?
Głównym zadaniem konsulatów jest pomoc polskim obywatelom za granicą. Pomoc ze strony konsulatu obejmuje:
- udzielenie informacji na temat kraju, w którym znajduje się placówka - konsul przekazuje podróżnemu dane, które mogą okazać się kluczowe podczas pobytu,
- wydanie paszportu tymczasowego w sytuacji utraty dokumentu tożsamości za granicą,
- wsparcie finansowe - jeżeli przez brak środków obywatel polski nie może wrócić do kraju,
- opiekę w sytuacji zatrzymania/aresztowania - polski obywatel ma prawo skontaktować się z konsulem i prosić go o pomoc,
- poszukiwanie obywateli polskich zaginionych za granicą,
- załatwienie formalności związanych ze zgonem obywatela polskiego za granicą.
Kiedy konsulat nie może pomóc?
Konsulaty mają określoną listę zadań, które wykonują w ramach pomocy Polakom za granicą. Urzędy konsularne nie zajmują się:
- regulowaniem zobowiązań finansowych w imieniu obywateli polskich, takich jak: długi, grzywny, mandaty, koszty postępowania sądowego, w tym usług adwokata etc.,
- reprezentowaniem obywateli polskich w charakterze adwokata,
- organizowaniem pomocy prawnej dla polskich obywateli,
- świadczeniem usług, które wykonują biura turystyczne, banki, firmy ubezpieczeniowe oraz firmy transportowe,
- pośredniczeniem w uzyskaniu zgody na zatrudnienie oraz w poszukiwaniu miejsca zakwaterowania,
- interweniowaniem w przypadku konfliktów wynikających z niewywiązywania się z zawartych przez obywatela polskiego umów cywilnoprawnych.
e-Konsulat
Osoby wybierające się za granicę lub takie, które już przebywają w obcym kraju, w celu skontaktowania się z polskim przedstawicielstwem, mogą skorzystać z e-Konsulatu. Strona umożliwia umówienie się na wizytę w urzędzie konsularnym w wybranym kraju, rejestrację podróży w systemie Odyseusz, a także zapoznanie się z informacjami dla podróżujących dot. m.in. obostrzeń covidowych. Serwis zawiera także kluczowe informacje na temat formalności wizowych.