Udzielenie pełnomocnictwa ZUS uprawnia pełnomocnika do wykonywania czynności w relacjach z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych w imieniu innej osoby. Jeżeli osoba upoważniająca zdecyduje, że nie chce, aby pełnomocnik mógł w dalszym ciągu wykonywać dane czynności w jej imieniu, musi złożyć w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych dokument odwołujący pełnomocnictwo. Kiedy można odwołać pełnomocnictwo? Czy pełnomocnik może odwołać pełnomocnictwo w ZUS? Jak prawidłowo wypełnić wniosek odwołujący pełnomocnictwo? Odpowiedzi znajdują się w poniższym poradniku.
Kto może odwołać pełnomocnictwo w ZUS?
Odwołania pełnomocnictwa w ZUS Gdynia może dokonać:
- osoba, która udzieliła pełnomocnictwa w swoim imieniu,
- osoba, która udzieliła pełnomocnictwa w imieniu innego podmiotu, takiego jak firma, spółka czy instytucja, którą reprezentuje,
- pełnomocnik.
Kiedy można odwołać pełnomocnictwo w ZUS?
Pełnomocnictwo uprawniające do wykonywania czynności w relacjach z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych może zostać odwołane w dowolnym momencie.
Odwołanie pełnomocnictwa w ZUS, a zmiana jego zakresu
Jeżeli zakres udzielonego pełnomocnictwa nie spełnia wymogów mocodawcy, może w każdej chwili dokonać zmiany. W takim przypadku nie ma konieczności jego odwoływania. Do zmiany zakresu pełnomocnictwa wystarczy ponowne złożenie formularza PEL, w którym wskazany zostanie interesujący mocodawcę zakres.
Jak odwołać pełnomocnictwo w ZUS w Gdyni?
Aby skutecznie odwołać pełnomocnictwo w ZUS Gdynia, konieczne jest złożenie prawidłowo wypełnionego formularza PEL-O.
Odwołanie pełnomocnictwa w ZUS Gdynia - jak wypełnić PEL-O?
Formularz PEL-O powinien zostać wypełniony czytelnie, wielkimi literami, czarnym lub niebieskim długopisem. W formularzu konieczne jest podanie następujących informacji:
- kto odwołuje pełnomocnictwo (pełnomocnik, osoba, która udzieliła pełnomocnictwa w swoim imieniu lub osoba, która udzieliła pełnomocnictwa w imieniu innego podmiotu, który reprezentuje),
- data odwołania pełnomocnictwa,
- dane osoby odwołującej pełnomocnictwo:
- imię i nazwisko,
- numer PESEL,
- data urodzenia,
- rodzaj, seria i numer dokumentu potwierdzającego tożsamość (np. dowód osobisty).
- dane pełnomocnika, którego dotyczy odwołanie pełnomocnictwa:
- imię i nazwisko,
- numer PESEL,
- data urodzenia,
- rodzaj, seria i numer dokumentu potwierdzającego tożsamość (np. dowód osobisty),
- adres zamieszkania.
- dane osoby lub podmiotu (np. konkretnej firmy, spółki itd.), w imieniu którego pełnomocnik załatwia sprawy (wypełnienie wszystkich pól nie jest konieczne, mają one jedynie na celu umożliwienie identyfikacji podmiotu, którego dotyczy odwołanie pełnomocnictwa);
Gdzie złożyć odwołanie pełnomocnictwa w Gdyni?
Poprawnie wypełniony wniosek PEL-O należy dostarczyć do oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Gdyni. Wniosek można złożyć za pośrednictwem PUE ZUS.