Dopisanie współwłaściciela pojazdu do dowodu rejestracyjnego Szubin - wzór umowy i wniosek [DOC, PDF] 2024

Autor: Justyna Rudner Weryfikacja: 1 czerwca 2024 5 min. czytania

Dopisanie lub skreślenie współwłaściciela pojazdu

Jeżeli właściciel pojazdu chce dopisać lub wykreślić współwłaściciela pojazdu, może to zrobić w dowolnym momencie. Gdzie złożyć dokumenty? Jaki jest czas oczekiwania i ile trzeba będzie zapłacić? Odpowiedzi na pytania znajdują się w poniższym poradniku.

Kto może złożyć wniosek o dopisanie lub wykreślenie współwłaściciela pojazdu (np. samochodu)?

Wniosek o dopisanie lub wykreślenie współwłaściciela danego pojazdu może złożyć właściciel, lub jego pełnomocnik, jeżeli posiada upoważnienie do rejestracji pojazdu.

Jak dopisać współwłaściciela do dowodu rejestracyjnego, gdzie złożyć wniosek w miejscowości Szubin?

Dopisanie nowego współwłaściciela do dowodu rejestracyjnego pojazdu lub wykreślenie obecnego odbywa się poprzez złożenie wniosku w odpowiednim urzędzie.

Wniosek wraz z potrzebnymi dokumentami należy złożyć w wydziale komunikacji lub uprawnień komunikacyjnych, odpowiednim dla miejscowości Szubin sprawdź dane teleadresowe.

Ile kosztuje dopisanie współwłaściciela pojazdu?

Ile kosztuje dopisanie lub wykreślenie współwłaściciela pojazdu?

Samo złożenie wniosku jest bezpłatne, jednak wnioskujący musi ponieść inne koszty. Opłatę należy uiścić w sytuacji, gdy wnioskujący korzysta z pełnomocnictwa. Wtedy musi zapłacić 17 złotych. Może być ono bezpłatne, gdy na pełnomocnika powołuje się męża, żonę, rodzica, dziecko, rodzeństwo, dziadków czy wnuki. 

Jeżeli zajdzie potrzeba wymiany dowodu rejestracyjnego, trzeba będzie zapłacić także za nowy dokument (54,00 zł) oraz pozwolenie czasowe (13,50 zł).

Opłat można dokonać:

  • w kasie urzędu,
  • przelewem, na konto bankowe podane na stronie internetowej urzędu.

Bądź na bieżąco

Zmiany w polskim prawie i nowe wnioski.
Zapisz się do newslettera.

Wprowadź prawidłowy adres e-mail.

Przykładowy wniosek o dopisanie lub wykreślenie współwłaściciela pojazdu

Wniosek o dopisanie lub skreślenie współwłaściciela pojazdu - wzór PDFWypełniony wzór wniosku o dopisanie współwłaściciela pojazdu PDF

Jakie dokumenty należy przygotować?

Planując wizytę w urzędzie, należy przygotować:

  • dokument potwierdzający przeniesienie części własności (np. umowa kupna sprzedaży samochodu, darowizny, prawomocne orzeczenie sądu, akt notarialny, oświadczenie o wspólnocie majątkowej, umowa przewłaszczenia z banku),
  • wniosek o dopisanie lub wykreślenie współwłaściciela pojazdu/ o zmianę danych w dowodzie rejestracyjnym, 
  • dowód rejestracyjny,
  • dowód osobisty lub paszport,
  • KRS lub zaświadczenie z CEiDG - (może być wydruk ze strony internetowej) - należy je okazać w przypadku posiadania firmy,
  • aktualne ubezpieczenie OC.

Wszyscy współwłaściciele pojazdu muszą być obecni przy składaniu dokumentów  w urzędzie. Jeżeli jeden z nich nie może się wówczas pojawić, można skorzystać z pełnomocnictwa, w formie upoważnienia do rejestracji pojazdu.

Należy pamiętać o tym, aby dokumenty były w oryginale.

Ile trwa dopisanie współwłaściciela?

Ile czeka się na dopisanie lub wykreślenie współwłaściciela pojazdu (np. samochodu)?

W zależności od miejsca załatwiania sprawy, czas jej realizacji będzie się od siebie różnił. Informacje mogą zostać uzupełnione w dowodzie rejestracyjnym jeszcze tego samego dnia lub wnioskujący będzie musiał czekać do 30 dni od daty złożenia wniosku. 

Dokonanie zmian w dowodzie rejestracyjnym wiąże się z jego wymianą, dlatego na ten czas otrzymuje się pozwolenie czasowe ważne przez 30 dni. 

Dopisanie współwłaściciela pojazdu a ubezpieczenie

Tak jak w przypadku sprzedaży pojazdu, dopisanie współwłaściciela jest powiązane z koniecznością poinformowania towarzystwa ubezpieczeniowego, w którym została wykupiona polisa o zawarciu umowy w ciągu 14 dni.

Dla umowy dopisania współwłaściciela pojazdu, każdy z współwłaścicieli odpowiada w równym stopniu za obowiązek ubezpieczenia niezależnie od wysokości własnego udziału - każda z osób poniesie karę za brak OC.

Dopisanie współwłaściciela wpływa na wysokość składek w sposób wprost proporcjonalnie do wieku, jeżeli nowym współwłaścicielem jest osoba młoda podniesie to wysokość składki OC i odwrotnie, dla osób starszych, posiadających doświadczenie i charakteryzujących się bezszkodową jazdą, ubezpieczenie będzie tańsze.

W przypadku spowodowania kolizji przez któregokolwiek z współwłaścicieli, polisa OC wzrośnie i skutkuje obniżeniem zniżek dla obu osób.

Śmierć współwłaściciela pojazdu

W przypadku śmierci jednego ze współwłaścicieli pojazdu, prawo własności pojazdu dziedziczy osoba wskazana w testamencie lub spadkobierca wskazany przez sąd.

Wzór umowy o dopisanie współwłaściciela pojazdu

Wzór umowy o dopisanie współwłaściciela pojazdu sprowadza się do sporządzenia umowy darowizny części pojazdu. Na jej podstawie będzie można dopisać współwłaściciela pojazdu do dowodu rejestracyjnego podczas wizyty w wydziale komunikacji.

Podstawa prawna


Gdzie załatwić sprawę dopisanie lub skreślenie współwłaściciela pojazdu w miejscowości Szubin?

Nie znaleźliśmy w naszej bazie Wydziału Komunikacji w miejscowości Szubin. Sprawy komunikacyjne załatwisz w urzędzie znajdującym się w siedzibie powiatu, do którego należy Twoja miejscowość.

Justyna to doświadczony urzędnik, który stara się zawiłości związane ze sprawami urzędowymi przekuć w łatwy i „przyswajalny” sposób dla każdego. Otwartość, znajomość trudnej tematyki „urzędniczej” i pokazanie, że nie taki diabeł straszny to jej życiowe motto.

Czytaj więcej o autorze


O redakcji jakiwniosek.pl

Redakcja portalu jakiwniosek.pl to zespół specjalistów z wieloletnim doświadczeniem w zakresie administracji i urzędowych formalności. Dzięki naszej głębokiej wiedzy i zrozumieniu procesów urzędowych oferujemy użytkownikom rzetelne i przyjazne językowo instrukcje, które ułatwiają poruszanie się po skomplikowanym świecie wniosków i urzędów. Nasz zespół regularnie aktualizuje treści, dostosowując je do stale zmieniających się przepisów i potrzeb społeczeństwa. Na co dzień pomagamy wielu użytkownikom, czego potwierdzeniem są tysiące pozytywnych opinii. Z nami, biurokracja staje się prostsza i mniej stresująca!

Czytaj więcej o redakcji