Dopisanie lub skreślenie współwłaściciela pojazdu – nie taki diabeł straszny!

13 stycznia 2021 | Aktualizacja: 26 lipca 2021 | 2 min. czytania

Zmiany są stałym elementem ludzkiego życia. W dowodzie rejestracyjnym pojazdu również mogą się one pojawiać! Dzieje się tak w sytuacji, gdy chcemy dopisać lub skreślić współwłaściciela naszego pojazdu. Jak tego dokonać? Okazuje się, że wcale nie jest to skomplikowana procedura!

Dopisanie lub skreślenie współwłaściciela pojazdu – nie taki diabeł straszny!
Dopisanie lub skreślenie współwłaściciela pojazdu – nie taki diabeł straszny!

Krok pierwszy – przygotuj dokumenty!

Przed pójściem do urzędu warto przygotować wszystkie dokumenty, które potrzebne są do załatwienia sprawy. Są to rzecz jasna poprawnie wypełniony wniosek, dokument, który potwierdzi przeniesienie części własności, dowód rejestracyjny, aktualne ubezpieczenie oraz dowód tożsamości w postaci dowodu osobistego lub paszportu. Warto pamiętać o tym, że przy składaniu dokumentów muszą być obecni wszyscy współwłaściciele pojazdu. Jeżeli nie jest to możliwe, można wówczas skorzystać z opcji pełnomocnictwa, która podlega dodatkowej opłacie. 

Krok drugi – wizyta w urzędzie!

Aby dokonać zmian w dowodzie rejestracyjnym musimy udać się do wydziału komunikacji urzędu miasta, gminy, starostwa powiatowego lub urzędu dzielnicy (w przypadku Warszawy). Tam składamy wniosek i dokonujemy opłat – za pełnomocnictwo, nowy dowód rejestracyjny oraz pozwolenie czasowe. Opłaty możemy uiścić na miejscu lub za pomocą przelewu. Musimy pamiętać jednak o posiadaniu jej potwierdzenia, gdyż bez niego nie będzie możliwe dokonanie zmian w dowodzie rejestracyjnym!

Krok trzeci – nic, tylko czekać!

Dokonywanie zmian w dowodzie rejestracyjnym wiąże się z jego wymianą, więc czas oczekiwania na gotowy dokument może znacznie się od siebie różnić. Wszystko zależy od tego, jak sprawnie działa wydział komunikacji urzędu w twojej okolicy. W pewnych miejscach w Polsce takie sprawy załatwia się w przeciągu 24 godzin, jednak zazwyczaj czas oczekiwania wydłuża się do 30 dni od dnia złożenia wniosku. Czas ten pokrywa się z ważnością pozwolenia czasowego, którym możemy posługiwać się właśnie przez 30 dni. 

Masz zamiar skreślić lub dopisać współwłaściciela twojego pojazdu? Przygotowaliśmy szczegółową instrukcję, która z pewnością znacznie ułatwi ci zadanie! Dokładnie opisujemy, czego będziesz potrzebował i na jakie procedury urzędowe będziesz musiał się przygotować! Kliknij w link poniżej i dowiedz się więcej! 


Powiązana sprawa