Pielęgniarska domowa opieka długoterminowa od NFZ Olsztyn 2024

Autor: Kasia Urbanek Weryfikacja: 29 sierpnia 2024 6 min. czytania

Pielęgniarska domowa opieka długoterminowa

Osoby ciężko i przewlekle chore mogą ubiegać się o długoterminową domową opiekę pielęgniarską. Czym jest pielęgniarska domowa opieka długoterminowa i jakie działania obejmuje? Kto może się o nią starać i gdzie złożyć wniosek w Olsztynie? Czy pielęgniarska domowa opieka długoterminowa jest płatna? Odpowiedzi znajdują się w poniższym poradniku.

Dla kogo przeznaczona jest długoterminowa pielęgniarska opieka domowa?

Pielęgniarska domowa opieka długoterminowa skierowana jest do osób obłożnie i przewlekle chorych, przebywających w domu. Opieką może zostać objęty pacjent, którego stan nie wymaga leczenia w placówce medycznej w formie stacjonarnej, jednak jest on na tyle poważny, że konieczna jest systematyczna i intensywna opieka pielęgniarska realizowana w warunkach domowych. 

Zakres czynności w ramach długoterminowej pielęgniarskiej opieki domowej

Pielęgniarka, która opiekuje się pacjentem, wykonuje czynności mające poprawić stan zdrowia chorego. Należą do nich:

  • leczenie ran i odleżyn, zmiana opatrunków, wymiana cewników, podawanie leków, podłączanie kroplówek, robienie zastrzyków,
  • pomoc opiekunom chorego i uczenie ich zasad pielęgnacji i codziennych czynności - mycia, zmiany pieluchomajtek, podawania leków, karmienia,
  • pomaganie w pionizowaniu chorego, prowadzenie ćwiczeń oddechowych i podstawowych ćwiczeń ogólnousprawniających,
  • doradzanie, jak zdobywać potrzebny sprzęt rehabilitacyjny i medyczny,
  • przepisywanie niektórych leków zgodnie z uprawnieniami, wypisywanie skierowań na określone badania oraz zleceń na wyroby medyczne (pieluchomajtki, wózki inwalidzkie, okulary i inne).

Leki i inne wyroby medyczne zlecone przez lekarza ubezpieczenia zdrowotnego, zapewnia rodzina pacjenta lub jego opiekun prawny/faktyczny. Można je uzyskać w ramach refundacji poprzez zlecenie na wyroby medyczne.

Jak często pielęgniarka odwiedza pacjenta?

Jak często pielęgniarka odwiedza pacjenta?

Wizyty pielęgniarki odbywają się nie rzadziej niż 4 razy w tygodniu, w dni robocze (poniedziałek-piątek). W soboty i dni ustawowo wolne od pracy wizyta pielęgniarki musi być uzasadniona medycznie. Ilość godzin opieki w wymiarze tygodniowym ustala się indywidualnie dla każdego pacjenta, biorąc pod uwagę jego stan zdrowia. Pielęgniarka jest dostępna w godzinach 8:00-20:00. W nocy od godz. 20:00 do 8:00 oraz w dni wolne od pracy w uzasadnionych przypadkach świadczenia pielęgniarskie w ramach domowej opieki długoterminowej realizowane są w zakresie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.

Wizyty pielęgniarki odnotowywane są w karcie wizyt, która powinna zostać podpisana przez pacjenta, jego rodzinę bądź opiekuna. 

Warunki konieczne do uzyskania pielęgniarskiej domowej opieki długoterminowej

Aby obłożnie i przewlekle chory pacjent mógł skorzystać z pielęgniarskiej opieki domowej, musi spełniać następujące kryteria:

  • uzyskanie 40 punktów lub mniej w skali Barthel - nie dotyczy dzieci poniżej 3. roku życia,
  • nieprzechodzenie ostrej fazy choroby psychicznej w momencie starania się o wsparcie,
  • niekorzystanie równocześnie z domowej opieki dla pacjentów wentylowanych mechanicznie, hospicjum domowego, stacjonarnego zakładu opiekuńczego (opiekuńczo-leczniczego lub pielęgnacyjno-opiekuńczego).

Czym jest skala Barthel?

Stan pacjenta, który miałby otrzymać pomoc w postaci opieki pielęgniarskiej w domu ocenia się za pomocą skali Barthel. Skala bada stan chorego przede wszystkim pod względem jego samodzielności przy wykonywaniu codziennych czynności, w tym:

  • spożywania posiłków,
  • siadania,
  • przemieszczania się,
  • ubierania,
  • kontrolowania potrzeb fizjologicznych,
  • utrzymania higieny osobistej.

Oceny pacjenta w skali Barthel dokonuje lekarz ubezpieczenia zdrowotnego bądź pielęgniarka.

Czy pielęgniarska opieka domowa jest płatna?

Czy pielęgniarska domowa opieka długoterminowa jest płatna?

Opieka świadczona w ramach pielęgniarskiej domowej opieki długoterminowej jest bezpłatna.

Bądź na bieżąco

Zmiany w polskim prawie i nowe wnioski.
Zapisz się do newslettera.

Wprowadź prawidłowy adres e-mail.

Wniosek o pielęgniarską domową opiekę długoterminową w Olsztynie

Podstawą do uzyskania pielęgniarskiej opieki domowej jest skierowanie od lekarza oraz karta oceny pacjenta do objęcia pielęgniarską opieką długoterminową domową.

Karta oceny pacjenta - wzór

Wymagane dokumenty

Aby starać się o domową opiekę pielęgniarską, należy przygotować następujące dokumenty:

Gdzie starać się o opiekę pielęgniarską?

Gdzie złożyć dokumenty w Olsztynie?

Informacje o miejscach, w których można wnioskować o pielęgniarską domową opiekę długoterminową, znajdują się na stronie NFZ. Po przejściu do serwisu:

  1. Należy wybrać specjalizację “długoterminowa opieka pielęgniarska”.
  2. Następnie wskazać województwo, miejscowość i powiat, a także wpisać nazwę ulicy.
  3. Po kliknięciu “szukaj”, na stronie pokażą się placówki, w których można starać się o pielęgniarską domową opiekę długoterminową.

Informacje na temat placówek świadczących usługi domowej długoterminowej opieki pielęgniarskiej na danym obszarze można uzyskać także bezpośrednio w oddziale NFZ w Olsztynie.

Czy przyznanie pielęgniarskiej domowej opieki długoterminowej może zostać cofnięte?

Każdego miesiąc pacjent oceniany jest przez lekarza za pomocą skali Barthel. Jeżeli w jej wyniku uzyska więcej niż 40 punktów, wówczas pielęgniarska domowa opieka długoterminowa zostanie przerwana. 

Podstawa prawna


Gdzie załatwić sprawę pielęgniarska domowa opieka długoterminowa w Olsztynie?

Aby załatwić sprawę pielęgniarska domowa opieka długoterminowa w Olsztynie, należy skontaktować się z instytucją Warmińsko-Mazurski Oddział Wojewódzki NFZ pod adresem ul. Żołnierska 16 w Olsztynie.

Warmińsko-Mazurski Oddział Wojewódzki NFZ w Olsztynie

adres: ul. Żołnierska 16, 10-561 Olsztyn

tel. +48800190590 

strona www

Otwarte w poniedziałek od 08:00 godziny otwarcia

pon-pt: 08:00-16:00
sob-niedz: nieczynne

Jak załatwić sprawę pielęgniarska domowa opieka długoterminowa online?

NFZ - Gdzie się leczyć?
Serwis internetowy NFZ.

Dokument do pobrania - wzór PDF 2024

W ciągu 7 dni pobrano już 19,1 tys. dokumentów!

Urzędnik z wieloletnim doświadczeniem. Uważa, że  przepisy są dla ludzi a nie odwrotnie, dlatego stara się przekazać je w prosty i przyswajalny sposób, zrozumiały dla każdego odbiorcy. Uśmiechnięta, pełna energii i zawsze chętna do pomocy.

Czytaj więcej o autorze


O redakcji jakiwniosek.pl

Redakcja portalu jakiwniosek.pl to zespół specjalistów z wieloletnim doświadczeniem w zakresie administracji i urzędowych formalności. Dzięki naszej głębokiej wiedzy i zrozumieniu procesów urzędowych oferujemy użytkownikom rzetelne i przyjazne językowo instrukcje, które ułatwiają poruszanie się po skomplikowanym świecie wniosków i urzędów. Nasz zespół regularnie aktualizuje treści, dostosowując je do stale zmieniających się przepisów i potrzeb społeczeństwa. Na co dzień pomagamy wielu użytkownikom, czego potwierdzeniem są tysiące pozytywnych opinii. Z nami, biurokracja staje się prostsza i mniej stresująca!

Czytaj więcej o redakcji