Dofinansowanie do niani Zduńska Wola - informacje jak uzyskać i ile wynosi w 2024 roku

Autor: redakcja jakiwniosek.pl Weryfikacja: 23 kwietnia 2024 9 min. czytania

Dofinansowanie do niani

W pierwszych miesiącach lub latach życia opiekę nad dzieckiem najczęściej sprawuje któryś z jego rodziców, lub dziadkowie. Opieka nad dziećmi w wieku do lat 3. może być organizowana także w formie żłobka lub klubu dziecięcego. Coraz częściej stosowanym rozwiązaniem jest także zatrudnienie niani. W momencie, gdy dziecko nie uczęszcza do żłobka, a mama wraca do pracy, dofinansowanie do niani może okazać się nieocenioną pomocą. Kiedy można się ubiegać o dofinansowanie do zatrudnienia niani? Ile wynosi takie dofinansowanie, komu przysługuje i jak je załatwić? Odpowiedzi znajdują się w poniższym poradniku.

Kim jest niania?

Niania jest osobą fizyczną, która może sprawować opiekę nad dziećmi, które ukończyły 20. tydzień życia. Niania zatrudniana jest na podstawie umowy o świadczenie usług, która nazywana jest „umową uaktywniającą”. Taka umowa powinna zostać sporządzona i zawarta w formie pisemnej między rodzicem lub rodzicami dziecka a nianią.

Kto może zostać nianią?

Nianią nie zawsze musi być osoba obca dla dziecka. Może nią zostać między innymi: babcia, ciocia, siostra, kuzynka dziecka czy sąsiadka. Nianią może zostać także osoba na świadczeniu przedemerytalnym, emeryt czy student. Ważne, aby taka osoba spełniała 3 podstawowe warunki:

Osoba będąca nianią nie musi posiadać kierunkowego wykształcenia ani nawet doświadczenia zawodowego w pracy z małymi dziećmi. Nie jest zobowiązana także do odbywania specjalnych szkoleń. 

Kto może skorzystać z dofinansowania do niani?

Kto może skorzystać z dofinansowania do niani?

Dofinansowanie do niani może być formą pomocy dla rodziców, opiekunów prawnych oraz innych osób, które opiekują się dzieckiem na podstawie orzeczenia sądu, w momencie gdy:

  • dziecko ma od 20. tygodni do 3 lat – dofinansowanie może być pobierane do końca roku szkolnego. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy dziecko nie może pójść do przedszkola, na przykład przez brak miejsc – wtedy z dofinansowania można skorzystać do czasu ukończenia przez dziecko 4 lat,
  • dziecko nie jest zapisane do żłobka, klubu dziecięcego ani nie jest pod opieką dziennego opiekuna,
  • nie są na urlopie macierzyńskim, urlopie ojcowskim lub urlopie wychowawczym,
  • nie tworzą zawodowej rodziny zastępczej,
  • nie korzystają z ulgi na podstawie umowy aktywizacyjnej, (np. nie zatrudniają innej osoby, która była bezrobotna),

lub gdy spełnią jeden z poniższych warunków:

  • pracują na umowę o pracę (wymiar etatu nie ma znaczenia) albo umowie zlecenie,
  • prowadzą działalność pozarolniczą,
  • prowadzą działalność rolniczą – wyjątek stanowią osoby, które są domownikami w gospodarstwie rolnym i podlegają ubezpieczeniu społecznemu rolników.

Rodzice dziecka mogą skorzystać z dofinansowania niezależnie od sytuacji życiowej. Oznacza to, że rodzic może samotnie wychowywać dziecko, być wdową, wdowcem, panną, kawalerem lub po rozwodzie czy w trakcie separacji. Z możliwości skorzystania z dofinansowania nie jest wykluczony także rodzic samotnie wychowujący dziecko, który pozostaje w związku małżeńskim, ale jego małżonek nie posiada praw rodzicielskich lub przebywa w więzieniu.

Dofinansowanie do niani 2024 – na czym polega?

Osoby, które zawarły z nianią umowę uaktywniającą, mogą skorzystać z dofinansowania z budżetu państwa. Dofinansowanie na zatrudnienie niani jest zależne od wynagrodzenia niani oraz daty zawarcia z nią umowy.

  • Dofinansowanie do niani, która została zatrudniona do 31 grudnia 2017 roku:

W momencie, gdy niania otrzymuje pensję równą minimalnemu wynagrodzeniu lub mniejszą rodzice dziecka nie będą zobowiązani do opłacania za nią składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe, wypadkowe i zdrowotne. Będą one opłacane z budżetu państwa.

W momencie, gdy niania otrzymuje pensję wyższą niż minimalne wynagrodzenie, rodzice będą zobowiązani do opłacania składek wyliczanych od kwoty, która przewyższa minimalne wynagrodzenie.

  • Dofinansowanie do niani, która została zatrudniona po 1 stycznia 2018 roku:

Zakład Ubezpieczeń Społecznych opłaca składki w kwocie nie wyższej niż 50% wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę ustalonego zgodnie z przepisami o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Pozostałą część składek, czyli kwotę naliczaną od podstawy stanowiącej nadwyżkę nad kwotą 50% minimalnego wynagrodzenia opłacają rodzice zatrudniający nianię.

Jeśli niania zdecyduje się na ubezpieczenie chorobowe, należy od jej pensji potrącić składkę na to ubezpieczenie i przekazać ją do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Składka ta nie jest finansowana z budżetu państwa.

Ile wynosi dofinansowanie do niani?

Ile wynosi dofinansowanie do niani w 2024 roku?

Dofinansowanie do niani zatrudnionej w 2024 roku naliczane jest według zasad obowiązujących po wprowadzeniu zmian w 2018 roku. Oznacza to, że ZUS opłaci składki wyliczone od połowy kwoty minimalnego wynagrodzenia wynoszącego:

  • od stycznia 2024 r. do czerwca 2024 r. – 4242 zł
  • od 1 lipca 2024 r. – 4300 zł

Pozostałą część składek w kwocie naliczanej od podstawy stanowiącej nadwyżkę nad kwotą 50% minimalnego wynagrodzenia będą zobowiązane opłacić osoby zatrudniające nianię.

Bądź na bieżąco

Zmiany w polskim prawie i nowe wnioski.
Zapisz się do newslettera.

Wprowadź prawidłowy adres e-mail.

Dofinansowanie do zatrudnienia niani krok po kroku

Aby uzyskać dofinansowanie do zatrudnienia niani, należy wykonać kilka kroków:

1. Podczas zatrudniania niani należy podpisać z nią umowę uaktywniającą – jeśli niania jest zatrudniana przez osobę samotnie wychowującą dziecko, wystarczy tylko jeden podpis. Jeśli niania jest zatrudniana przez małżeństwo, wtedy oboje rodziców dziecka musi podpisać umowę. Nie ma jednego wzoru umowy uaktywniającej. Jeśli rodzice planują samodzielnie ją sporządzić, muszą pamiętać, aby znalazły się w niej elementy takie jak:

  • dane osobowe stron umowy,
  • czas, na jaki umowa została zawarta,
  • cel i przedmiot umowy,
  • wysokość wynagrodzenia, które będzie otrzymywać niania oraz sposób i termin jego wypłaty,
  • warunki i sposób zmiany oraz rozwiązania umowy,
  • wskazany czas i miejsce sprawowania opieki,
  • liczba dzieci powierzonych opiece,
  • obowiązki niani.

2. Należy zgłosić do ZUS rodziców lub rodzica jako płatnika składek – wypełniając formularz ZUS ZFA. Osoba prowadząca firmę, która taki formularz już składała, nie musi ponownie tego robić.

Formularz ZUS ZFA - wzór PDF

3. Po podpisaniu umowy uaktywniającej niania może zacząć pracę, a osoby zatrudniające nianię muszą zgłosić ją do ubezpieczenia. Dane i informacje o niani, które będą potrzebne do zgłoszenia jej do ZUS:

  • imię i nazwisko (aktualne i rodowe),
  • numer PESEL,
  • data urodzenia,
  • adres,
  • obywatelstwo,
  • oddział Narodowego Funduszu Zdrowia - jeśli chce mieć ubezpieczenie chorobowe,
  • czy zatrudniona niania jest emerytką oraz czy ma rentę,
  • czy jest osobą z niepełnosprawnością (jeśli tak, to w jakim stopniu),
  • czy niania pracuje na umowę o pracę w innym miejscu (jeśli tak, to jakie otrzymuje wynagrodzenie),
  • czy wykonuje inne umowy,
  • czy prowadzi działalność pozarolniczą.

4. Przygotowane dokumenty należy dostarczyć do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
5. Dokumenty rozliczeniowe należy złożyć do 20. dnia następnego miesiąca (za miniony miesiąc). Do rozliczenia składek potrzebne będą:

  • deklaracja rozliczeniowa (ZUS DRA),
  • imienny raport miesięczny o należnych składkach i wypłaconych świadczeniach (ZUS RCA) – w przypadku, gdy rozliczane są składki na ubezpieczenia społeczne (emerytalne, rentowe, wypadkowe i jeśli niania zgłosi taką chęć to również chorobowe) i ubezpieczenie zdrowotne niani,
  • imienny raport miesięczny o należnych składkach i wypłacanych świadczeniach (ZUS RCA) – w przypadku, gdy rozliczane są składki tylko na ubezpieczenie zdrowotne niani.
Formularz ZUS DRA - wzór PDFFormularz ZUS RCA - wzór PDF

6. Jeśli kwota wynagrodzenia, które otrzymuje niania, nie przekracza połowy minimalnego wynagrodzenia bądź nie ulega zmianom, nie ma konieczności składania tych dokumentów za kolejne miesiące.

Dofinansowanie do zatrudnienia niani a rozwiązanie umowy

Dofinansowanie do zatrudnienia niani a rozwiązanie umowy

Zwolnienie niani oraz wygaśnięcie jej umowy należy zgłosić w ZUS. Jeśli niania jest jedyną osobą, którą zatrudnia rodzic dziecka, powinien on wyrejestrować także siebie jako osobę zatrudniającą nianię, w przypadku, gdy nie opłaca składek na własne ubezpieczenie. Na wyrejestrowanie niani zatrudniający ją rodzic ma 7 dni od czasu rozwiązania z nią umowy lub od chwili jej wygaśnięcia. W Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych należy także zgłosić to, że sytuacja rodziny się zmieniła (np. gdy dziecko ukończy 3 lub w niektórych przypadkach 4 rok życia, rodzic utracił pracę) i nie spełnia ona już warunków niezbędnych do otrzymania dofinansowania.

Jeśli rodzice nie dokonają odpowiedniego zgłoszenia w ZUS, otrzymają wezwanie nakazujące zwrócenie składek za czas, kiedy rodzina nie spełniała warunków do dofinansowania.

Gdzie załatwić sprawę w miejscowości Zduńska Wola?

Komplet dokumentów niezbędnych do otrzymania dofinansowania należy dostarczyć do oddziału ZUS odpowiedniego dla miejsca zamieszkania. Można to zrobić:

Kiedy złożyć wniosek o dofinansowanie do niani?

Kiedy należy dostarczyć dokumenty do ZUS, aby otrzymać dofinansowanie?

Czas na złożenie dokumentów do ZUS umożliwiających otrzymanie dofinansowania wynosi 7 dni, licząc od dnia, w którym niania rozpoczęła według umowy pracę.

Ile kosztuje złożenie wniosku o dofinansowanie do zatrudnienia niani?

Ubieganie się o dofinansowanie do niani jest usługą bezpłatną.

Podstawa prawna


Gdzie załatwić sprawę dofinansowanie do niani w miejscowości Zduńska Wola?

Aby załatwić sprawę dofinansowanie do niani w miejscowości Zduńska Wola, należy skontaktować się z instytucją ZUS II Oddział w Łodzi pod adresem ul. Kilińskiego 7/11 w miejscowości .

ZUS II Oddział w Łodzi w miejscowości Zduńska Wola

adres: ul. Kilińskiego 7/11, 98-220 Zduńska Wola

tel. +48225601600 

strona www

Otwarte w poniedziałek od 08:00 godziny otwarcia

pon: 08:00-17:00
wt: 08:00-15:00
śr: 08:00-15:00
czw: 08:00-15:00
pt: 08:00-15:00
sob: nieczynne
niedz: nieczynne

Jak załatwić sprawę dofinansowanie do niani online?

PUE ZUS
Platforma Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych

Dokumenty do pobrania - wzory [PDF] 2024

W ciągu 7 dni pobrano już 8,5 tys. dokumentów!
ZUS ZFA - Zgłoszenie/zmiana danych płatnika składek - osoby fizycznej [PDF]
Pobierz dokument
ZUS DRA - Deklaracja rozliczeniowa [PDF]
Pobierz dokument
ZUS RCA - Imienny raport miesięczny o należnych składkach i wypłaconych świadczeniach [PDF]
Pobierz dokument

O redakcji jakiwniosek.pl

Redakcja portalu jakiwniosek.pl to zespół specjalistów z wieloletnim doświadczeniem w zakresie administracji i urzędowych formalności. Dzięki naszej głębokiej wiedzy i zrozumieniu procesów urzędowych oferujemy użytkownikom rzetelne i przyjazne językowo instrukcje, które ułatwiają poruszanie się po skomplikowanym świecie wniosków i urzędów. Nasz zespół regularnie aktualizuje treści, dostosowując je do stale zmieniających się przepisów i potrzeb społeczeństwa. Na co dzień pomagamy wielu użytkownikom, czego potwierdzeniem są tysiące pozytywnych opinii. Z nami, biurokracja staje się prostsza i mniej stresująca!

Czytaj więcej o portalu