Czekają nas kolejki w urzędach – wiele osób będzie musiało wymienić prawo jazdy

2 maja 2024 | 3 min. czytania

W Polsce nie obowiązuje już bezterminowe prawo jazdy. Kierowcy posiadający taki dokument muszą do 2033 roku wymienić go na nowy. Wszystko przez nowe wzory graficzne i dane na dokumentach. Maksymalna ważność prawa jazdy to 15 lat.

Czekają nas kolejki w urzędach – wiele osób będzie musiało wymienić prawo jazdy
Czekają nas kolejki w urzędach – wiele osób będzie musiało wymienić prawo jazdy

Wymiana bezterminowego prawa jazdy 

Obecnie w Polsce najdłużej prawo jazdy można uzyskać na 15 lat, jednakże nie wszystkie dokumenty są wydawane na taki długi okres. Osoby z problemami zdrowotnymi mają ten czas skrócony, a ich prawo jazdy jest ważne jedynie przez 5 lat. Kiedyś jednak sytuacja wyglądała inaczej – licencje na prowadzenie pojazdów były wydawane bezterminowo. To oznaczało, że raz zdobyta uprawnienie była ważna przez całe życie, bez konieczności ponownego odnowienia.

Od wprowadzenia nowego wzoru prawa jazdy, zasady prawne uległy zmianie. Osoby, które otrzymały swoje uprawnienia do prowadzenia pojazdów bezterminowo, teraz zobowiązane są do wymiany dokumentu. Muszą to zrobić w okresie od 2028 do 2033 roku. Zmiana ma na celu dostosowanie do nowych standardów bezpieczeństwa drogowego oraz umożliwienie lepszego śledzenia historii kierowców przez organy odpowiedzialne za nadzór nad ruchem drogowym.

Wymiana prawa jazdy – na jakich zasadach? 

Kiedy wymienia się prawo jazdy ważne na przykład przez 15 lat, konieczne jest przeprowadzenie badań lekarskich, które potwierdzą, że nadal posiada się zdolność do bezpiecznego prowadzenia pojazdu. Osoby, które będą musiały wymienić bezterminowe prawo jazdy, nie są zobowiązane do przechodzenia takich badań. W ich przypadku wystarczy wizyta w odpowiednim urzędzie z odpowiednim wnioskiem, a zostanie im wydany nowy dokument.

Aby otrzymać prawo jazdy, trzeba udać się do urzędu miasta, urzędu dzielnicy lub starostwa powiatowego z odpowiednimi dokumentami. Należy zabrać ze sobą: 

Ile kosztuje wymiana prawa jazdy? 

Osoby, które będą musiały wymienić bezterminowe prawo jazdy, zapłacą 100 zł za wydanie nowego dokumentu. Opłatę należy uiścić w kasie urzędu lub przelewem na odpowiednie konto urzędu. Potwierdzenie zapłaty należy zanieść do odpowiedniej instytucji razem z wnioskiem o wydanie nowego prawa jazdy. 

Kiedy jeszcze należy wymienić prawo jazdy? 

Prawo jazdy musi być wymienione również kiedy zmienia się nazwisko. Muszą to zrobić na przykład kobiety po ślubie, które zdecydowały się przyjąć nazwisko swojego męża. Co więcej, osoby, które zgubiły, zniszczyły lub skradziono im dokument – również muszą zgłosić się do odpowiedniego urzędu z wnioskiem o wymianę. Kiedy uzyska się dodatkowe uprawnienia, również należy wymienić swoją licencję. Czas na dopełnienie tych formalności to 30 dni

Co grozi za brak wymiany prawa jazdy?

Brak ważnego prawa jazdy wiąże się z karą grzywny. Kierowca, który nie wymieni prawa jazdy, dostanie co najmniej 1500 zł grzywny


Powiązane sprawy